Dodano: 05 września 2019r.

Skamielina sprzed 550 mln lat pokazuje, że pradawne stworzenia potrafiły chodzić

Naukowcy znaleźli niezwykle rzadką skamielinę martwego organizmu wraz ze śladami, które po sobie zostawił. Okaz liczy 550 milionów lat i wskazuje na ruch postępowy. To jeden z najwcześniejszych przykładów ciągłego, ukierunkowanego ruchu.

Skamielina z przykładem ukierunkowanego ruchu

 

Ponad pół miliarda lat temu dziwne, podobne do stonogi stworzenie, dokonało żywota czołgając się po błotnistym dnie morza. Skamielinę zarówno stworzenia, jak i śladów przez nie zostawionych, znaleźli paleontolodzy z Chińskiej Akademii Nauk. Pomaga ona zrewidować nasze rozumienie tego, kiedy i jak ewoluowały zwierzęta.

Skamielina liczy sobie od 551 do 539 milionów lat. To jeden z najwcześniejszych przykładów ciągłego, ukierunkowanego ruchu. Naukowcy twierdzą, że okaz może wskazywać, że już pół miliarda lat temu u tych najwcześniejszych zwierząt ewoluowała pewna forma złożonego zachowania.

 

Odkrycia zostały opublikowane w najnowszym wydaniu pisma „Nature”.

- To odkrycie pokazuje, że zdolne do poruszania się zwierzęta ewoluowały już 550 milionów lat temu. Mobilność pozwoliła im wykonać niepowtarzalny ślad w ziemi, zarówno dosłownie, jak i metaforycznie. Takie cechy można znaleźć w grupie stworzeń zwanych zwierzętami dwubocznie symetrycznymi. Ta grupa obejmuje zarówno ludzi, jak i większość zwierząt. Zdolność do kształtowania powierzchni planety jest ostatecznie związana z mobilnością – powiedział Shuhai Xiao z Virginia Tech College of Science.

Odkrycia są mniej więcej w tym samym wieku, co ślady pradawnych robaków znalezione przez Xiao i jego zespół w latach 2013-2018 w południowych Chinach (więcej na temat wcześniejszych badań w tekście: Odkryto ślady prastarych stworzeń sprzed 550 mln lat) i sięgają okresu Ediakaru, czyli na długo przed erą dinozaurów, a nawet superkontynentu Pangea. Co wyróżnia to znalezisko? Zachowana skamielina zwierzęcia daje naukowcom rzadką okazję do połączenia go ze śladem, który wykonał.

Skamieniałe stworzenie nazwano Yilingia spiciformis i wydaje się ono biologicznie złożonym organizmem. Było podobne do obecnie żyjących krocionogowatych. Szerokość ciała wahała się od 0,5 centymetra do 2,5 cm, a długość do 10 cm. Stworzenie ciągnęło swoje ciało przez błotniste dno oceanu i odpoczywało po drodze, pozostawiając za sobą ślady o długości ponad 50 cm. Istota ta była wydłużonym i wąskim stworzeniem z około 50 segmentami ciała, wyraźną lewą i prawą stroną, grzbietem, brzuchem oraz głową i ogonem.

Starożytna grupa zwierząt dwubocznie symetrycznych zwanych także zwierzętami bilateralnymi z segmentowanymi ciałami i mobilnością kierunkową jest monumentalnym wydarzeniem we wczesnej ewolucji zwierząt. Uczeni szacują, że miało to miejsce w okresie ediakaru, między 635 a 539 mln lat temu. Ale przed ustaleniami Xiao i jego zespołu nie było przekonujących dowodów kopalnych na poparcie tych szacunków. Ten okaz jest szczególnie istotny, ponieważ zawiera zwierzę i ślad, który stworzyło tuż przed śmiercią.

Co ciekawe, znalezisko może być również pierwszą oznaką podejmowania decyzji wśród zwierząt. Ślady sugerują wysiłek, aby zbliżyć się do czegoś lub od czegoś oddalić.

Mobilność zwierząt doprowadziła do możliwości wywarcia ogromnego wpływu na planetę. - Jesteśmy najbardziej wpływowym zwierzęciem na Ziemi. Tworzymy ogromny ślad, nie tylko na podstawie ruchu, ale także w wielu innych działaniach związanych z naszą zdolnością do poruszania się. Kiedy i jak ewoluował ruch u zwierząt, określa ważny geologiczny i ewolucyjny kontekst antropogenicznego wpływu na powierzchnię Ziemi – przyznał Xiao.

- To niezwykłe odkrycie bardzo znaczących skamielin. Mamy teraz dowody, że segmentowane zwierzęta były obecne i zyskały zdolność poruszania się po dnie morza jeszcze przed eksplozją kambryjską, a przede wszystkim możemy powiązać rzeczywistego twórcę śladu z nim samym. To niezwykłe znalezisko i zapewnia znaczny wgląd w ważny krok w ewolucji zwierząt – powiedziała niezwiązana z tymi badaniami - Rachel Wood z University of Edinburgh w Szkocji.

Morza w ediakarze były bogate w życie, ale wiele skamielin z tego okresu ma dziwne cechy anatomiczne, które nie są podobne do współczesnych organizmów. Z tego powodu paleontolodzy starali się powiązać organizmy z ediakaru ze stworzeniami z okresu kambryjskiego. To wzmocniło koncepcję, że eksplozja kambryjska – stosunkowo nagłe pojawienie się wielu różnych form życia - reprezentowała pierwszy występ znanych nam zwierząt. Ale opinie te zaczęły się zmieniać w ciągu ostatnich kilku lat za sprawą wciąż znajdywanych skamielin, które sugerują, że życie zwierząt rozpoczęło się miliony lat przed eksplozją kambryjską.

Yilingia spiciformis pasuje do tego obrazu. Segmentowany korpus, który jest symetryczny na całej długości, ma anatomię, która jest bardziej podobna do anatomii zwierząt kambryjskich. Do tego ślady wskazujące do możliwość poruszania się.

Odkrycia zespołu Xiao oznaczają, że Yilingia spiciformis wyglądał i prawdopodobnie zachowywał się jak kambryjskie zwierzęta – pomimo tego, że żył około 12 milionów lat przed tym, co zwykle uważa się za początek eksplozji kambryjskiej. - W przeszłości paleontolodzy podkreślali różnice między ediakarem i kambrem, ale kiedy się nad tym zastanowić, życie musiało trwać poprzez te granice – wyjaśnił Xiao.

 

Źródło: Nature, Virginia Tech College of Science, fot. Virginia Tech College of Science