Dodano: 09 styczeń 2020r.

W gronie wikingów walczyły także kobiety. Badacze zrekonstruowali twarz jednej z nich

Panuje powszechne przekonanie, że świat wikingów był zdominowany przez mężczyzn, ale najnowsze odkrycia podważają dotychczasowy pogląd. Ostatnie badania dowodzą, że w gronie wikingów walczyły także kobiety. W najbliższą niedzielę na kanale National Geographic zostanie wyemitowany dokument o wikińskich wojowniczkach, przy którego tworzeniu udział wziął polski badacz – Leszek Gardeła z Wydziału Języków Skandynawskich i Literatury na Uniwersytecie w Bonn.

W gronie wikingów walczyły także kobiety. Badacze zrekonstruowali twarz jednej z nich

 

Naukowcy przez ponad sto lat od odkrycia miejsca pochówku w szwedzkiej miejscowości Birka nie mieli wątpliwości, że spoczywa w nim ciało ważnego wikińskiego wojownika. Dopiero niedawne badania DNA wykazały, że w pełnym skarbów i broni grobowcu spoczywa kobieta.

W świecie naukowym zawrzało, bo czy to możliwe, że społeczność wikingów, opisywana wcześniej jako patriarchalna, funkcjonowała inaczej niż sądzili badacze? Archeolożka Ella Al-Shamahi postanowiła to sprawdzić i wyruszyła na poszukiwanie innych dowodów na to, że w łupieżczych wyprawach wikingów uczestniczyły również wojowniczki. W tej wyprawie pomagał jej m.in. Leszek Gardeła z Wydziału Języków Skandynawskich i Literatury na Uniwersytecie w Bonn.

Badając szkielet kobiety, która spoczywała w zupełnie innym wikińskim grobowcu w Norwegii, archeolożka zauważyła ślad na czaszce, który jednoznacznie wskazuje na bardzo poważny uraz. Przy wykorzystaniu metod stosowanych w kryminalistyce, zespołowi pracującemu z badaczką udało się komputerowo zrekonstruować twarz kobiety. Wiele wskazuje na to, że została ona ranna w walce.

To może być kolejny dowód na to, że na drakkarach, które przed tysiącleciem budziły popłoch niemal wszędzie, gdzie się pojawiały, pływały również wojowniczki.  

Wikińskie wojowniczki - premiera w niedzielę 12 stycznia o godz. 12:00 na kanale National Geographic

 

Fot. National Geographic