Dodano: 06 kwietnia 2023r.

W Izraelu odkryto haczyk wędkarski do połowu rekinów sprzed 6 tys. lat

W nowo odkrytej starożytnej osadzie na wybrzeżu Izraela archeolodzy znaleźli liczący sobie 6 tys. lat miedziany haczyk wędkarski. Eksperci twierdzą, że znalezisko służyło do połowu rekinów oraz innych dużych ryb i że może to być jeden z najstarszych tego typu przedmiotów odkrytych w tym rejonie.

W Izraelu odkryto haczyk wędkarski do połowu rekinów sprzed 6 tys. lat

 

Nowe badania sugerują, że rekiny mogły być w menu człowieka już około 6 tys. lat temu. Świadczy o tym niedawne znalezisko w starożytnej osadzie rybackiej zlokalizowanej na wybrzeżu Izraela. Archeolodzy odkryli tam w 2018 roku duży miedziany hak rybacki, który, według nich, służył do połowu rekinów oraz innych dużych ryb, jak chociażby tuńczyki.

Znaleziska dokonano w okolicach Aszkelonu na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To miasto zostało zbudowane na ruinach starożytnego portu morskiego o tej samej nazwie. Jego historia sięga aż do czasów starożytnego Egiptu. Na znalezisko natrafiono ok. 4 km od morza i było ukryte pod bizantyjskimi i rzymskimi strukturami. Badacze twierdzą, że znalezione części starożytnej wioski mogą mieć nawet 6 tys. lat.

Miedziany hak na rekiny

Znaleziony hak ma około 6,5 cm długości i 4 cm szerokości. Jest wystarczająco duży, aby móc dzięki niemu łowić rekiny mierzące od 2 do 3 metrów, takie jak żarłacz ciemnoskóry (Carcharhinus obscurus) i żarłacz brunatny (Carcharhinus plumbeus). Złapałyby się też na niego duże ryby, takie jak tuńczyk. Wszystkie te gatunki występują w basenie Morza Śródziemnego. Biolodzy morscy są jednak zdania, że najbardziej prawdopodobnym celem polowań były rekiny.

Zdaniem badaczy odkrycie jest „unikalne”, ponieważ większość innych haków rybackich z tego okresu jest mniejsza i wykonana z kości. Zdaniem archeolog z Israel Antiquities Authority Yael Abadi-Reiss możliwe, że jest to jeden z pierwszych metalowych przedmiotów wytworzonych przez ludzi w tym regionie. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że miedź była stosunkowo nowym materiałem w tym czasie.

Osada, w której dokonano odkrycia, nie jest jeszcze w pełni przebadana. Zdaniem naukowców była stosunkowo duża jak na tamten okres. Mieszkańcy prawdopodobnie mieli na tyle zasobów, aby móc utrzymać jednostki zajmujące się metaloplastyką i rybołówstwem. Jednak znalezione na miejscu szczątki udomowionych zwierząt sugerują, że głównym źródłem pożywienia było tradycyjne rolnictwo.

Rekiny i tuńczyk w menu

- To rzadkie znalezisko opowiada historię rybaków z wioski, którzy wypłynęli na morze w swoich łodziach i rzucili nowo wynaleziony miedziany hak do wody, mając nadzieję na dodanie przybrzeżnych rekinów do menu - powiedziała Abadi-Reiss.

Najstarsze haki rybackie, jakie kiedykolwiek znaleziono, są wykonane z kości i pochodzą sprzed około 42 tys. lat. Te prehistoryczne narzędzia zostały odkryte w Azji Południowo-Wschodniej na wyspie Timor Wschodni w 2005 r. Zdaniem naukowców były one również wykorzystywane do połowów ogromnych tuńczyków w głębi morza.
 

Źródło: IFLScience, fot. Amada44, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons