Przejdź do treści

Archeolodzy odkryli flety sprzed 12 tys. lat wykonane z ptasich kości

Spis treści

Izraelscy archeolodzy odkryli kolekcję fletów sprzed 12 tys. lat. Instrumenty te zostały wykonane z kości ptaków i są to jedne z najstarszych instrumentów muzycznych na świecie. Uczeni sądzą, że mogły być używane w celach rytualnych, do tworzenia muzyki lub służyć do polowań.

Archeolodzy odkryli siedem fletów na stanowisku Eynan-Mallaha na północy Izraela. Są to najstarsze instrumenty dęte, jakie kiedykolwiek znaleziono na Bliskim Wschodzie. Liczą sobie 12 tys. lat, co oznacza, że pochodzą z okresu, gdy ludzie przestawiali się z trybu życia łowców-zbieraczy i zaczynali rozwijać osady rolnicze.

Instrumenty zostały wytworzone z kości małych ptaków wodnych – cyraneczek i łysek. Według obecnie stosowanych kryteriów instrumenty te należałoby zaliczyć do aerofonów, czyli instrumentów, w których dźwięk powstaje przy pomocy drgań powietrza. Flety te, jak ustalili badacze, naśladują odgłosy niektórych ptaków drapieżnych i poza zwykłą rozrywką i tworzeniem muzyki mogły być używane w celach rytualnych lub do polowań.

Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Scientific Reports” (DOI: 10.1038/s41598-023-35700-9).

Natufijskie piszczałki

Naukowcy sądzą, że instrumenty te stworzyli Natufijczycy – przedstawiciele kultury, która istniała w przedziale od 13 tys. lat p.n.e. do 9700 p.n.e. Był to jednocześnie jeden z ostatnich ludów zbieracko-łowieckich, jakie zamieszkiwały tereny Lewantu na Bliskim Wschodzie. Badacze szacują, że flety zostały wykonane około 12 tys. lat temu w miejscu, gdzie wcześniej natrafiono także na 1112 kości pochodzących aż od 59 gatunków ptaków.

To, co w kontekście tych aerofonów jest niezwykłe, to właśnie miejsce ich znalezienia. Są to pierwsze takie flety odnalezione w tej części świata, które wykonane zostały tak dawno.

Kościane flety

Badacze ustalili, że przy pomocy tych fletów osoby na nich grające miały możliwość imitowania dźwięków wydawanych przez ptaki i to takie, na które na tamtym obszarze wtedy polowano. Na zbadanie ich pod tym względem pozwolił przede wszystkim jeden świetnie zachowany egzemplarz, posiadający zarówno nietknięty ustnik, jak i otwory do zatykania palcami. Dźwięki przez niego wydawane można usłyszeć na nagraniu poniżej.

Wszystkie siedem fletów zostało wykonanych poprzez żłobienie i oskrobywanie kości przy pomocy kamiennych ostrz. Powstały z kości długich dwóch gatunków ptaków: cyraneczki i łyski. Widoczne są również na nich ślady zużycia, co znaczy, że ich twórcy faktycznie często się nimi posługiwali. Według uczonych, naśladują one dźwięki pustułek i krogulców. Wiele wskazywałoby zatem na to, że celem wytwarzania tych fletów było późniejsze ich wykorzystanie w trakcie polowania.

Naukowcy biorą jednak również pod uwagę to, że cel istnienia tych fletów mógł oprócz wydawanego dźwięku nie mieć z ptakami w ogóle nic wspólnego. Być może ich twórcy zwyczajnie posługiwali się nimi, by komponować muzykę lub potrzebne im były ze względu na praktyki związane z ich sferą duchową.

Źródło: Virginia Commonwealth University, fot. Monaam Ben Fredj, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Odkryto kanały sprzed 4 tys. lat używane do połowu ryb. Zbudowali je przodkowie Majów

Odkryto neandertalski „piec” sprzed ponad 60 tys. lat służący do wyrobu kleju

starożytny Egipt Bes

Egipcjanie spożywali halucynogenne koktajle podczas starożytnych rytuałów

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły