Dodano: 15 lipiec 2020r.

Zapalenie okołoustne – wyzwanie współczesnej dermatologii

Zapalenie okołoustne to schorzenie dotykające najczęściej młode kobiety w wieku 20-30 lat, objawiające się wykwitem rumieniowo-krostkowym w okolicy nosa, fałdów nosowo-wargowych oraz brody z pozostawieniem przejaśnienia wokół ust. Etiologia schorzenia nie jest do końca poznana, jednak zauważalna jest korelacja między stosowaniem kortykosterydów a nasileniem zmian. Poprzez coraz częstsze stosowanie terapii sterydowych, zarówno miejscowych, jak i donosowych, podczas leczenia innych schorzeń, zapalenie okołoustne coraz częściej stanowi wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne.

Zapalenie okołoustne – wyzwanie współczesnej dermatologii

 

Zapalenie okołoustne – diagnostyka

Zapalenie okołoustne stanowi wyzwanie diagnostyczne z uwagi na fakt, że swoim przebiegiem i wyglądem może złudnie przypominać wiele innych chorób, między innymi trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry czy alergię kontaktową. Na właściwą diagnozę może naprowadzić typowa morfologia zmian o symetrycznym umiejscowieniu oraz stosowanie kortykosteroidów w przeszłości.

Jak leczyć zapalenie okołoustne?

Ten rodzaj dermatozy ma przewlekły charakter i nierzadko jest oporny na leczenie. Objawy choroby mogą prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia. W leczeniu stosuje się inhibitory kalcyneuryny, erytromycynę czy metronidazol. Jeśli przebieg schorzenia jest ciężki i niepoddający się dotychczasowemu leczeniu, stosuje się doustnie antybiotyki z grupy tetracyklin. Preparaty o udowodnionej skuteczności w leczeniu tego schorzenia są lekami z różnych grup, (antybiotyki, leki przeciwzapalne) co potwierdza niejednorodność etiologii choroby. Skuteczna okazuje się również metoda „zero therapy” obejmująca niestosowanie żadnych kosmetyków czy leków oprócz nawilżających i regenerujących emolientów.

Pielęgnacja zapalenia okołoustnego

W przypadku wystąpienia zapalenia okołoustnego należy odstawić wszystkie dotychczasowe kosmetyki oraz pastę do zębów, co pomoże wyeliminować ewentualne alergiczne podłoże tego schorzenia. W codziennej pielęgnacji warto stosować łagodne dermokosmetyki do mycia twarzy oraz emolienty np. firmy Bepanthen, o których więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.bepanthen.pl/. Zmiany okołoustne mogą być spowodowane także przez czynniki wewnętrzne takie jak celiakia, nadwrażliwość na gluten czy inne składniki pokarmowe, szczególnie jeśli towarzyszą im inne objawy, np.

  • biegunki,
  • zaparcia,
  • ogólne osłabienie,
  • kruchość paznokci,
  • sucha skóra,
  • wypadanie włosów.

W takiej sytuacji warto rozważyć przejście na dietę eliminacyjną, która pomoże ustalić czynnik sprawczy.

 

Źródło i fot.: Artykuł partnera