Dodano: 03 marca 2023r.

Potwierdzono istnienie ukrytego korytarza w Wielkiej Piramidzie w Gizie

Piramidy wciąż skrywają przed nami tajemnice. Grupa badaczy wykorzystując technikę tomografii mionowej odkryła obecność nieznanego dotąd korytarza wewnątrz Wielkiej Piramidy w Gizie. Korytarz ma dziewięć metrów długości i dwa szerokości i znajduje się nad głównym wejściem do piramidy.

Potwierdzono istnienie ukrytego korytarza w Wielkiej Piramidzie w Gizie

 

Egipskie władze poinformowały o istnieniu ukrytego korytarza nad głównym wejściem do Wielkiej Piramidy w Gizie. Wideo z kamery endoskopowej pokazało wnętrze korytarza, który ma 9 metrów długości i 2,1 metry szerokości.

Pierwsze doniesienia o możliwych „pustych przestrzeniach” wewnątrz Wielkiej Piramidy ukazały się jeszcze w 2016 i 2017 roku. Poinformowali o tym naukowcy zrzeszeni w projekcie Scan Pyramids, który rozpoczął się w 2015 roku jako współpraca między głównymi uniwersytetami we Francji, Niemczech, Kanadzie i Japonii oraz grupą egipskich ekspertów. Badania z użyciem skanowania strumieniami mionów już wtedy dały poważne przypuszczenia, że nad pierwotnym, głównym wejściem na północnej ścianie znajduje się nieznana dotychczas komora albo korytarz. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) wykorzystali ultradźwięki i endoskopię, aby potwierdzić wcześniejsze podejrzenia.

Odkryto nieznany dotychczas korytarz wewnątrz Wielkiej Piramidy

Fot. Technical University Munich

Wielka Piramida

Wielka Piramida, znana także jako piramida Cheopsa lub piramida Chufu, znajduje się na płaskowyżu w Gizie. To największa piramida zbudowana przez starożytnych Egipcjan. Powstała w okresie Starego Państwa około 2560 lat przed naszą erą. Egiptolodzy przyjmują, że czas budowy monumentu wynosił 20 lat, a jego przeznaczeniem był grobowiec faraona Cheopsa (Chu-fu). Piramida ma blisko 140 metrów wysokości (pierwotnie liczyła 146,59 metrów) i 230 metrów szerokości. Składa się z około 2,3 milionów kamiennych bloków.

Pomimo, że jest jedną z najstarszych i największych budowli na Ziemi, wśród badaczy nie ma konsensusu co do tego, jak została zbudowana. By lepiej zrozumieć jej wewnętrzną strukturą, naukowcy z projektu Scan Pyramids przeskanowali piramidę przy użyciu mionów – nietrwałych cząstek elementarnych należących do kategorii leptonów, które są tylko częściowo pochłaniane przez kamień.

Skanowanie mionami

Miony są spokrewnione z elektronami – posiadają takie same własności, ale ponad 200 razy większą masę. Powstają, gdy wysokoenergetyczne cząstki zwane promieniami kosmicznymi zderzają się z jądrami atomów gazów w ziemskiej atmosferze. To tzw. wtórne promieniowanie kosmiczne. Z tych zderzeń powstają właśnie miony. Ich najciekawszą cechą jest to, że potrafią do pewnego stopnia przenikać przez materię. Badacze zdecydowali się na skorzystanie z tej techniki też dlatego, że nie niszczy badanego przedmiotu.

Podróżując z prędkością zbliżoną do prędkości światła miony bombardują Ziemię ze wszystkich stron. Każdy obszar naszej planety o wielkości dłoni jest uderzany mniej więcej jednym mionem na sekundę. Cząstki te mogą przenikać przez setki metrów stałego materiału, zanim zostaną zaabsorbowane (więcej na temat mionów i wykorzystania ich do różnego rodzaju obrazować można znaleźć w tekście: Miony – cząstki pomagające zbadać nieprzeniknione).

Ukryta komora

Znaleziona przez badaczy komora czy korytarz jest większa niż oczekiwano. Uczeni, poprzez znaleziony otwór między kamieniami, wprowadzili do wcześniej zlokalizowanej za pomocą tomografii mionowej pustej przestrzeni kamerę endoskopową, potwierdzając istnienie nieznanego dotąd pomieszczenia.

- Odkrycie pustej przestrzeni w piramidzie jest już czymś wyjątkowym. Ale fakt, że ta komora jest wystarczająco duża, aby pomieścić kilka osób, czyni to odkrycie jeszcze ważniejszym – mówi prof. Christian Grosse z TUM.

Pierwsze dane pomiarowe wskazywały na istnienie korytarza o długości co najmniej pięciu metrów, ale według wstępnych szacunków dokonanych po badaniu endoskopowym długość komory sięga dziewięciu metrów. W komorze uczeni nie dostrzegli żadnych śladów działalności człowieka, dlatego zakładają, że tego pomieszczenia nikt nie widział od około 4500 lat.

Ustalenie przeznaczenia nowo odkrytej komnaty oraz tego, co znajduje się za jej tylną ścianą będzie wymagało dodatkowych badań. Niektórzy uważają, że pomieszczenie to odegrało swoją rolę architektoniczną i pomogło zapewnić integralność strukturalną. Jednak potwierdzenie istnienia nieznanego dotąd pomieszczenia podkreśla potrzebę dalszych badań egipskich piramid. W 2017 roku w Piramidzie Cheopsa po skanowaniu mionami odkryto także pustą przestrzeń o długości około 30 metrów, która znajduje się tuż nad tzw. Wielką Galerią (więcej na ten temat w tekście: Wewnątrz Wielkiej Piramidy odkryto pustą przestrzeń).

 

Źródło: Science Alert, BBC, Scan Pyramids, fot. Pixabay