Dodano: 02 listopada 2017r.

Wewnątrz Wielkiej Piramidy odkryto pustą przestrzeń

Dzięki technice wykorzystującej skanowanie strumieniami mionów, naukowcy potwierdzili obecność dużej, pustej przestrzeni w piramidzie Cheopsa. Pusta przestrzeń wskazuje na obecność ukrytej komory, choć oficjalnie nikt o tym nie mówi.

Pusta przestrzeń w Wielkie Piramidzie

 

Wyniki badań opublikowane m.in. na łamach „Nature” pokazują, że licząca ponad 4,5 tysiąca lat Wielka Piramida wciąż skrywa przed nami tajemnice.

Wielka Piramida, znana także jako piramida Cheopsa lub piramida Chufu, znajduje się na płaskowyżu w Gizie. To największa piramida zbudowana przez starożytnych Egipcjan. Powstała w okresie Starego Państwa około 2560 lat przed naszą erą. Egiptolodzy przyjmują, że czas budowy monumentu wynosił 20 lat, a jego przeznaczeniem był grobowiec faraona Cheopsa (Chu-fu). Piramida ma blisko 140 metrów wysokości (pierwotnie liczyła 146,59 metrów) i 230 metrów szerokości. Składa się z około 2,3 milionów kamiennych bloków.

Pomimo, że jest jedną z najstarszych i największych budowli na Ziemi, wśród badaczy nie ma konsensusu co do tego, jak została zbudowana. By lepiej zrozumieć jej wewnętrzną strukturą, naukowcy przeskanowali piramidę przy użyciu mionów – nietrwałych cząstek elementarnych należących do kategorii leptonów, które są tylko częściowo pochłaniane przez kamień.

„Podobnie jak promienie rentgenowskie, które mogą penetrować ciało i umożliwiać obrazowanie kości, te podstawowe cząstki mogą zachowywać quasi-liniową trajektorię, przechodząc przez setki metrów kamienia przed zanikiem lub pochłonięciem” – czytamy na łamach „Nature”.

Naukowcy pracujący w ramach projektu „Scan Piramids”, dzięki któremu możliwe było odkrycie, użyli również dwóch innych technik - termografii – technologii obrazowania w paśmie średniej podczerwieni oraz symulacji komputerowych.

Powstałe w ten sposób obrazowanie pozwoliło zwizualizować znane i potencjalnie nieznane przestrzenie w piramidzie w sposób nieinwazyjny. Dzięki temu naukowcy potwierdzili istnienie pustej przestrzeni o długości około 30 metrów tuż nad tzw. Wielką Galerią. Odkryta pustka została roboczo nazwana ScanPyramids Big Void i znajduje się 21 metrów nad poziomem gruntu.

Odkrycie stało się możliwe dzięki połączeniu archeologii i fizyki cząstek elementarnych. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Instytutu HIP (Heritage Innovation Preservation Institute in Paris) we Francji i z Nagoya University w Japonii. Autorzy badań - Mehdi Tayoubi oraz Kunihiro Morishima są przekonani, że odkryta przestrzeń jest przemyślaną cechą architektury piramidy, choć nie twierdzą, że jest to ukryta komora. Jednak co się tam znajduje, jest obecnie zagadką.

Naukowcy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, iż odkryta pusta przestrzeń jest oznaką „wewnętrznego zużycia”, jakimś zawałem kamieni lub wadą konstrukcyjną. Skanowanie mionowe wytworzyło takie same wzorce w rejonie pustej przestrzeni, jak w Wielkiej Galerii znajdującej się poniżej.



Nieznana jest rola i przeznaczenie znalezionej przestrzeni. Nie wiadomo też, jak się do niej dostać bez niszczenia konstrukcji. Jest zbyt wcześnie, by spekulować o prawdziwym charakterze odkrytej pustki, ale ukryta komora nie jest niemożliwa. - Tak duża pusta przestrzeń nie może być przypadkiem – powiedział podczas konferencji prasowej Mehdi Tayoubi – współautor badań.

Pomysł prześwietlenia piramid mionami wyszedł jeszcze w latach 60. od fizyka pracującego w projekcie "Manhattan", laureata Nagrody Nobla Luisa Alvareza. Jednak jego zespół nie miał technologii zdolnej do wykonania tego zadania oraz wiedzy do tego potrzebnej. W dzisiejszych czasach techniki znanej jako mionografia (radiografia mionowa) używają naukowcy do analizy wulkanów czy do badań archeologicznych. Użyto jej także do zobrazowania wnętrza reaktora w Fukushimie po katastrofie z 2011 roku. Korzystało z niej również amerykańskie wojsko w Afganistanie.

Projekt „Scan Piramids” rozpoczął się w zeszłym roku.

 

Źródło: Nature, Science, scanpyramids.org, fot. ScanPyramids Mission