Dodano: 16 listopada 2022r.

Sztuka z mikrobów i bakterii

Studiująca na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunku weterynaria Martyna Pietrzak stworzyła portrety najwybitniejszych mikrobiologów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dzieła powstały z... mikrobów i bakterii. Na jej mikrobiologiczne obrazy można głosować w ramach konkursu Agar Art organizowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne.

Sztuka z mikrobów i bakterii

 

Martyna Pietrzak stworzyła portrety najwybitniejszych mikrobiologów: Roberta Kocha, Louisa Pasteura oraz Odo Bujwida, polskiego mikrobiologa, ucznia Kocha, a prywatnie ojca pierwszej kobiety lekarza weterynarii, Heleny Jurgielewiczowej. Portrety zostały namalowane różnymi gatunkami bakterii, których bank jest tworzony przez prof. UPP dr hab. Agnieszkę Pękalę-Safińską z Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP.

Studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu została zakwalifikowana do konkursu Agar Art organizowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne, jako jedna z 85 osób i zarazem jedyna z Polski. Konkurs łączy naukę i sztukę. Artyści-naukowcy używają naturalnie kolorowych lub genetycznie zmodyfikowanych drobnoustrojów jako farby, a agaru bakteriologicznego jako płótna.

Studentka z UPP tworzy sztukę z mikrobów i bakterii

Fot. UPP

Do 18 listopada trwa głosowanie na najlepszy obraz wykonany z drobnoustrojów. By oddać głos w konkursie należy zarejestrować się na platformie Flickr, wejść na profil American Society for Microbiology i zaznaczyć gwiazdkę przy wybranym obrazie. Prace Martyny Pietrzak figurują tam pod nazwą „How did I meet Odo Feliks Kazimierz Bujwid (artist = Martyna Pietrzak)”.

 

Źródło i fot.: UPP