Dodano: 30 maja 2018r.

Większość suplementów witamin i minerałów jest nieskuteczna

Suplementy witamin i składników mineralnych są używane przez wiele osób, ale zgodnie z nowymi badaniami przeprowadzonymi przez kanadyjskich naukowców, nie zapewniają żadnych korzyści zdrowotnych z kilkoma wyjątkami.

Pigułki

 

Naukowcy z St. Michael's Hospital i University of Toronto dokonali przeglądu istniejących danych i badań opublikowanych w okresie od początku 2012 roku do października ubiegłego roku na temat stosowania najpopularniejszych suplementów witaminowych. Ich analizy opublikowane na łamach „Journal of the American College of Cardiology” wykazały, że multiwitaminy, witamina D, wapń i witamina C - najczęstsze suplementy - nie dają żadnych korzyści zdrowotnych.

Suplementy są używane przez dziesiątki osób, by uzupełnić dietę w witaminy i składniki mineralne i są kojarzone z ogólnym zdrowiem. Jednak badacze podkreślają, że nic nie zastąpi diety bogatej w warzywa i owoce, gdzie większość potrzebnych witamin i minerałów występuje naturalnie.

 

- Byliśmy zaskoczeni, że znaleźliśmy tak niewiele pozytywnych efektów najczęstszych konsumowanych suplementów - powiedział doktor David Jenkins główny autor publikacji. - Jeśli ktoś chce używać multiwitaminy, witaminę D, wapń lub witaminę C, to nic nie szkodzi, ale nie ma też widocznych korzyści dla zdrowia – dodał.

Naukowcy przeanalizowali łącznie 179 badań klinicznych z całego świata. Ich celem było sprawdzenie działania suplementów w zapobieganiu chorób sercowo-naczyniowych, zawałów serca czy udarów mózgu. Uczeni podkreślili, że dotychczas nie było przekonujących badań dotyczących wpływu suplementów na wyżej wymienione choroby.

Ale podczas badań naukowcy zwrócili uwagę na kilka korzystnie wpływających na zdrowie suplementów. Kwas foliowy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i udarów mózgu. Witami D jest trudna do pozyskania z pożywienia, dlatego jej zażywanie również może przynieść korzyści. Podobnie cynk, który został powiązany ze skróceniem efektów przeziębienia.

Z kolei niacyna (witamina B3) i przeciwutleniacze, zgodnie z wynikami badań, miały nieznacznie niekorzystne działanie na organizm. Jak napisali naukowcy w publikacji, „mogą one zwiększyć ryzyko śmierci”, które może związane z niekorzystnym wpływem niacyny na poziom cukru we krwi.

Autorzy badania podkreślają, że zażywanie witamin i minerałów nie jest substytutem zdrowej, zbilansowanej diety. - Ludzie powinni być świadomi działania przyjmowanych suplementów i upewnić się, że mają one zastosowanie do określonych niedoborów witamin lub minerałów – przyznał Jenkins. - Wobec braku znaczących pozytywnych działań - poza kwasem foliowym - najkorzystniej jest polegać na zdrowej diecie, aby uzupełnić witaminy i minerały. Do tej pory żadne badania nad suplementami nie wykazały niczego lepszego niż zdrowa porcja mniej przetworzonych pokarmów roślinnych - warzyw, owoców i orzechów – dodał.

Witaminy i minerały ocenione przez zespół naukowców to: A, B1, B2, B3 (niacyna), B6, B9 (kwas foliowy), C, D i E, a także karoten, wapń, żelazo, cynk, magnez i selen.

 

Źródło: Science Daily