Dodano: 19 grudnia 2018r.

Wrocławscy studenci zbadają komórki nowotworowe w hipergrawitacji

Projekt zespołu studentów z trzech wrocławskich uczelni został zaakceptowany do realizacji w konkursie Spin Your Thesis! Europejskiej Agencji Kosmicznej. Studenci w eksperymencie sprawdzą funkcjonowanie ludzkich komórek nowotworowych w warunkach zmienionej grawitacji.

Wirówka LDC do badań w warunkach hipergrawitacji

 

„Nasi studenci będą pierwszym w historii polskim zespołem akademickim, który przeprowadzi badania z dziedziny medycyny i astrobiologii we współpracy z ESA” – chwali się na swoich stronach internetowych Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Projekt studentów zrzeszonych w międzyuczelnianym zespole ARES (Astrobiology and Radiation Experiments in Stratosphere) został zaakceptowany przez naukowców z ESA Academy do realizacji w ramach Spin Your thesis! 2019.

Projekt jest eksperymentem dotyczącym funkcjonowania komórek nowotworowych w zmienionej grawitacji. Jego propozycję przygotowała grupa studentów i absolwentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej zrzeszonych w ARES. Jak informuje Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, udział w konkursie odbywa się w ramach projektu pt. „Badania nad ochroną materiału biologicznego na potrzeby misji kosmicznych” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Najlepsi z najlepszych! 3.0”.

 

- Mamy zaszczyt być pierwszym w historii polskim zespołem studenckim, który przeprowadzi badania z dziedziny medycyny i astrobiologii we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Już we wrześniu 2019 roku pod czujnym okiem ESA sprawdzimy, w jaki sposób komórki nowotworowe zachowują się w hipergrawitacji. Posłuży nam do tego specjalna wirówka, tzw. Large Diameter Centrifuge (LDC) w Holandii – wyjaśnił w rozmowie z PAP Dawid Przystupski, koordynator zespołu.

We wspomnianym przez Przystupskiego urządzeniu LDC, można przeprowadzać eksperymenty na próbkach, które wystawione będą na działanie grawitacji innej niż ta, którą odczuwamy w warunkach ziemskich. W LDC można osiągnąć przyspieszenia wynoszące od 1 g do 20 g. Właśnie w takich warunkach wrocławscy studenci zbadają, jak zachowują się komórki nowotworowe.

- W kontrolowanych warunkach laboratoryjnych sprawdzimy, jak symulowana mikrograwitacja oddziałuje na komórki. W ten sposób, podobnie jak naukowcy z ESA i NASA, spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania, w jaki sposób komórki odbierają bodziec, jakim jest grawitacja i jak funkcjonują w środowisku o jej zmienionych właściwościach. Wierzymy, że otrzymane w ten sposób wyniki mogą mieć zastosowanie nie tylko w kosmosie, ale i praktyce klinicznej – przyznała w rozmowie z PAP Agata Górska, współautorka eksperymentu.

Odpowiedź fizjologiczna komórek nowotworowych na warunki zmienionej grawitacji, jest odmienna niż w przypadku komórek zdrowych, co może mieć zastosowanie terapeutyczne. Wykazały to już wcześniejsze doświadczenia. Jak wyjaśnił Przystupski, zmieniona grawitacja może promować śmierć komórek i uwrażliwiać je na działanie leków cytostatycznych używanych w chemioterapii nowotworów. Młodzi naukowcy z grupy ARES idą o krok dalej w swoim eksperymencie. Chcą sprawdzić, czy to samo stanie się z komórkami o udokumentowanej oporności na chemioterapeutyki.

 

Źródło: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, PAP, fot. ESA. Na zdjęciu wirówka LDC.