Dodano: 12 stycznia 2022r.

Psy potrafią rozróżniać ludzkie języki

Jak wykazali naukowcy, psy reagują na różne języki. Obrazowanie przy pomocy rezonansu magnetycznego ujawniło, że mózgi psów potrafią odróżnić znane i nieznane im języki, którymi posługują się ludzie.

Psy potrafią rozróżniać ludzkie języki

 

Mózgi psów mogą nie tylko rozpoznawać mowę, ale wykazują też różne wzorce aktywności dla znanych i nieznanych im języków – wynika z nowego badania naukowców z Uniwersytetu Eötvös Loránd na Węgrzech. To pierwszy dowód na to, że mózg zwierzęcia może rozróżniać dwa języki. Do tej pory sądzono, że zdolność tę posiadaj tylko ludzie.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „NeuroImage” (DOI: 10.1016/j.neuroimage.2021.118811).

Skanowani psich mózgów

- Kilka lat temu przeprowadziłam się z Meksyku na Węgry, aby dołączyć do Neuroethology of Communication Lab na Eötvös Loránd University. Mój pies, Kun-kun, przyjechał ze mną. Wcześniej mówiłam do niego tylko po hiszpańsku. Zastanawiałam się więc, czy Kun-kun zauważył, że ludzie w Budapeszcie mówią w innym języku. Wiemy, że nawet niemowlęta zauważają różnicę. Ale może psy się tym nie przejmują? - mówi Laura V. Cuaya, główna autorka badania.

- Kun-kun i 17 innych psów wytrenowanych do leżenia bez ruchu, słuchało będąc w aparacie do rezonansu magnetycznego fragmentów „Małego Księcia” po hiszpańsku i węgiersku. Wszystkie czworonogi słyszały wcześniej tylko jeden z tych dwóch języków, więc w ten sposób mogliśmy porównać bardzo znany język z zupełnie nieznanym. Puszczaliśmy też psom fragmenty, które brzmią zupełnie nienaturalnie, aby sprawdzić, czy w ogóle wykrywają różnicę między mową a udającym mowę bełkotem – tłumaczy Cuaya.

Porównując reakcje mózgu na mowę i bełkot, badacze znaleźli odmienne wzorce aktywności w korze słuchowej czworonogów. - Mózgi psów, podobnie jak mózgi ludzkie, potrafią rozróżniać mowę od udających ją dźwięków. Ale mechanizm leżący u podstaw tej zdolności może być inny. Podczas gdy ludzkie mózgi są specjalnie dostrojone do mowy, mózgi psów mogą po prostu wykrywać naturalność dźwięku - wyjaśnia Raúl Hernández-Pérez, współautor badania.

Rozróżnianie języków

Oprócz rozpoznawania mowy, psie mózgi potrafiły również rozróżnić język hiszpański od węgierskiego.

Specyficzne dla danego języka wzorce aktywności zostały wykryte w innym regionie mózgu - wtórnej korze słuchowej. Co ciekawe, im starszy był pies, tym lepiej jego mózg rozróżniał znany i nieznany język. - Każdy język charakteryzuje się różnymi prawidłowościami słuchowymi. Nasze odkrycia sugerują, że podczas życia z ludźmi psy przyswajają sobie słuchowe prawidłowości języka - mówi Hernández-Pérez.

- Badanie po raz pierwszy pokazało, że mózg zwierzęcia może rozróżnić dwa języki. Jest to ekscytujące, ponieważ zdolność do uczenia się o prawidłowościach języka nie jest wyłącznie ludzka. Nie wiemy jednak, czy zdolność ta jest specjalnością psów, czy też jest powszechna wśród innych gatunków. Możliwe, że zmiany, które zaszły w ciągu dziesiątek tysięcy lat koegzystencji psów z ludźmi, uczyniły je lepszymi słuchaczami - mówi współautor badań Attila Andics.

A jak Kun-kun radzi sobie po przeprowadzce do Budapesztu? - Żyje tak samo szczęśliwie jak w Mexico City. Po raz pierwszy zobaczył śnieg i uwielbia pływać w Dunaju. Mamy nadzieję, że on i jego przyjaciele nadal będą nam pomagać w odkrywaniu ewolucji percepcji mowy - mówi Cuaya.

 

Źródło: Eötvös Loránd University, fot. Raúl Hernández-Pérez