Dodano: 22 maja 2020r.

W pobliżu Ściany Płaczu odkryto podziemne komnaty

W pobliżu Ściany Płaczu, sześć metrów pod poziomem gruntu, odkryto trzy wykute w skale komnaty. Archeolodzy znaleźli w nich gliniane i kamienne naczynia oraz lampy oliwne. Cel stworzenia podziemnych komór nie jest jasny, ale naukowcy sugerują, że mogły służyć jako schronienie przed najazdami wojsk rzymskich.

Ściana płaczu

 

Trzy podziemne komnaty sprzed dwóch tys. lat zostały ręcznie wykute w skale. W pomieszczeniach archeolodzy znaleźli gliniane i kamienne naczynia a także lampy oliwne. W ścianach podziemnych komór wydrążono nisze o różnych kształtach, prawdopodobnie właśnie na dające oświetlenie lampy oliwne.

Podziemne komnaty nieopodal Ściany Płaczu

- To wyjątkowe znalezisko. Po raz pierwszy odkryto podziemny system komnat w sąsiedztwie Ściany Płaczu - stwierdził w komunikacie prasowym kierujący pracami archeologicznymi dr Barak Monnickendam-Givon z Izraelskiej Służby Starożytności. - Trzeba zrozumieć, że 2000 lat temu w Jerozolimie, podobnie jak dzisiaj, zwyczajowo budowano z kamienia. Pytanie brzmi: dlaczego tak duży wysiłek i zasoby zainwestowano w podziemne pomieszczenia w litej skale? - dodał.

Wejście do podziemnego kompleksu przez wieki znajdowało się ukryte pod mozaiką podłogową budynku, który powstał w okresie bizantyjskim. W XI w. pierwotny budynek został zniszczony, a wejście do podziemi pochowane pod gruzami. Obecnie w tym miejscy stoi budynek Beit Strauss, zakupiony przez filantropa Nathana Straussa, w którym mieszczą się publiczne toalety oraz wejście do Western Wall Tunnels. Całość znajduje się kilkadziesiąt metrów od Wzgórza Świątynnego.

Komnata pod Ścianą Płaczu

Dr. Barak Monnickendam-Givon w miejscu wykopalisk, fot. Yaniv Berman/Israel Antiquities Authority

Lampy oliwne znalezione w komnatach pod Ścianą Płaczu

Lampy oliwne znalezione w podziemnych komnatach, fot. Shai HaLevi/Israel Antiquities Authority

W pomieszczeniach archeolodzy odkryli gliniane naczynia, rdzenie lamp oliwnych, kamienny kubek i dużą kamienną misę, która służyła do przechowywania wody. Przy wejściu do komnat znaleziono wnęki w ścianach, służące prawdopodobnie jako półki oraz wgłębienia na zawiasy drzwi oraz rygle. Podziemne komnaty znajdują się na różnych głębokościach i połączone są kamiennymi schodami.

Spiżarnia czy schronienie przed Rzymianami? 

Przedmioty znalezione w podziemiach świadczą o codziennej bytności korzystających z komnat ludzi, ale cel ich powstania nie jest znany. Monnickendam-Givon uważa, że komory mogły służyć jako spiżarnia czy piwnica dla znajdującego się nad nim budynku, który się nie zachował. Mogły także służyć kapłanom i pielgrzymom odwiedzającym święte miejsce.

- Inną możliwością jest to, że ten system był używany do ukrywania się podczas oblężenia Jerozolimy 2000 lat temu, kiedy legiony rzymskie podbiły miasto – powiedział Monnickendam-Givon. Uczony dodał, że nie można wykluczyć, iż podziemne komnaty mogły być częścią jakiejś większej, nieznanej dotychczas struktury.

 

Źródło: Live Science, fot. Yaniv Berman/Israel Antiquities Authority