Dodano: 06 czerwca 2023r.

Wzdęty brzuch u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Powiększony brzuch, jego bolesność i uczucie dyskomfortu – wiele dzieci skarży się na takie problemy. Wzdęcia mogą mieć różne przyczyny, ale zawsze są bardzo uciążliwą dolegliwością. Jak sobie z nimi radzić?

Wzdęty brzuch u dziecka – jak sobie z nim radzić?

 

Przyczyny wzdęć u dzieci – co warto wiedzieć?

Wzdęcia powoduje nadmiar zgromadzonych w jelitach gazów wypełniających brzuch i powodujących, że staje się nabrzmiały, a często również wywołuje dolegliwości bólowe i dyskomfort.

Wzdęty brzuszek u dziecka nie należy do rzadkich zjawisk, ponieważ w pierwszych latach życia układ pokarmowy młodego człowieka jest jeszcze niedojrzały i bardzo wrażliwy.

Przyczyny problemu mogą być różne. Wzdęty brzuch u niemowlaka to często konsekwencja nieprawidłowej techniki karmienia powodującej połykanie powietrza. Takie dolegliwości powoduje też kolka jelitowa albo obecność produktów wzdymających w diecie mamy karmiącej piersią.

Wzdęty brzuch u dziecka, np. 4-latka, bywa efektem diety bogatej w produkty łatwo fermentujące, obficie słodzone lub wzdymające (soki, gotowane brokuły, groszek). Wzdęcia są również symptomem zaburzeń wchłaniania laktozy lub fruktozy, celiakii, nietolerancji glutenu albo alergii pokarmowej.

Jak rozpoznać wzdęty brzuch u dziecka? Objawy i sposoby diagnozy

Wzdęty brzuszek u dziecka to tylko jeden z objawów nadmiernego zgromadzenia gazów jelitowych. Innym symptomem jest jego twardość odczuwalna przy delikatnym nacisku.

Co jeszcze towarzyszy wzdęciom? Dziecko często puszcza gazy, ma miękkie stolce lub biegunkę. U niemowlaków problem objawia się też częstym ulewaniem, marudzeniem, płaczem w czasie karmienia, nieskoordynowanymi, intensywnymi ruchami rączek, napinaniem się i sztywnieniem.

Domowe sposoby na złagodzenie wzdęć u dziecka – jakie działają naprawdę?

Wzdęcie u dziecka można łagodzić domowymi sposobami, np. delikatnym masażem brzuszka połączonym z masowaniem stóp i podudzi. Czasem sprawdzają się także ciepłe okłady na brzuch albo smarowanie okolicy pępka olejkiem z kopru włoskiego.

Warto sięgnąć po zioła, ponieważ ich delikatne i bezpieczne działanie nie tylko pozwoli skutecznie uśmierzyć dolegliwości, lecz również zapobiec ich występowaniu. Od wieków skutecznym remedium na tego typu problemy jest napar z kwiatów rumianku (łyżeczkę ziół zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i parzymy przez 10–15 minut, po czym podajemy dziecku, ewentualnie dosładzając miodem).

Sposobem na wzdęcia jest również picie naparu z kwiatu lawendy, owocu kminku czy liści rozmarynu pomagających także przy skurczach żołądka i jelit. Jeśli naturalne sposoby zawiodą, warto sięgnąć po produkty dostępne w aptekach. Znajdziemy tam zarówno preparaty ziołowe (najczęściej mające w składzie koper włoski lub miętę, które działają rozkurczowo, wspomagają trawienie i pracę jelit oraz uśmierzają ból brzucha), jak i krople z substancjami chemicznymi, zazwyczaj symetykonem, który zmniejsza napięcie powierzchniowe śluzu i pęcherzyków gazowych nagromadzonych w jelitach.

Wzdęty brzuszek u dziecka – kiedy do lekarza?

Ze wzdęciami u dziecka zazwyczaj można poradzić sobie domowymi sposobami, jednak niekiedy należy skonsultować problem ze specjalistą. Zwłaszcza jeśli dolegliwości powtarzają się regularnie lub towarzyszą im inne objawy – mocny ból brzucha, zmiana rytmu wyróżnień czy utarta apetytu.

Jeśli wzdęcia u dziecka pojawiają się po posiłkach, a dodatkowo występuje świąd skóry i wysypka, istnieje podejrzenie nietolerancji lub alergii pokarmowej. Także w takim wypadku warto udać się do lekarza, by przeprowadzić dalszą diagnostykę.

 

Źródła:

  1. Grata-Borkowska U., Pokorna-Kałwak D., Mastalerz-Migas A., Bóle brzucha u dzieci – diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne w POZ, Lekarz POZ 2/2016
  2. Gaweł E., Romańczuk P., Zaparcia u dzieci – standardy terapeutyczne, Lekarz POZ 4/2021