Dodano: 19 października 2020r.

Transport i mobilizacja chorego w obszarze szpitala

Transport i mobilizacja pacjenta w każdym szpitalu odgrywa bardzo istotną rolę. Przedstawimy tu przeznaczenie i funkcje dwóch najczęściej wykorzystywanych wózków do przewożenia chorych w pozycji leżącej oraz podnośniki pacjenta ułatwiające ich mobilizację.

Transport i mobilizacja chorego w obszarze szpitala

 

Proste wózki do przewożenia chorych

Kluczem jest dobranie odpowiedniego wózka do rodzaju transportu. Zacznijmy od prostych wózków przeznaczonych na wszystkie oddziały poza ratunkowym. Przykładem może być tutaj MOBIL 2. Prosty wózek do transportu chorych leżących przede wszystkim powinien być kompaktowy, lekki i nie za szeroki.

Dlaczego? To najczęściej wykorzystywane (poza wózkami inwalidzkimi) urządzenie do przewozu osób. Idealnie będzie nadawać się do transportu wąskimi korytarzami szpitalnymi między oddziałami, gabinetami, salami zabiegowymi czy na blok operacyjny.

Konstrukcja wózka winna być metalowa, ale obudowana tworzywem łatwym do czyszczenia i dezynfekcji. Leże powinno być sztywne i wykonane z płyty HPL lub lepiej z tworzywa sztucznego, które będzie o wiele lżejsze i wpłynie na obniżenie całkowitego ciężaru urządzenia. Czy wózek powinien posiadać barierki boczne? Oczywiście, że tak, to kwestia bezpieczeństwa. Aby obniżyć wagę wózka polecamy tutaj przede wszystkim barierki tworzywowe, które skutecznie zabezpieczają transportowaną osobę, a przy tym są po prostu lekkie i łatwe do utrzymania w czystości w przeciwieństwie do barierek metalowych wykonanych z rur. Barierki mogą zostać wyposażone w spowalniacze opadania, aby nie trzaskały podczas opuszczania.

Wózek do transportu pacjentów między oddziałami nie musi, czy nawet nie powinien mieć zaawansowanych funkcji – wystarczy regulacja segmentu głowy za pomocą wygodnej sprężyny gazowej i mechaniczna regulacja wysokości. Przede wszystkim wózek musi być lekki, a jego prowadzenie nie może nastarczać problemów. Stąd winien mieć uchwyty dla personelu, zarówno od strony głowy, jak i nóg oraz jeszcze jedną kluczową funkcję ułatwiającą prowadzenie i manewrowanie (nawet przez jedną osobę) – mianowicie system jezdny z piątym kołem kierunkowym. Koszt takiego urządzenia oscyluje w granicach 4-5 tysięcy złotych.

Wózki na SOR – konstrukcja i funkcje

Drugim rodzajem urządzeń transportowych są wózki transportowe przeznaczone na szpitalne oddziały ratunkowe, czasami określane jako stretcher lub wózki SOR, przykład to wózek kolumnowy CITO. To zupełnie inny rodzaj wózka o odmiennym przeznaczeniu. Na takim wózku pacjent niejednokrotnie spędza całą noc i jest kompleksowo diagnozowany. Stąd wózek tego rodzaju musi być wyposażony w przezierne dla promieni RTG leże, czterosegmentowe leże do odpowiedniego ułożenia pacjenta i wygodny, przeciwodleżynowy materac. Konstrukcja takich wózków zwykle opiera się na dwóch kolumnach, co umożliwia ewentualne monitorowanie pacjenta ramieniem C. Ponadto oprócz regulacji segmentu głowy, nóg i wysokości wózek powinien umożliwiać wykonanie przechyłów wzdłużnych (przechyłów Trandelenburga i anty-Trendelenburga) za pomocą ergonomicznych pedałów nożnych. Wózek musi bowiem umożliwiać ewentualną reanimację.

Wózki na SOR - szybkość ma znaczenie

Bardzo znaczącą rolę odgrywa system jezdny wózka ratunkowego. Poza podwójnymi kołami powinien posiadać dodatkowe piąte koło uławiające zwrotność i manewrowość. Należy pamiętać, iż nie jest to lekki wózek, a dodatkowo z pacjentem może nastarczać problemy z prowadzeniem. Centralna blokada kół jest tutaj standardem.

Jak powinien być wyposażony wózek przeznaczony na izby przyjęć czy oddziały ratunkowe? Wieszak kroplówki, barierki boczne i uchwyty do prowadzenia wózka z dwóch stron to oczywiście standard. Dodatkowo przyda się uchwyt na butle z tlenem, pasy mocujące pacjenta oraz kosz lub miejsce profilowane w podstawie na osobiste rzeczy pacjenta. Ma to szczególne znaczenie w porze jesiennej i zimowej, kiedy pacjenci trafiają na oddziały w okryciach wierzchnich i po prostu można te rzeczy ułożyć na podstawie wózka. Ceny wózków z przeznaczeniem ratunkowym zaczynają się od 8-9 tysięcy złotych.

Podnośniki pacjenta minimalizują wysiłek personelu medycznego

Podnośniki ułatwiają codzienną pracę personelu medycznego i odciążają wysiłkowo. Mają za zadanie przemieszczanie pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać nawet na niewielkie odległości – z wózka na łóżko, czy fotel. Wykorzystywane są także do codziennych procedur pielęgnacyjnych. Przedstawimy tutaj dwa bardzo odmienne rozwiązania:

Pierwsze – to podstawowy i najprostszy podnośnik pacjenta, przykładem może być ULISSE. Co wyróżnia te urządzenia? Przede wszystkim niewielkie rozmiary i możliwość zastosowania na ograniczonych powierzchniach. Czteropunktowe zawieszenie umożliwia zastosowanie różnych nosideł dostosowanych do potrzeb pacjentów, a ramię pozwala podnosić osoby nawet z podłogi. Ponadto podnośniki posiadają akumulator i działają niezależnie od źródła zasilania. Należy podkreślić, iż to elementarne urządzenie przyczynia się do minimalizacji pojawiania się zwyrodnień, bólów czy urazów kręgosłupa, na jakie narażony jest personel medyczny przy wykonywaniu codziennych procedur transportowych i pielęgnacyjnych.

Drugie rozwiązanie to zaawansowane i specjalistyczne podnośniki do transportu i przekładania pacjenta w określonych pozycjach. Przykładem jest tutaj podnośnik POWEO. Podstawową i nieocenioną zaletą tego rodzaju podnośników jest możliwość przenoszenia pacjentów w pozycji leżącej na sztywnych noszach, nawet z możliwością prześwietlania promieniami RTG. Zatem urządzenie może być używane nie tylko przy problematycznym transporcie, ale również w diagnostyce. Drugą unikalną cechą jest bezwysiłkowa zmiana pozycji za pomocą pilota podczas przenoszenia pacjenta. Przykładowo możemy podnieść pacjenta z pozycji leżącej z łóżka by następnie stopniowo zmieniać jego pozycje do siedzącej, aby bezpiecznie usadzić chorego na krześle.

Tego typu rozwiązanie ze specjalistycznym ramieniem umożliwiającym bezwysiłkową zmianę pozycji podczas unoszenia wykorzystywane jest zarówno w opiece medycznej jak i rehabilitacji. Ponadto urządzenie pozwala na podnoszenie pacjentów ponad 200-kilogramowych z poziomu podłogi, a szeroki wybór zawieszeń i nosideł umożliwia zastosowanie niemal w każdej sytuacji.

 

Źródło: artykuł partnera