Dodano: 09 października 2018r.

Sztuczne słodziki mają toksyczny wpływ na drobnoustroje jelitowe

Sztuczne substancje słodzące stają się coraz bardziej kontrowersyjne, co wydają się potwierdzać wyniki najnowszych badań, w których uznano sześć najpopularniejszych słodzików za toksyczne dla drobnoustrojów jelitowych.

Słodkie napoje

 

Wspólne badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev w Izraelu oraz Nanyang Technological University w Singapurze wykazały toksyczność sześciu sztucznych substancji słodzących: aspartamu, sukralozy, sacharyny, neotamu, adwantamu i acesulfamu K. Z badań wynika, że bakterie w naszym układzie trawiennym są zatruwane już przy bardzo niskich stężeniach wymienionych substancji.

Badania ukazały się w piśmie „Molecules”.

- Zmodyfikowaliśmy bioluminescencyjne bakterie E. coli, które świecą, gdy wykrywają substancje toksyczne. Działają one jako model dla złożonego systemu drobnoustrojów w ludzkich jelitach – powiedział profesor Ariel Kushmaro, główny autor publikacji.

 

Jak zaznaczył Kushmaro, sztuczne substancje słodzące utrudniały rozwój i rozmnażanie się drobnoustrojów jelitowych. Badacze mierzyli poziom luminescencji oraz rozwój bakterii jelitowych poddanych różnym stężeniom różnych słodzików. Okazało się, że istnieje próg stężenia, powyżej którego wszystkie badane substancje wykazywały toksyczne działanie na bakterie jelitowe. W niektórych przypadkach wystarczyło zaledwie 1 mg/ml.

- Jest to kolejny dowód na to, że spożywanie sztucznych słodzików niekorzystnie wpływa na aktywność bakterii jelitowych, co może powodować szeroki zakres problemów zdrowotnych – dodał.

Co ważne, wszystkie sześć omawianych w pracy substancji zostało przez FDA (Agencja Żywności i Leków w USA, Food and Drug Administration, FDA) uznane, jako bezpieczne, choć w środowisku naukowym nadal nie ma konsensusu, co do ich wpływu na nasze zdrowie, a pozytywna opinia FDA dla danego produktu jest uznawana za swoisty wyznacznik jakości w wielu krajach świata. Choć przeprowadzono ponad 200 tysięcy badań nad tymi substytutami cukru, wciąż niewiele wiadomo na temat skutków zdrowotnych spożywania słodzików. Jedyne, co można powiedzieć z całą pewnością, to że spożywanie sztucznych słodzików w umiarkowanych ilościach prawdopodobnie nie przyczynia się do rozwoju choroby nowotworowej u ludzi.

Sztuczne słodziki są stosowane w niezliczonych produktach spożywczych i napojach bezalkoholowych o obniżonej zawartości cukru. Wiele osób, które liczy ilość spożywanych kalorii wybiera napoje z dodatkiem słodzików, jako te bardziej zdrowsze. Część spożywa słodziki bez swojej wiedzy. Ostatnie badania dowiodły, że sztuczne substancje słodzące wpływają na zanieczyszczenie środowiska i były znajdowane w warstwach wodonośnych wód gruntowych.

To nie jest pierwsza praca na temat sztucznych substancji słodzących, której wyniki są niepokojące. Wcześniejsze badania sugerowały, że spożywanie słodzików wiąże się z wyższym odsetkiem cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i udarów mózgu.

- Wyniki tego badania mogą pomóc w zrozumieniu względnej toksyczności sztucznych substancji słodzących i potencjalnego negatywnego wpływu nie tylko na bakterie jelitowe, ale także na środowisko naturalne – zaznaczył Kushmaro. Badacz dodał, że osobiście nie zaleca stosowania sztucznych słodzików.

 

Źródło: Science Daily, Science Alert, fot. Pxhere