Dodano: 26 czerwca 2019r.

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi przybrało nową formę

Portugalscy naukowcy zidentyfikowali na Maderze trwały, przypominający skorupy nalot z plastikowych cząstek przywierających do skał. Plasticrust, bo tak nazwano plastikowy nalot, może mieć katastrofalny wpływ na ekosystem.

Plasticrust - nowy rodzaj zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi

 

Plasticrust bezpośrednio łączy się ze skałami i jest nie tylko niepokojącym symbolem zanieczyszczeń gromadzących się w oceanach, ale twarda, plastikowa powłoka potencjalnie stanowi zagrożenie dla organizmów żyjących na skałach przy linii brzegowej. Może być także kolejną drogą wchodzenia odpadów z tworzyw sztucznych do łańcucha pokarmowego.

Od 2016 roku naukowcy z Marine and Environmental Sciences Centre (MARE) w Portugalii monitorują gromadzenie się odpadów z tworzyw sztucznych wzdłuż brzegów wulkanicznej wyspy Madery na Oceanie Atlantyckim. To wtedy po raz pierwszy zauważyli twarde, plastikowe skorupy na skałach wyglądające jak przyklejona guma do żucia.

 

Analiza nigdy wcześniej nie widzianej formy zanieczyszczenia została opublikowana na łamach „Science of The Total Environment”.

Początkowo naukowcy uważali, że to tymczasowe zjawisko, ale plastikowy nalot utrzymał się. W następnym roku badacze zaobserwowali więcej podobnych skorup z plastiku. Wykonali więc pomiary i pobrali próbki do zbadania w laboratorium.

Analiza chemiczna ujawniła, że ​​plastikowa skorupa składa się z szeroko stosowanego polietylenu, materiału, z którego wykonane są popularne reklamówki czy opakowania do żywności. Obecnie plasticrust pokrywa prawie 10 procent powierzchni skał linii brzegowej Madery i wygląda na to, że będzie powiększał swój zasięg.

Zespół naukowców odkrył również, że zjadające glony ślimaki morskie (Pobrzeżka pospolita - Littorina littorea) nie unikają plastikowej skorupy. Uczeni uważają, że w ten sposób mogą pochłaniać drobinki tworzyw sztucznych. Ślimaki są następnie konsumowane przez większe zwierzęta i w ten sposób drobinki plastiku mogą wylądować na naszych talerzach.

Fot. Ignacio Gestoso/MARE

Początkiem czerwca opublikowana badania, w których uczeni sugerują, że rocznie zjadamy dziesiątki tysięcy drobin mikroplastiku (więcej w tekście: Rocznie konsumujemy dziesiątki tysięcy kawałków mikroplastiku). Skutki zdrowotne spożycia mikrocząstek tworzyw sztucznych są nieznane. Badacze podkreślają jednak, że niektóre kawałki są wystarczająco małe, aby dostać się do ludzkich tkanek, gdzie mogłyby wywołać reakcje immunologiczne lub uwolnić substancje toksyczne.

Naukowcy uważają, że plastikowa powłoka powstała w wyniku ciągłego uderzania niesionych przez fale przedmiotów z tworzyw sztucznych o skały. Początkowo nalot był niebieskawego koloru. Obecnie badacze znajdują także białe skorupy.

Nadal jest wiele do zbadania. Uczeni nie wiedzą, jak nowy typ zanieczyszczenia plastikiem wpłynie na ekosystemy. Dalsze badania powinny dać odpowiedź na pytania, jak powszechny jest problem i jak duży wpływ może mieć na przyrodę.

 

Źródło: MARE, fot. Ignacio Gestoso/MARE