Dodano: 19 lipca 2022r.

W jaki sposób cyberprzestępczość szkodzi zrównoważonemu rozwojowi środowiska?

Kiedy wspominamy o ochronie środowiska, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to bujne lasy, różnorodna fauna, czysta woda i świeże powietrze. Gdzie w tym wszystkim miejsce na cyberprzestępczość? W jaki sposób hakerzy są w stanie szkodzić środowisku?

W jaki sposób cyberprzestępczość szkodzi zrównoważonemu rozwojowi środowiska?

 

W XXI wieku praktycznie każdy sektor gospodarki w krajach rozwiniętych funkcjonuje dzięki zaawansowanym strukturom informatycznym. Wszystkie procesy – od wytwarzania przedmiotów, przez pakowanie, po transport – w mniejszym bądź większym stopniu wykorzystują Internet, serwery, wewnętrzne sieci i specjalistyczne oprogramowanie ułatwiające choćby zarządzanie zasobami ludzkimi czy dokumentacją.

Ta zasada dotyczy wszystkich sektorów gospodarki – w tym tych, które wchodzą w bezpośredni kontakt z zasobami naturalnymi naszej planety. Przykładowo, maszyny obrabiające czy przetapiające metale w zakładach przemysłowych są zazwyczaj sterowane komputerowo. Awaria centralnego komputera – bądź celowe działanie osoby trzeciej – może spowodować poważne szkody w całym procesie.

Jak hakerzy szkodzą środowisku?

Rozwój technologii i implementacja informatyki w przemyśle niosą ze sobą szanse na zwiększenie efektywności całego sektora, ale również nieznane dotąd zagrożenia. Jednym z nich jest działalność cyberprzestępcza. Wszyscy wiedzą, że hakerzy regularnie atakują korporacje, instytucje finansowe, strony rządowe i indywidualnych użytkowników sieci. A co z zakładami przemysłowymi?

Przemysł wcale nie jest bezpieczniejszy niż inne gałęzie gospodarki. Choćby w 2021 roku w stanie Floryda zainicjowano podwójny atak cybernetyczny na oczyszczalnię ścieków, a celem operacji stał się system kontrolujący stężenie wodorotlenku sodu w wodzie. W wyniku ataku prawie doszło do skażenia wody nadmierną ilością substancji, co – na szczęście – zostało prędko wykryte przez pracownika oczyszczalni.

Cyberataki na zakłady przemysłowe niestety mogą stawać się coraz częstsze. W dobie Internetu nie działają już zamknięte drzwi czy fakt, że dany budynek znajduje się w odosobnionym miejscu. Działania hakerów w tym wypadku mają poważne konsekwencje – w grę wchodzą nie tylko finanse korporacji, ale przede wszystkim zdrowie publiczne. Atak na oczyszczalnię, elektrownię czy podobny zakład może skończyć się skażeniem całego rejonu.

Dlaczego środowisko jest zagrożone cyberprzestępczością?

Jedną z głównych przyczyn narażenia zakładów na ataki hakerskie jest ich niedofinansowanie i niedbałość o zabezpieczenia na poziomie infrastruktur sieciowych. Cyberbezpieczeństwo jest bowiem w niektórych miejscach wciąż traktowane po macoszemu, a gdy w grę wchodzą pieniądze i inwestycje – działy IT spycha się na dalszy plan.

Niestety, myślenie o atakach hakerskich jako o czymś, co występuje wyłącznie w serialach, przynosi bardzo poważne konsekwencje. Zabezpieczenia w zakładach przemysłowych wpływają na bezpieczeństwo publiczne, dlatego konieczna jest regularna modernizacja systemów, a przede wszystkim – zatrudnianie specjalistów.

Jak chronić siebie i środowisko przed hakerami?

Jak wspomniano wcześniej, kluczem do ochrony środowiska i zdrowia publicznego jest zwrócenie uwagi na zabezpieczenia systemów informatycznych w zakładach. Do tego potrzebne są specjalistyczne oprogramowanie, sprzęt oraz wykwalifikowani pracownicy. Co jeszcze mogą zrobić osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ludności i środowiska?

  • Korzystanie z chronionych sieci VPN. Do ataku na oczyszczalnię ścieków na Florydzie nie musiało dojść. Przestępcy wykorzystali to, że zakład nie zabezpieczył dostępu zdalnego do swojej sieci. W podobnych przypadkach rozwiązaniem problemu jest porządne narzędzie VPN, które tworzy szyfrowany tunel między pracownikiem a miejscem pracy. VPN to także świetna usługa wzmacniająca prywatność i bezpieczeństwo indywidualnych użytkowników. Darmowa wersja testowa VPN pomoże Ci się o tym przekonać na własnej skórze.
  • Modernizacja i częste aktualizacje. Hakerzy bardzo często atakują te sieci, które są kiepsko zabezpieczone lub ich zabezpieczenia są przestarzałe. Właśnie dlatego tak ważne jest ciągłe trzymanie ręki na pulsie. Zakłady mające bezpośredni wpływ na środowisko powinny dbać o to, by ich zabezpieczenia były zawsze aktualne.
  • Szkolenie pracowników. Nawet najlepiej zabezpieczona sieć ma jeden słaby punkt – ludzi. Phishing, czyli podszywanie się pod kogoś innego w sieci, staje się coraz popularniejszą metodą oszustów. Pozwala bowiem dostać się do struktury zakładu poprzez uzyskanie dostępu od kogoś wewnątrz. Z tego powodu szkolenia pracowników są tak samo ważne jak nowoczesna technologia i zabezpieczenia.

 

Fot. Pixahive