Dodano: 15 stycznia 2020r.

Urządzenie, które utrzyma wątrobę poza ciałem nawet przez tydzień. Poprawi też jej funkcje

Szwajcarscy naukowcy opracowali urządzenie, dzięki któremu można utrzymać wątrobę poza ciałem nawet przez tydzień. To znaczący przełom w medycynie transplantacyjnej, który może zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepu i tym samym uratować życie wielu pacjentów. Naukowcy twierdzą, że maszyna wydaje się również poprawiać funkcjonowanie narządu.

Maszyna perfuzyjna

 

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu, Politechniki Federalnej w Zurychu, Wyss Zurich i Uniwersytetu w Zurychu opracowali maszynę, która może utrzymać ludzką wątrobę poza ciałem przez tydzień. Dodatkowo poprawia także jej funkcjonowanie. Ten przełom może zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepu, ratując życie wielu pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby lub nowotworem.

Obecnie stosowane metody przechowywania wątroby do przeszczepu pozwalają na utrzymanie narządu poza ciałem najwyżej kilka godzin. Różne zabiegi mogą zwiększyć ten okres do kilkunastu godzin. Jednak nowatorska technologia znacznie przewyższa dotychczas stosowane techniki. Oparta jest o złożony system perfuzji naśladujący większość podstawowych funkcji organizmu.

Wyniki badań szwajcarskich naukowców zostały opublikowane na łamach pisma „Nature Biotechnology”.

Przełom w medycynie transplantacyjnej

- Sukces tego wyjątkowego systemu perfuzyjnego, nad którym grupa chirurgów, biologów i inżynierów pracowała przez cztery lata, toruje drogę wielu nowym zastosowaniom w transplantologii - wyjaśnił profesor Pierre -Alain Clavien ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu.

Prace nad urządzeniem rozpoczęły się w 2015 roku. Początkowo wątroby można było przechowywać przy pomocy maszyny przez 12 godzin. Z czasem grupa uczonych wydłużyła ten okres do tygodnia. Nowy technologia ma jeszcze jedną istotną zaletę. Wątroba podłączona do systemu wydaje się oczyszczać ze złogów tłuszczu, produktów ubocznych metabolizmu i częściowo się regenerować.

Uczeni w badaniach wykazali, że sześć z dziesięciu wątrób, które zostały przez lekarzy ocenione, jako nienadające się do przeszczepu, wróciło do pełnej sprawności po tygodniu spędzonym w opracowanej przez uczonych maszynie. Ponadto większość wątrób wykazywała wytwarzanie żółci, co jest jednym z najbardziej przekonujących wskaźników żywotności wątroby. Dane te pokazują, że nowa technologia może zwiększyć ilość nadających się do przeszczepu narządów, oferując nowe życie wielu pacjentom z niewydolnością wątroby.

Technologia o wielkim potencjale

Maszyna utrzymuje wątrobę przy życiu pompując przez nią bogatą w tlen krew i wprowadzając składniki odżywcze oraz hormony, takie jak insulina. Utrzymuje także ciśnienie podobne do tego, które panuje wewnątrz organizmu człowieka.

Zespół pracował nad systemem korzystając z wątrób pobranych od świń. Uczeni przeszczepili świniom trzy wątroby, które uprzednio spędziły tydzień w maszynie. Jak przyznali, po transplantacji nie znaleźli żadnej różnicy w funkcjonowaniu wątroby w porównaniu do przeszczepionych organów przechowywanych tradycyjnymi metodami tylko przez kilka godzin.

- Oszukaliśmy wątrobę i pozwoliliśmy jej wierzyć, że nadal jest w ciele. Spędziliśmy cztery lata testując to na świniach, a teraz jesteśmy gotowi do użycia tej technologii u ludzi. Mam nadzieję, że uda się to jeszcze w tym roku – oświadczył Clavien.

Naukowcy twierdzą, że ich system może również oferować nowe podejścia do leczenia szeregu chorób. - W przyszłości u pacjentów z rakiem wątroby możemy być w stanie pobrać fragment wątroby, powiększyć go hodując w maszynie i przeszczepić z powrotem pacjentowi – stwierdził Clavien.

Autorzy urządzenia przyznają, że są pewne ograniczenia w ich pracach. Niektóre aspekty czynności wątroby można ocenić dopiero wiele miesięcy po przeszczepie, a do tej pory nie dokonano u człowieka transplantacji przechowywanej przy pomocy nowej technologii wątroby. Ten obszar jest kolejnym celem ich badań. Jednak zanim do tego dojdzie, uczeni chcą zaoferować swoje urządzenie do poprawienia funkcji wątrób, które zostały odrzucone do przeszczepu.

Transplantolodzy przypominają, że brakuje organów do przeszczepów. Dotyczy to wątrób, ale też innych narządów. Z tego powody setki ludzi umiera każde roku. Nowa technologia można znacznie ograniczyć statystyki śmiertelności osób znajdujących się na liście oczekujących na przeszczep wątroby.

 

Źródło: University of Zurich, The Telegraph, fot. University Hospital Zurich