Dodano: 05 sierpnia 2022r.

Zespół suchego oka – co to jest i jak sobie z tym radzić?

Wzrok jest jednym z głównych zmysłów, które pozwalają nam odbierać rzeczywistość i doświadczać otaczający nas świat. Nic dziwnego, że z tego powodu chcemy zadbać o niego jak najlepiej. Jednak nie zawsze wiemy, do kogo się udać z problemem lub jesteśmy mocno zagubieni, ponieważ pojawia się dylemat czy to chwilowe i czy nasze obawy są uzasadnione. Co to jest zespół suchego oka i jak się go leczy?

Zespół suchego oka – co to jest i jak sobie z tym radzić?

 

Jakie są objawy?

Zespół suchego oka, jak sama nazwa wskazuje, jest to grupa schorzeń, w których przebiegu dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni Twojego oka przez film łzowy. Wynikiem tego jest zwykle wysychanie spojówki i rogówki oka. Występuje bardzo często, w porównaniu z innymi chorobami oczu. O wiele częściej stwierdza się go u kobiet w okresie menopauzy, osób z chorobami autoimmunologicznymi, dermatologicznymi i neurologicznymi. Może się pojawić także u osób, które regularnie palą papierosy lub stosują silne leki.

Do najbardziej charakterystycznych objawów tego schorzenia zalicza się przede wszystkim pieczenie oczu oraz uczucie suchości. Jeśli jej nie odczuwasz, to nie oznacza to całkowitej zmiany diagnozy, ponieważ w przebiegu tej choroby produkcja łez potrafi być prawidłowa, a nawet miejscami zwiększona. Niestety, niezależnie od ilości łez, nie potrafią one dostatecznie nawilżyć oka, chociażby wskutek ich złego składu. Dodatkowymi objawami, które mogą pojawić się rzadziej, są: pojawienie się wydzieliny surowiczej w worku spojówkowym, uczucie piasku pod powiekami lub umiarkowane przekrwienie oczu.

Jak wygląda leczenie i diagnoza?

Lekarz stawia diagnozę i dobiera leczenie zespołu suchego oka po przeprowadzeniu wnikliwych badań. Jako pierwszy odbywa się wywiad, w którego trakcie pacjent ma możliwość dokładnego opisania swoich dolegliwości. Dodatkowo wykonuje specjalistyczne testy, takie jak:

  • czas przerwania filmu łzowego – jest to ocena, jak szybko i w jakim tempie wysychają oczy. Lekarz wykonuje to badanie za pomocą lampy szczelinowej po uprzednim zakropleniu do oka pacjenta kropli barwnika fluoresceiny,
  • badanie fałdów spojówki – lekarz wówczas skupia się na fałdach równoległych do krawędzi naszej powieki, ponieważ nie występują u zdrowych osób, a ich pojawienie się świadczy bezsprzecznie o występowaniu choroby,
  • test Schirmera – polega na założeniu zagiętego paseczka bibuły do worka spojówkowego pacjenta i oceny przez lekarza stopnia jego nawilżenia po 5 minutach, ale niestety nie jest tak dokładny, jak inne metody, ponieważ można ocenić jedynie jeden z elementów filmu łzowego,
  • punktowe ubytki nabłonka – w dolnej części rogówki lub także w obrębie szpary powiekowej może wystąpić punktowy ubytek nabłonka, który widać po zabarwieniu powierzchni oka specjalnymi barwnikami,
  • melisk łzowy – jego obserwacja może wiele powiedzieć lekarzowi, ponieważ u osób chorych na zespół suchego oka jest węższy i przerywany.

Należy pamiętać, że leczenie jest głównie objawowe, czyli specjalista zajmie się samymi symptomami, ponieważ w tym wypadku nie leczy się przyczyny pojawienia się schorzenia. Mogą zostać zastosowane różne preparaty skutecznie zastępujące łzy, które nazywa się sztucznymi łzami. Niestety nie przywrócą one prawidłowej produkcji łez. Lekarz dobierze lek, który będzie w stanie pomóc i złagodzić wszystkie dokuczliwe objawy.

Istnieją zabiegi mające pomóc w udrożnieniu gruczołów łzowych lub polegające na zaaplikowaniu zatyczek łzowych. Najnowsze metody stanowią ogromną szansę dla osób borykających się na co dzień z tym schorzeniem, które dokucza im każdego dnia, bez przerwy.

Aktualnie nie ma możliwości w pełni wyleczyć chorobę, a objawy będą się utrzymywać do końca życia. Wyjątkiem jest jedynie zespół suchego oka, który pojawił się po zastosowaniu leków. On ustąpi wraz z odstawieniem tabletek. Nie mamy również opracowanej skutecznej profilaktyki, która dawałaby zadowalające skutki i faktycznie pomagała zmniejszyć występowanie tego schorzenia.

 

Źródło: artykuł partnera