Dodano: 15 września 2022r.

Znieczulenie stomatologiczne – jak działa, kiedy jest stosowane i ile kosztuje?

Znieczulenie stomatologiczne to bezpieczna i rutynowa procedura stosowana w celu złagodzenia lub wyeliminowania dyskomfortu podczas leczenia stomatologicznego. Znieczulenie można otrzymać na kilka sposobów, w zależności od rodzaju zabiegu oraz indywidualnych potrzeb. Kiedy zaleca się znieczulenie stomatologiczne? Jak działa? Ile kosztuje? Poniżej poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znieczulenie stomatologiczne – jak działa, kiedy jest stosowane i ile kosztuje?

 

Jak działa znieczulenie stomatologiczne?

Znieczulenie stomatologiczne opiera się na zastosowaniu leków w celu zmniejszenia bólu, gdy poddajesz się leczeniu stomatologicznemu. Może być aplikowane miejscowo w zastrzykach lub wziewnie. Stomatolog wykonuje je samodzielnie lub w połączeniu z innymi preparatami. W obu przypadkach znieczulenie stomatologiczne prowadzi do chwilowego upośledzenia funkcji nerwów zębowych. Dzięki temu nie odczuwasz dyskomfortu w trakcie inwazyjnych zabiegów dentystycznych.

Jakie są rodzaje znieczulenia stomatologicznego?

  • Znieczulenie miejscowe służy do znieczulenia niewielkiego obszaru jamy ustnej. Wykorzystuje się je przy ekstrakcjach zębów lub zabiegach na dziąsłach. Efekty utrzymują się przez około 1-2 godziny.
  • Znieczulenie wziewne jest stosowane w celu uspokojenia pacjenta i zmniejszenia lęku. Przez nos i ustaw wdychasz gaz rozweselający, który trafia bezpośrednio do mózgu. Efekty odczuwasz już po kilku minutach. 
  • Podtlenek azotu przeznaczony głównie dla pacjentów pediatrycznych i geriatrycznych. Działa skutecznie od 15 do 20 minut. 
  • Znieczulenie iniekcyjne pozwala na znieczulenie większego obszaru jamy ustnej na dłuższy czas. Otrzymujesz zastrzyk w okolice nerwów, aby tymczasowo upośledzić ich funkcje.
  • Znieczulenie regionalne zapewnia znieczulenie dużej części jamy ustnej przez dłuższy czas i sprawdza się w niemal wszystkich zabiegach. Dentysta Bielany aplikuje je w okolicy szczęki, głowy lub szyi zależnie od sytuacji.

Kiedy zalecane jest znieczulenie stomatologiczne?

Znieczulenie miejscowe jest zwykle zalecane do usuwania zębów i zabiegów na tkankach miękkich. Z kolei podtlenek azotu rekomenduje się pacjentom, którzy odczuwają niepokój, szczególnie małym dzieciom. Stomatolodzy raczej nie wykorzystują go w procedurach nagłych, takich jak ekstrakcja zęba. Pozostałe typy znieczulenia stomatologicznego powinieneś rozważyć przy mniej skomplikowanych problemach z uzębieniem.

Ile kosztuje znieczulenie stomatologiczne?

Dentyści rozliczają znieczulenie stomatologiczne jako oddzielną usługę podczas wizyt stomatologicznych. W zależności od zakresu planowanych działań na zębach i dostawcy preparatu koszt sięga kwoty od 20 do nawet 600 złotych. Cena znieczulenia dentystycznego zależy też od świadczeniodawcy, rodzaju znieczulenia czy rejonu zamieszkania. Zapytaj swojego dentystę, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku i ile zapłacisz za świadczenie.

Czy znieczulenie stomatologiczne może być stosowane w czasie ciąży?

Podtlenek azotu i znieczulenie wziewne mogą być stosowane w czasie ciąży. Należy unikać zastrzyków stomatologicznych i znieczulenia regionalnego – np. sedacji dożylnej. Konieczne jest omówienie z dentystą historii choroby zęba oraz podanie wszelkich leków lub witamin przyjmowanych przez ciężarną kobietę. Wtedy zyskujesz pewność, że znieczulenie stomatologiczne nie zagraża zdrowiu Twojemu i Twojego dziecka. W ciąży zwykle wybiera się specjalne znieczulenie stomatologiczne, takie jak sedacja wziewna lub doustna.

Czy znieczulenie stomatologiczne boli?

Znieczulenie stomatologiczne nie boli. Niektóre osoby mogą odczuć lekki dyskomfort jedynie podczas wykonywania znieczulenia iniekcyjnego za pomocą igły. Później czujesz się zrelaksowany, co zapewnia Ci pełen komfort w trakcie zabiegu dentystycznego.

 

Źródło: artykuł partnera