Przejdź do treści

Astronomowie znaleźli jedną z najstarszych gwiazd w Drodze Mlecznej

Spis treści

Zespół hiszpańskich astronomów poinformował o odkryciu jednej z najstarszych gwiazd w naszej galaktyce. Obiekt ten to J0815+4729. Jest oddalony o 7500 lat świetlnych od nas i znajduje się w gwiazdozbiorze Rysia.

Według badań przeprowadzonych przez astronomów z University of La Laguna oraz Spanish National Research Council i opublikowanych na łamach „The Astrophysical Journal Letters”, gwiazda J0815+4729 ma masę około 0,7 masy naszego Słońca, ale jest o około 400 st. Celsjusza gorętsza od naszej gwiazdy.

Badacze twierdzą, że J0815+4729 jest gwiazdą ubogą w metale. Widma uzyskane zarówno przez instrument ISIS (Spectrograph and Imaging System) znajdujący się w Kosmicznym Obserwatorium Herschel, jak i instrument OSIRIS (Optical System for Imaging and low-intermediate-Resolution Integrated Spectroscopy), który zainstalowany jest w Gran Telescopio Canarias (GTC) w La Palma, potwierdziły twierdzenia naukowców. J0815+4729 ma tylko jedną milionową wapnia i żelaza zawartego w naszym Słońcu. Ponadto, zespół zauważył również, że gwiazda ma wyższą zawartość węgla od naszego Słońca.

Została znaleziona w halo Drogi Mlecznej – halo galaktyczne to obszar sferyczny otaczający dysk galaktyk spiralnych. Uważa się, że w tym obszarze występują najstarsze i najbardziej ubogie w metale gwiazdy. Wiek J0815+4729 oszacowany przez badaczy robi wrażenie. Według nich, gwiazda ta powstała 13,5 miliarda lat temu. To zaledwie 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

– Teoria przewiduje, że najstarsze gwiazdy mogą używać materiału pochodzącego z pierwszych supernowych. Pomimo swojego wieku i odległości od nas, wciąż możemy ją obserwować – powiedział Jonay González Hernández, profesor z University of La Laguna.

J0815 + 4729 może być najbardziej ubogą w żelazo i bogatą w węgiel gwiazdą, znaną astronomom. – Znalezienie tej gwiazdy nie było łatwe. Była dobrze ukryta pośród milionów widm gwiezdnych, które przeanalizowaliśmy. Wymagało to dużego wysiłku – przyznał Carlos Allende Prieto, współautor artykułu.

– Znamy tylko kilka tego typu gwiazd w halo galaktyki, gdzie znajdują się najstarsze i najbardziej ubogie w metal gwiazdy w naszej galaktyce. Można je policzyć na palcach ręki – zaznaczył David Aguado z University of La Laguna, główny autor badania.

halodrogimlecznej

Halo otaczające Drogę Mleczną. Wizja artystyczna. Fot. NASA/CXC/M.Weiss/Ohio State/A Gupta et al

 

Najstarsze gwiazdy określane są gwiazdami III populacji. To ogromne i niezwykle gorące gwiazdy, które powstały w ciągu pierwszych kilku milionów lat istnienia Wszechświata. To materii tych gwiazd powstały obiekty takie jak J0815+4729.

“Rozpoznanie i scharakteryzowanie chemicznie tych rzadkich gatunków gwiazd z pewnością rzuci światło na wczesną ewolucję galaktyki i naturę pierwszych gwiazd” – napisali autorzy badań w publikacji w „The Astrophysical Journal Letters”.

Według współczesnych modeli kosmologicznych, Wszechświat rozpoczął się w zdarzeniu znanym jako Wielki Wybuch. Miało to miejsce około 13,8 miliarda lat temu. Potem nastąpił okres ekspansji i ochłodzenia. Około 100 milionów lat po Wielkim Wybuchu, zaczęły formować się pierwsze gwiazdy i galaktyki. Gwiazdy z kolei umożliwiły powstawanie cięższych pierwiastków, a zatem umożliwiły tworzenie się planet oraz życia. Trzeba jednak zaznaczyć, że w dużej mierze są to rozważania teoretyczne.

 

Źródło: Universe Today, fot. Gabriel Pérez, SMM (IAC)

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Szybkie błyski radiowe (FRB – z ang. Fast Radio Bursts)

Astronomowie prześledzili sygnał FRB aż do jego źródła

Słońce rozbłysk słoneczny

Furia Słońca. Co sto lat gwiazdy takie jak nasza emitują potężne superrozbłyski

Kwintet Stephana Galaktyki

Gigantyczna kolizja galaktyk w Kwintecie Stephana

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły