Dodano: 20 listopad 2019r.

W jakich sytuacjach należy sięgnąć po odpowiednie nawodnienie organizmu?

Prawidłowa praca organizmu to składowa wielu czynników, które decydują o dobrym samopoczuciu. Wśród nich można znaleźć zdrową i zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i nawodnienie. W dzisiejszych czasach wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest przyjmowanie odpowiedniej dziennej ilości wody, w dodatku często zastępując ją napojami o niekorzystnym wpływie na nasze zdrowie.

W jakich sytuacjach należy sięgnąć po odpowiednie nawodnienie organizmu?

 

Dlaczego woda jest taka ważna?

Woda to podstawowy składnik wykorzystywany do większości procesów metabolicznych zachodzących w ustroju. Potrzebna jest do procesów trawienia, oddychania, wydalania oraz prawidłowej pracy układu nerwowego, krwionośnego oraz układu ruchu. Poza tym w ponad 60 proc. stanowi podstawę ludzkiego ciała (udział proc. maleje wraz z wiekiem). Kiedy zaczyna jej brakować, spada wydolność organizmu, a w miarę postępu czasu może dojść do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Dlatego zaleca się, aby dziennie wypijać ok. 2 litrów wody, a w szczególnych sytuacjach zwiększać tę ilość.

Biegunka  i wymioty

Zatrucia pokarmowe to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Wraz z wodnistymi stolcami bądź wymiotami z organizmu usuwane są duże ilości wody i elektrolitów. W mechanizmie postępującego odwodnienia może dojść do utraty elektrolitów takich jak: sód, potas i chlor, które są bardzo ważne dla pracy serca, mózgu i nerek. Brak uzupełniania płynów w tym czasie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. Dlatego zaleca się, aby jak najwcześniej od wystąpienia objawów rozpocząć doustne podawanie płynów wieloelektrolitowych. W tym celu można sięgnąć po elektrolity dla dorosłych Dicoflor, które zmniejszą ryzyko odwodnienia.

Gorączka

Infekcje wirusowe i bakteryjne często współwystępują z podwyższoną temperaturą ciała. Przyjmuje się, że gorączka występuje po przekroczeniu temperatury 38 stopni Celsjusza, natomiast w zakresie 37,1 st. C - 38 st. C, mówimy o stanie podgorączkowym. Gorączka to mechanizm obronny organizmu, podczas którego wydzielane są znaczne ilości potu, przyczyniając się do utraty wody. Dlatego, aby wspomóc organizm w walce z infekcją i zapobiec odwodnieniu, należy pamiętać o systematycznym przyjmowaniu płynów. Szczególnie przed utratą płynów należy uchronić małe dzieci i osoby starsze, u których występuje podwyższone ryzyko odwodnienia.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

W czasie ciąży organizm kobiety zwiększa zapotrzebowanie na większość składników odżywczych, ale także na wodę. W tym czasie picie wody jest szczególnie ważne dla wzrastającego dziecka oraz zdrowia mamy. Zaleca się, aby przyszłe mamy oraz karmiące piersią spożywały od 2 do 3 litrów wody dziennie, która powinna być niskozmineralizowana, niskosodowa i o małej zawartości siarki. Prawidłowe nawodnienie może ochronić przed wystąpieniem obrzęków, poprawić krążenie oraz zmniejszyć poranne nudności, pozbyć się zgagi, a nawet zaparć.

Osoby intensywnie trenujące

Aktywność fizyczna angażuje wiele jednostek mięśni, które potrzebują dostarczenia odpowiedniej ilości energii i wody, aby móc wykonać pracę. Dodatkowo podczas wysiłku znaczna ilość wody i elektrolitów odprowadzana jest wraz z potem. Dlatego nawodnienie należy rozpocząć już przed treningiem, wypijając od 200 do 600 ml wody, a w czasie treningu, co 15-20 minut od 200 do 300 ml. Dzięki temu unikniemy powstawaniu skurczów i osłabieniu mięśni, a trening będzie skuteczny.

 

Źródło: Artykuł partnera