Dodano: 11 maja 2021r.

Prąd ze Słońca - czy polski klimat nadaje się do fotowoltaiki?

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na zainwestowanie w fotowoltaikę. Nic w tym dziwnego - to rozwiązanie przyjazne dla planety oraz dla naszego portfela. Jak konkretnie wygląda sytuacja związana z energią słoneczną w naszym kraju? Jeżeli jesteś ciekawy, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Prąd ze Słońca - czy polski klimat nadaje się do fotowoltaiki?

 

Energia słoneczna w Polsce - ważne dane

Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, w 2012 roku udział sektora fotowoltaiki w ogólnej produkcji energii elektrycznej osiągnął rekordowo wysoki poziom. Łączna moc generowana przez polskie gospodarstwa domowe wynosiła wtedy około 1,29 MW. W 2014 roku zainstalowano około 1,7 mln metrów kwadratowych kolektorów słonecznych. Natomiast w lutym 2021 r. całkowita moc fotowoltaiczna zainstalowana w Polsce wyniosła już 4242,7 MW. Obecnie w skali globalnej energia wytwarzana przez urządzenia fotowoltaiczne stanowi 33 proc. energii wytwarzanej przez odnawialne źródła energii. Te dane pokazują, że skorzystanie z takiej opcji, w tym zakup zestawów fotowoltaiki do samodzielnego montażu to świetne rozwiązanie. Energia słoneczna w Polsce ma ogromny potencjał, który warto wykorzystać.

Czy wysokie nasłonecznienie jest najważniejsze?

Polska położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, co związane jest z występowaniem czterech pór roku. Charakteryzują się one sezonowymi opadami, różną długością dnia i poziomem nasłonecznienia w ciągu roku. Warto jednak podkreślić, że temperatura powietrza nie ma wpływu na działanie paneli fotowoltaicznych. Taki sprzęt pochłania jedynie światło. Oznacza to, że bez problemu wytworzy energię również w pochmurne dni. Co ciekawe, nadmierne nasłonecznienie i wysoka temperatura mogą nawet spowodować przegrzanie całego urządzenia, skracając tym samym jego żywotność. Polski klimat jest  zdecydowanie najlepszy dla tej metody pozyskiwania energii elektrycznej, w przeciwieństwie do upalnych Włoch czy Hiszpanii.

Fotowoltaika w Polsce - ile to kosztuje?

Zastanawiasz się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne? Myślisz, że to wydatek, który nadmiernie obciąży Twój budżet domowy? Nic bardziej mylnego! Sprawdź ile będzie Cię kosztować instalacja fotowoltaiki z Otovo.pl.

Oczywiście w łatwy sposób można zaobserwować rosnące ceny instalacji fotowoltaicznych. Na ten konkretny problem mamy dwa rozwiązania. Po pierwsze, możesz zdecydować się na zakup zestawu fotowoltaiki do samodzielnego montowania. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz pieniądze podczas wytwarzania prądu oraz podczas samej instalacji paneli. Po drugie, możesz skorzystać ze specjalnego dofinansowania. Ciekawym przykładem jest program Mój Prąd czy inne inicjatywy lokalne, które bardzo często są dostępne na wyciągnięcie ręki.

Zachowanie czystości i żywotność paneli fotowoltaicznych

Z całą pewnością coroczne czyszczenie paneli jest jak najbardziej wskazane. Dzięki takiej czynności zapewnimy, że sprzęt będzie pracował wydajnie i bez jakichkolwiek usterek. Wbrew pozorom samo czyszczenie nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy poświęcić jeden sobotni poranek, aby cieszyć się zadbanym sprzętem, który będzie Ci służył nawet przez 40 lat! Przez ten czas będziesz w stanie zupełnie bezkosztowo produkować swój własny prąd. Oznacza to, że w razie ewentualnej awarii w okolicy, Ty będziesz mógł cieszyć się zasilaniem bez jakichkolwiek problemów.

Zestawy fotowoltaiki do samodzielnego montażu to jedna z najlepszych inwestycji, jakiej możesz dokonać. Zakup ten zwraca się już od pierwszego dnia, a w perspektywie kilkudziesięciu lat będziesz mógł zaoszczędzić konkretną kwotę. Jednocześnie to rozwiązanie całkowicie przyjazne dla środowiska, a połączenie oszczędności z dbaniem o nasza planetę bez wątpienia jest najlepszym rozwiązaniem!

Na podstawie:

 

Źródło: artykuł sponsorowany