Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach opracowali urządzenie o nazwie Dust Air, które daje natychmiastowy dostęp do danych o jakości powietrza w miejscu, w którym się znajdujemy. Wynalazek został nagrodzony Złotym Medalem oraz międzynarodowym wyróżnieniem na wystawie wynalazczości w Hiszpanii.
Dust Air mierzy ilość pyłów zawieszonych PM 1, PM 2,5, PM 10 informując użytkownika o jakości powietrza, którym oddycha. Niewielkie urządzenie dokonuje pomiarów w czasie rzeczywistym. Można je nosić przypięte do torby, plecaka, paska czy roweru, a gdy wartość stężeń pyłów zawieszonych przekracza dozwolone normy, alarmuje użytkownika o konieczności podjęcia działań.
Dust Air współpracuje z darmową aplikacją na smartfony Pyłomierz Dust Air. Aplikacja daje pełne informacje o zanieczyszczeniach znajdujących się w powietrzu. Może również określić wskaźnik IAQ (Indoor Air Quality), pokazujący jakość powietrza w pomieszczeniu.
Urządzenie podaje też informacje o ciśnieniu atmosferycznym, temperaturze oraz wilgotności powietrza.
Osobisty pyłomierz Dust Air
– Urządzenie dokonuje pomiarów w czasie rzeczywistym i informuje użytkownika, kiedy należy podjąć działania prewencyjne. Taki pyłomierz przymocowany do paska, torby czy roweru daje możliwość dokonywania nieograniczonej ilości pomiarów w ciągu dnia – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka GIG dr Sylwia Jarosławska-Sobór.
Pyłomierz jest nieco większy od krążka hokejowego. Waży 150 gramów. Łączy się z innymi urządzeniami za pomocą kabla micro USB lub Bluetooth.
Wspomniana wcześniej aplikacja korzysta z GPS, co pozwala na precyzyjne zlokalizowanie urządzenia. Zarejestrowane dane pobiera na serwer I nanosi wyniki na mapę, po czym wizualizuje je na ekranie smartfona. Gdy nie mamy przy sobie telefonu, diody zamontowane na urządzeniu różnymi kolorami sygnalizują o jakości powietrza w otoczeniu. Aplikacja pozwala na nieograniczoną ilość pomiarów. Umożliwia też dostęp do historii zapisów.
Sprawdź, czym oddychasz
Pyłomierz może działać w dwóch trybach. W pierwszym, gdy włączony jest tylko pyłomierz, pomiary dokonują się automatycznie, a użytkownik informowany jest jedynie o przekroczeniu stanu alarmowego zanieczyszczeń powietrza. W drugim przypadku, gdy włączony jest jednocześnie pyłomierz i aplikacja mobilna, dane z automatycznych pomiarów przesyłane są do aplikacji mobilnej oraz serwera. Wtedy, zarówno na ekranie smartfona jak i w serwisie internetowym, widzimy dane w postaci punktów pomiarowych ma mapie Google, z dostępem do pełnej historii pomiarów danego użytkownika.
Administratorem systemu Dust Air jest Główny Instytut Górnictwa, który gromadzi informacje pochodzące ze wszystkich działających w terenie pyłomierzy osobistych, a ich kompleksowa prezentacja odbywa się na stronie internetowej dustair.gig.eu, na mapie zanieczyszczeń w zakładce Ranking.
„Podstawową funkcją programu Dust Air jest udostępnianie i wzmacnianie informacji o środowisku, a w szczególności zapewnianie lokalnym społecznościom i samorządom dostępu do zróżnicowanej i pełnej informacji na temat zagrożeń smogowych” – czytamy na stronie internetowej opisującej Dust Air.
Nagrody zdobyte w Hiszpanii to nie jedyne wyróżnienie, jakie otrzymali konstruktorzy za Dust Air. W październiku pyłomierz został nagrodzony Platynowym Medalem XIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków „IWIS 219” oraz Dyplomem Prezesa Urzędu Patentowego RP.
Źródło: GIG, PAP