Dodano: 02 grudnia 2020r.

W amazońskiej dżungli odkryto tysiące starożytnych malowideł naskalnych

Na skalnych ścianach znajdujących się w największym parku narodowym w Kolumbii odkryto tysiące malowideł. Naukowcy szacują, że naskalne rysunki liczą sobie około 12,5 tys. lat. Malowidła przedstawiają najwcześniejszych mieszkańców lasu deszczowego żyjących obok wymarłych już gatunków zwierząt z epoki lodowej.

W amazońskiej dżungli odkryto tysiące starożytnych malowideł naskalnych

 

To niesamowite odkrycie to jedna z największych na świecie kolekcji sztuki naskalnej. Ta prehistoryczna galeria sztuki liczy sobie prawie 13 kilometrów długości i zawiera tysiące prastarych malowideł. To jedne z najstarszych obrazów wykonanych przez ludzi. Malowidła przedstawiają wymarłe zwierzęta, jak chociażby mastodonty. Znajdują się tam też przedstawienia ludzi wchodzących w interakcje ze zwierzętami.

Amazońska sztuka naskalna

Odkrycia dokonano w 2017 i w 2018 roku na obszarze Serranía La Lindosa na północnym krańcu kolumbijskiej Amazonii, ale przez ten czas utrzymywano je w tajemnicy. Wszystko przez brytyjski kanał telewizyjny Channel 4, który wynegocjował takie warunki. Zdjęcia i informacja o odkryciu po raz pierwszy miała znaleźć się w programie telewizyjnym o zaginionych cywilizacjach Amazonii, który wyemitowany zostanie w grudniu. Uchylenie rąbka tajemnicy jest wpisane w promocję programu Jungle Mystery: Lost Kingdoms of the Amazon. Odkrycia przedstawiono również w czasopiśmie „Quaternary International”.

Nowo odkryta przez badaczy amazońska sztuka naskalna stanowi kolejny dowód na to, że najwcześniejsi mieszkańcy lasu deszczowego żyli obok wymarłych gigantycznych zwierząt z epoki lodowcowej.

Uczeni uważają, że pierwsze malowidła zostały wykonane między 12 600 a 11 800 lat temu. Kolejne dodawano na przestrzeni setek, a może nawet tysięcy lat. Obrazy, poza pradawnymi zwierzętami, przedstawiają również kształty geometryczne, postacie ludzkie i odciski dłoni. Na ścianie można znaleźć także sceny polowań czy różnorakie przedstawienia roślin i drzew. Żywy czerwony kolor malowideł zachował się do dnia dzisiejszego.

Obrazy megafauny z epoki lodowej

Wśród malowideł zwierząt badacze zidentyfikowali m.in. jelenie, tapiry, krokodyle, nietoperze, małpy, żółwie, węże czy ​​jeżozwierze. Są tam też wspomniane już przedstawienia megafauny z epoki lodowej. Rysunki stworzeń przypominających olbrzymie leniwce, mastodonty, zwierzęta z rodziny wielbłądowatych, przodkowie koni i lam. Wszystkie te zwierzęta wymarły prawdopodobnie z powodu połączenia zmian klimatycznych, utraty swoich siedlisk i polowań. Niektóre z malowideł znajdują się tak wysoko, że do ich szczegółowego obejrzenia potrzeba drona.

Wymalowane ściany znajdują się w pobliżu miejsc, których ukształtowanie mogło służyć za schronienie pradawnym ludziom. W wykopaliskach wokół schronień badacze znaleźli pozostałości małych narzędzi ze śladami ochry, stąd wniosek, że najpewniej służyły do wykonywania malowideł.

Malowidła naskalne z lasów Amazonii

Fot. Ella Al-Shamahi

Sztuka naskalna z Amazonii

Fot. Ella Al-Shamahi

Malowidła naskalne z Amazonii

Fot. Ella Al-Shamahi

Społeczności zamieszkujące te tereny przed 12 tys. lat była społecznością zbieracko-łowiecką. Kości i szczątki roślin znalezione podczas wykopalisk wskazują na dietę tych ludzi. W ich menu znajdowały się owoce palm i inne rośliny, ale też piranie, krokodyle, węże, żaby, kapibary oraz pancerniki.

Artyści z końca epoki lodowej

Nowo odkryte malowidła naskalne świadczą o wpływie wczesnych społeczności ludzkich na różnorodność biologiczną Amazonii i na ich adaptację do zmian klimatycznych – podkreślają naukowcy. W czasie wykonywania rysunków temperatura już wzrastała, rozpoczynając transformację tego obszaru w dzisiejszy amazoński las deszczowy.

Malowidła znajdują się daleko od obecnych osad i miasteczek, ale były znane niektórym lokalnym społecznościom, które pomogły badaczom je odnaleźć i zbadać. Badania przeprowadzili Gaspar Morcote-Ríos z Universidad Nacional de Colombia, Francisco Javier Aceituno z Universidad de Antioquia, José Iriarte i Mark Robinson z University of Exeter oraz Jeison L. Chaparro-Cárdenas z Universidad Nacional de Kolumbia.

- To naprawdę niesamowite malowidła. Zostały stworzone przez najwcześniejszych mieszkańców zachodniej Amazonii, którzy przybyli do tego regionu w czasie ekstremalnych zmian klimatycznych. Były to czasu wielkich zmian, a Amazonia przekształcała się w tropikalny las, który znamy dzisiaj. Obrazy dają żywy i ekscytujący wgląd w życie tych społeczności. Dziś jest nam trudno wyobrazić sobie, że ci ludzie żyli wśród gigantycznych roślinożerców, z których niektóre były wielkości małego samochodu. Co więcej, ci ludzie polowali na nie – mówi dr Robinson.

- Te malowidła naskalne są spektakularnym dowodem na to, jak ludzie przystosowywali otoczenie pod swoje potrzeby, polowali, uprawiali ziemię i łowili ryby. Prawdopodobnie sztuka była potężną częścią kultury i sposobem na więź społeczną – zaznacza profesor Iriarte.


Źródło: University of Exeter, fot. Ella Al-Shamahi