Dodano: 03 czerwca 2019r.

Rezonans magnetyczny – wskazania, przygotowania i przebieg

W okresie ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił szybki rozwój badań obrazowych w medycynie. Diagnostyka obrazowa w nieinwazyjny sposób pozwala uzyskać obrazy wnętrza badanego obiektu. Do wiodących technik diagnostyki obrazowej należy na pewno Rezonans Magnetyczny (RM), który wykorzystuje pole magnetyczne o dużym natężeniu, wytwarzane przez nadprzewodzący magnes. Obrazowanie RM nie korzysta z potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. Jest to nowoczesna, bardzo dokładna metoda przedstawiająca obraz przekrojów narządów w różnych płaszczyznach.

Rezonans magnetyczny

 

Pierwsze centrum wykorzystujące rezonans magnetyczny (RM) uruchomił amerykański patolog Robert Kagan w budynku zakupionym od sieci McDonald’s. NMR Scan Center rozpoczęło działalność w dniu 1 kwietnia 1984 roku. Placówka przyjmowała pacjentów od godziny 7 rano do 23 przez siedem dni w tygodniu. W tym samym roku uzyskały homologację pierwsze skanery. Od pierwszego dnia stosowania RM odniósł spektakularny sukces naukowy i komercyjny.

Jakie są wskazania RM

Badanie RM daje bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego a szczególnie kręgosłupa. Świetnie sprawdza się w diagnozowaniu nowotworów i stanów zapalnych. Jest niezastąpione w badaniach układu sercowo naczyniowego. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniach RTG takich jak diagnostyka szpiku kostnego. Lekarze zlecają wykonanie rezonansu magnetycznego w chorobach ośrodkowego układu nerwowego (stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, nowotwory, guzy mózg i rdzenia kręgowego itd.), w chorobach tkanek miękkich (zapalenia, nowotwory, urazy stawów, więzadeł i mięśni), przy schorzeniach w obrębie klatki piersiowej i miednicy (guzy serca i płuc, nowotwory narządów rodnych lub prostaty, choroby dużych naczyń).

Bezwzględnym przeciwwskazaniem RM jest jakakolwiek obecność elementów metalowych w obrębie ciała potencjalnego pacjenta (np. rozrusznik serca, protezy, implanty itd.).

Przygotowanie do RM

Pacjent do badania RM powinien być odpowiednio przygotowany. Należy zażyć stałe leki i pozostać na czczo na 3 godziny przed badaniem. Odzież powinna być cieplejsza (w pomieszczeniu RM temp. wynosi 15 – 20 st. C.) i pozbawiona elementów metalowych. Generalna zasada to nie wnosić do pomieszczenia RM żadnych przedmiotów zawierających elementy metalowe (np. zegarki, kary kredytowe, protezy zębowe, elektronika itd.). Pacjent powinien przygotować się na przyjęcie nieruchomej pozycji w czasie badania tj. 20-60 minut. Jeśli potrzebne jest podanie kontrastu konieczne są aktualne badania poziomu kreatyniny. Na badania należy zgłosić się 15 minut wcześniej, żeby wypełnić ankiety medyczne.

Przebieg RM

Badanie RM jest bezinwazyjne, bezbolesne i nie wymaga stosowania potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. W czasie trwającego od 15 do 90 minut badania pacjent wygodnie leży na plecach. W trakcie badania nie wolno się poruszać, a czasami zgodnie z poleceniem należy wstrzymać oddech. Bezpośrednio po badaniu można wrócić do codziennych zajęć. Badanie RM to obecnie szczyt możliwości diagnostycznych. Wykonywane jest w wielu renomowanych placówkach medycznych jak na przykład centrum diagnostyki Affidea w kilkunastu miejscowościach w Polsce (https://www.affidea.pl/diagnostyka/dla-pacjentów/rezonans-magnetyczny/).

 

Źródło: Artykuł partnera