Dodano: 12 luty 2020r.

„Żniwiarz śmierci” - starszy kuzyn T. Rexa

Naukowcy ustalili, że odkryte w Kanadzie w 2010 roku szczątki nieznanego gatunku dinozaura należą do bliskiego krewniaka tyranozaura. Opisany niedawno okaz, określany „Żniwiarzem śmierci”, został sklasyfikowany jako najstarszy członek rodziny tyranozaurów. Przemierzał on równiny Ameryki Północnej około 80 milionów lat temu.

Thanatos Thanatotheristes degrootorum

 

Tyrannosaurus rex to jeden z najbardziej znanych gatunków dinozaurów. Ten dwunożny mięsożerca ważył do sześciu ton i mógł mierzyć 13 metrów od głowy do ogona. Jest jednym z największych znanych nam drapieżników lądowych w historii. Teraz naukowcy opisali i skatalogowali starszego kuzyna T. Rexa o złowrogiej nazwie - „Żniwiarz śmierci”

„Żniwiarz śmierci”

Kości Thanatosa (Thanatotheristes degrootorum) zostały znalezione na brzegach rzeki Bow w prowincji Alberta w Kanadzie w 2010 roku. Badania wykazały, że mają one 79 milinów lat. Fragmentaryczne skamieliny, które obejmowały części czaszki oraz górną i dolną szczękę, są najstarszym znanym tyranozaurem odkrytym w północnej Ameryce Północnej i pierwszym zidentyfikowanym w Kanadzie w ciągu ostatnich 50 lat.

Nowo odkryty dinozaur był doskonałym zabójcą. Sama nazwa - Thanatotheristes degrootorum – nawiązuje do greckiego boga śmierci (Tanatosa) i można ją tłumaczyć jako „żniwiarz śmierci” (drugi człon nazwy - theristes – oznacza żniwiarza). - Wybraliśmy imię, które uosabia to, czym był ten tyranozaur. To jedyny duży drapieżnik swoich czasów w Kanadzie - żniwiarz śmierci - powiedziała Darla Zelenitsky, współautorka badań nowego gatunku z University of Calgary. Ich wyniki ukazały się na łamach pisma „Cretaceous Research”.

Podczas gdy T. Rex - najsłynniejszy ze wszystkich gatunków dinozaurów uwieczniony w filmie „Park Jurajski” Stevena Spielberga z 1993 roku - prześladował swoje ofiary około 66 milionów lat temu, Thanatos robił to co najmniej 79 milionów lat temu.

Tyranozaury w swoich czasach zdominowały otoczenie. Z czasem grupa tych dwunogich drapieżnych dinozaurów prawdopodobnie urozmaicała się, ewoluując różne kształty czaszki, rozmiary ciała i inne cechy fizyczne, gdy rozprzestrzeniały się w różnych środowiskach.

Starszy kuzyn T. Rexa

- Istnieje niewiele gatunków tyranozaurów. Ze względu na charakter łańcucha pokarmowego te drapieżniki były rzadkie w porównaniu do dinozaurów roślinożernych – wyjaśniła Zelenitsky.

Tanatos mógł mierzyć do ośmiu metrów długości. Miał długi, głęboki pysk, podobny do bardziej prymitywnych tyranozaurów, które żyły na południu dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Jego szczęki wypełniały rzędy zębów o długości ponad siedmiu centymetrów. Na podstawie fragmentów kości uczeniu nie mogli oszacować jego masy, ale to wystarczyło, by zidentyfikować nowy gatunek.

Od T. Rexa odróżniają go liczne cechy czaszki. Były one prawdopodobnie adaptacjami do różnych środowisk i różnych diet i strategii łowieckich, co zmniejszało konkurencję i dawało zwierzęciu większą szansę na przeżycie.

 

Źródło: University of Calgary, fot. Julius Csotonyi/The University of Calgary and Royal Tyrrell Museum