Studia to nie tylko nauka, to także nawiązywanie kontaktów towarzyskich, które często trwają całe życie. Czy da się połączyć efektywne studiowanie z intensywnym życiem towarzyskim? Jak się okazuje – nie jest to wcale niemożliwe. Przykładem takiego rozwiązania jest organizacja prywatnych akademików Basecamp, a co za tym idzie – cała filozofia studiowania, z którą można spotkać się w kilku dużych europejskich ośrodkach akademickich. W tym również w Łodzi.
Niektóre z dużych europejskich miast są już dobrze zaznajomione z ideą prywatnych akademików – Łódź szczęśliwie należy do tego grona. Basecamp, który funkcjonuje obecnie w kilku dużych ośrodkach akademickich na terenie kilku krajów europejskich, w dużym stopniu rozwiązuje problem mieszkania dla studentów. Zanim jednak przejdziemy do tej części tekstu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego w ogóle warto studiować w Łodzi? Czy poziom nauki w tym centralnie położonym mieście rzeczywiście zasługuje na uwagę przyszłych studentów? Czy życie kulturalne i możliwości spędzania wolnego czasu będą korespondować z wymaganiami młodych, aktywnych i poszukujących nowych doświadczeń ludzi?
No cóż, odpowiedź okazuje się prostsza, niż można byłoby się tego spodziewać – i chyba każdy, kto miał okazję być już wcześniej w Łodzi, mógłby z miejsca jej udzielić. Dla tych, którzy takiej okazji jeszcze nie mieli, zróbmy krótki wstęp.
Łódź przyjazna dla studentów
Łódź zalicza się do głównych ośrodków akademickich w Polsce. Dość wspomnieć, że w tym mieście działa prawie 30 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych – na czele z Uniwersytetem Łódzkim.
– Największym zainteresowaniem niezmiennie cieszy się prawo oraz psychologia. Z dużą konkurencją mogliśmy się spotkać również na kierunku dziennikarskim. W uczelniach technicznych najpopularniejszym kierunkiem okazało się budownictwo i logistyka – czytamy na stronie „Start Kariery”.
Łódź to również w coraz większym stopniu miasto spotkań różnych kultur – przynajmniej z punktu widzenia studentów. Stale rośnie liczba osób, którzy przyjeżdżają studiować w Łodzi z zagranicy. Dobrze widać to na przykładzie Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w 2013 roku studiowało niewiele ponad 1000 osób z zagranicy, natomiast w 2017 roku było to już około 2300 studentów.
– Uniwersytet Łódzki świetnie wypada w raportach dotyczących umiędzynarodowienia polskich uczelni. W najnowszym raporcie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy „Studenci zagraniczni w Polsce 2017”, UŁ zajął pierwsze miejsce wśród wszystkich polskich uczelni pod względem liczby studentów z Chin. Ponadto uczelnia zajmuje 2 miejsce w Polsce wśród uniwersytetów pod względem liczby uczących się tu Hiszpanów i 3 miejsce ze względu na liczbę studentów z Białorusi – podaje strona internetowa Uniwersytetu Łódzkiego.
W ten oto sposób Łódź staje się prawdziwym międzynarodowym ośrodkiem naukowym, do którego ciągną studenci z całego świata. Pamiętajmy, że to nie tylko Uniwersytet Łódzki, ale 5 innych uczelni publicznych, co łącznie – jak pisze „Gazeta Wyborcza” – daje ponad 60 tysięcy studentów. Skoro ustaliliśmy już, że poziom nauczania jest rzeczywiście na wysokim poziomie, to zobaczmy, czy idą za tym warunki mieszkaniowe oraz organizacja wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.
Gdzie mieszkać, dokąd chodzić?
W kwestii kwaterunku, a w szczególności cen mieszkań czy pokojów do wynajęcia, Łódź nie należy do najdroższych miast w Polsce. Raczej bez problemu można znaleźć coś dla siebie, ponadto ofertę powiększają akademiki – prywatne lub publiczne. Nie gorzej wygląda sprawa rozrywki – wystarczy przejść się główną łódzką ulicą Piotrkowską, aby znaleźć odpowiednią restaurację czy klub. Warto zresztą zauważyć, że w kolejnych latach będą tu z pewnością powstawać kolejne inwestycje również w tym sektorze, bowiem miasto potrafi zdobywać na nie niemałe fundusze.
– Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego łączna wartość inwestycji współfinansowanych z pieniędzy unijnych w połowie roku 2018 wyniosła 186 mld 393 mln zł. Chodzi o inwestycje zrealizowane i takie, w przypadku których podpisano umowy na dofinansowanie. Ranking otwiera Warszawa z łączną wartością inwestycji niemal 17 mld zł. Na drugim miejscu jest jednak Łódź – pisze „Gazeta Wyborcza Łódź”.
Prywatny akademik – czyli właściwie co?
Prywatne mieszkanie oraz publiczny akademik to nie jedyne rozwiązania dla studiujących w Łodzi. W zakresie kwaterunku można znaleźć coś pośredniego, czyli prywatny akademik. Z taką właśnie propozycją wychodzi do młodych ludzi – którzy studiują lub planują podjąć studia w Łodzi – Basecamp. Czym charakteryzuje się Basecamp Łódź? W zasadzie wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/. W tym miejscu zaznaczmy, że mowa przede wszystkim o szerokim wyborze dobrze wyposażonych apartamentów, zarówno pojedynczych, jak i takich, które można dzielić ze współlokatorem.
Pokoje rozplanowane są inteligentnie, to znaczy zapewniają potrzebne miejsce zarówno do nauki, jak i do odpoczynku. Na przykład apartamenty Loft Superior oraz Shared Loft Superior pomyślane są w ten sposób, aby zyskać więcej miejsca przez zainstalowanie dodatkowego piętra do spania. W ten sposób apartament staje się większy bez powiększania jego metrażu. Jeśli do tego doliczyć prywatną łazienkę i funkcjonalną kuchnię, Basecamp okazuje się być dużo wygodnym miejscem niż wynajęty pokój, a na pewno bardziej niż uczelniany akademik.
Rozrywka – inicjatywa lokatorów
Jednak to nie wszystko. Prywatny akademik w Łodzi prócz wypoczynku we własnym apartamencie zapewnia studentom to, co najważniejsze: możliwości zarówno do nauki, jak i spędzania wolnego czasu. Na wyposażeniu Basecamp Łódź znajduje się 15 wspólnych, funkcjonalnych kuchni, 5 pokojów cichej nauki, podziemny parking, pralnia, siłownia czy sklep spożywczy. W planach jest również restauracja i klub – akademik cały czas się rozwija, zresztą zgodnie z potrzebami studentów.
Prywatna inicjatywa w zakresie organizacji rozrywki jest również częścią życia w Basecamp. W tym celu wystarczy porozumieć się z managerami, którzy opiekują się ośrodkiem.
Co z gośćmi z zewnątrz?
W przypadku akademików (nie tylko zresztą tych prywatnych) pojawia się kwestia zapraszania gości z zewnątrz. Jest wszak rzeczą normalną, że osoby zamieszkujące akademik chcą przyjmować w nim swoich znajomych ze studiów i nie tylko – zdrowy rozsądek podpowiada, że nie powinni mieć z tym żadnych problemów. Jednak ten sam zdrowy rozsądek mówi, że zapraszanie gości do akademika powinno być ujęte w jakieś reguły. W taki właśnie sposób problem ten rozwiązuje prywatny akademik w Łodzi Basecamp. Goście mieszkających tu lokatorów są tu mile widziani, jednak osoba, która ich przyprowadza, bierze na siebie za nich odpowiedzialność – co wydaje się rozwiązaniem w pełni logicznym.
Basecamp Łódź – niepełnosprawni mile widziani
Choć uczelnie starają się za wszelką cenę ułatwić studiowanie osobom niepełnosprawnym, to poza ich murami różnie bywa z odpowiednim przystosowaniem infrastruktury – zwłaszcza jeśli mówimy o mieszkaniach czy akademikach. W prywatnym akademiku w Łodzi prócz regularnych apartamentów studenckich jest również dziesięć apartamentów przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, co ma duże znaczenie w kwestii ułatwienia dostępu do nauki i wygodnego mieszkania dla wszystkich studentów bez różnicy.
Czym jest BaseLife?
Podsumowując, Basecamp Łódź to nie tylko wygodny apartament z różnymi dogodnościami, które pokrótce zostały tutaj wymienione. To cała filozofia studiowania, którą można zawrzeć w określeniu BaseLife. Studia nie ograniczają się przecież do bibliotecznych regałów, murów uniwersytetu, czy ścian pokoju. Studia to przede wszystkim spotkani ludzie, których nie zastąpią najmądrzejsze nawet książki. BaseLife to zatem próba połączenia efektywnego studiowania z bogatym życiem towarzyskim. To również wychodzenie z własną inicjatywą przy organizowaniu różnego rodzaju rozrywek. Dopiero wówczas można mówić, że okres studiów nie poszedł na marne. Zarówno zdobyta w tym czasie wiedza, jak i nawiązane znajomości z pewnością zwrócą się w dorosłym życiu.
Źródła:
Doceniono wzrost liczby studentów zagranicznych na UŁ, https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/doceniono-wzrost-liczby-studentow-zagranicznych-na-ul (dostęp: 1.12.2019)
Łódź miasto dla studentów?, https://startkariery.pl/lodz-miasto-dla-studentow/ (dostęp: 1.12.2019)
A. Pucułek, Uczelnie w Łodzi. Mniej studentów, więcej zmian, https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,44788,22185621,mniej-studentow-wiecej-zmian.html?disableRedirects=true (1.12.2019)
P. Rutkiewicz, Fundusze unijne. Łódź w czołówce miast. Zaraz za Warszawą, https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,24485173,fundusze-unijne-lodz-w-czolowce-miast-zaraz-za-warszawa.html (dostęp: 1.12.2019)
Artykuł sponsorowany