Naukowcy z McMaster University wykazali, że związek wytwarzany przez rośliny konopi można zastosować w walce z opornymi na działania antybiotyków bakteriami. W testach na myszach kannabigerol (CBG) poradził sobie z opornymi na metycylinę szczepami gronkowca złocistego.
Rośliny konopi siewnych (Cannabis sativa) mogą okazać się nową bronią w walce z lekoopornymi bakteriami. Kanadyjscy naukowcy odkryli, że kannabigerol (CBG), pozbawiony psychoaktywnych właściwości związek wytwarzany przez konopie, jest skuteczny w walce z MRSA – opornym na metycylinę gronkowcem złocistym, który jest częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych.
Uczeni twierdzą, że CBG może potencjalnie zostać wykorzystany do opracowania nowych leków. Ich odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „American Chemical Society Infectious Diseases”.
Przeciwbakteryjne działanie CBG
Naukowcy z McMaster University przetestowali przeciwbakteryjne właściwości 18 cząsteczek wytwarzanych przez konopie, w tym CBG, a także jego bardziej znanych kuzynów – kannabidiolu (CBD) i tetrahydrokannabinolu (THC). We wstępnych testach CBG okazało się najbardziej obiecujące, dlatego badacze skoncentrowali się właśnie na tym związku.
– Przebadaliśmy 18 dostępnych na rynku kannabinoidów i wszystkie wykazały aktywność antybiotyczną, niektóre znacznie większą niż inne. Tym, na którym skupiliśmy uwagę, był pozbawiony psychoaktywnych właściwości kannabinoid o nazwie CBG. Miał on najbardziej obiecujące działanie. Zsyntetyzowaliśmy ten kannabinoid, co dało nam wystarczającą jego ilość, aby przeprowadzić szczegółowe badania – powiedział kierujący pracami profesor Eric Brown.
W swoich badaniach uczeni zauważyli, że CBG był szczególnie skuteczny w zabijaniu metycylinoopornego gronkowca złocistego (MRSA), który jest odpowiedzialny za trudne do leczenia infekcje. CBG atakował błonę komórkową bakterii oraz hamował ich zdolność do tworzenia biofilmu – trudnej do usunięcia złożonej struktury tworzonej przez bakterie. Dodatkowo niszczył utworzone już biofilmy.
Terapeutyczny potencjał z przeszkodami
Uczeni przetestowali zdolność CBG do leczenia infekcji na myszach. Gryzonie zakażone MRSA, którym podawano CBG, zostały wyleczone z infekcji. Badacze porównali skuteczność kannabigerolu do wankomycyny, która uznawana jest za antybiotyk ostatniej szansy.
Wcześniejsze badania wykazały, że niektóre kannabinoidy mogą spowalniać rozwój bakterii Gram-dodatnich, ale jest to jeden z pierwszych przypadków, w których udowodniono, że są one również skuteczne wobec bakterii Gram-ujemnych, w tym wielu bakterii chorobotwórczych, takich jak E. coli.
– CBG okazało się cudowne w zwalczaniu bakterii chorobotwórczych. Odkrycia sugerują prawdziwy potencjał terapeutyczny kannabinoidów jako antybiotyków – przyznał Brown.
Nadal jednak istnieją poważne przeszkody do pokonania. Badanie wykazało, że CBG ma również toksyczne działanie na komórki gospodarza. Chociaż nie wyklucza to zastosowania CBG w roli potencjalnego leku, to z pewnością stanowi wyzwanie. – Choć CBG otwiera pewne okno terapeutyczne, jest ono wąskie, aby przekształcić je w lek. Będziemy starać się ulepszyć związek, by bardziej specyficznie działał na bakterie i miał mniejsze działania toksyczne – podkreślił Brown.
Źródło: McMaster University