Przejdź do treści

Astronomowie obserwują agonię czerwonego olbrzyma

Spis treści

Naukowcy dzięki teleskopowi ALMA dostrzegli spiralny wzór w gazie wokół czerwonego olbrzyma LL Pegasi i towarzyszącej mu gwiazdy.

Międzynarodowy zespół astronomów dostrzegł efektowny spiralny wzór otaczający oddalony od nas o 3400 lat świetlny układ podwójny LL Pegasi wchodzący w fazę mgławicy planetarnej. Obserwacji dokonano dzięki największemu na świecie interferometrowi radiowemu – ALMA (Atacama Large Milimeter/submilimeter Array), który znajduje się w chilijskich Andach na wysokości ponad 5000 metrów nad poziomem morza.

Spiralny wzór jest efektem pozbywania się przez gwiazdę swojej atmosfery. – To co widzimy to ostatnie chwile czerwonego olbrzyma, który wyrzuca większość swojego gazu pod postacią mocnego wiatru gwiezdnego – wyjaśnił profesor fizyki i astronomii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) Mark Morris, współautor badań.

Spiralny wzór rozciąga się na około jedną trzecią roku świetlnego i nawija się z bezprecedensową regularnością. Kolejna warstwa we wzorze pojawia się co około 800 lat, co ma odzwierciedlenie w okresie orbitalnym gwiazd. Układ znany jest także jako AFGL 3068.

Za charakterystyczny kształt spirali odpowiada ruch po orbicie. – Ruch orbitalny tracącego masę czerwonego olbrzyma, powoduje to, że obłok molekularny tworzący wiatr z tej gwiazdy jest wyrzucany jak woda z obracającego się rozpylacza ogrodowego, tworząc charakterystyczny spiralny wzór – tłumaczył profesor Morris.

Obserwacje dokonane dzięki teleskopowi ALMA wiele mówią o dynamice układów podwójnych na przestrzeni 5000 lat. – Ten wyjątkowo uporządkowany system otwiera drzwi do zrozumienia, jak orbity tych systemów ewoluują, gdy jedna z gwiazd traci większość swojej masy – podkreślił uczony.

Badacze nie wiedzą, dlaczego charakterystyczny spiralny wzór świeci. Wiodąca hipoteza mówi, że świeci odbitym światłem z pobliskich gwiazd.

Międzynarodowym zespołem kierował Hyosun Kim z Academia Sinica Institute of Astronomy and Astrophysics na Tajwanie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Astronomy”.

 

Źródło: UCLA, Nature Astronomy, fot. UCLA

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Szybkie błyski radiowe (FRB – z ang. Fast Radio Bursts)

Astronomowie prześledzili sygnał FRB aż do jego źródła

Słońce rozbłysk słoneczny

Furia Słońca. Co sto lat gwiazdy takie jak nasza emitują potężne superrozbłyski

Gwiazda WOH G64 Czerwony nadolbrzym

Pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły