Dodano: 13 września 2022r.

Półautomat spawalniczy

Jeśli porównamy dwa rodzaje urządzeń, staje się oczywiste, że falownik pracuje z elektrodami, a półautomat z drutem elektrodowym, takim jak z powłoką proszkową i miedzianą. W tym ostatnim przypadku konieczne jest użycie gazu osłonowego do wydmuchania punktu spalania elektrody, dzięki czemu powstaje bardziej jakościowa i estetyczna spoina niż przy spawaniu elektrodą konwencjonalną. Półautomaty są bardziej odpowiednie do obróbki stali nierdzewnej, aluminium i innych "trudnych" metali. Ponadto półautomat może spawać cienkie elementy metalowe, np. w naprawach karoserii samochodowych, czego nie można zrobić zwykłym inwertorem. Szczególnie przydatna jest praca z półautomatem w trudno dostępnych miejscach, gdyż długość drutu elektrody nie przeszkadza w pracy. Podczas pracy z falownikiem czasami trudno jest dotrzeć do każdego złącza ze względu na długość elektrody. W takich przypadkach należy ją skrócić, co jest czasochłonne. Konieczność ciągłej wymiany elektrod znacznie zmniejsza wydajność.

Półautomat spawalniczy

 

Spawanie TIG

Spawanie TIG to procedura spawania łukowego elektrodą nietopliwą (wolframową), w osłonie gazu obojętnego, która może być wykonywana z lub bez metalu wypełniającego. Spawanie TIG jest jedną z najpopularniejszych metod spawania, zapewniającą wysoką jakość spoin, ale wymagającą wysoko wyspecjalizowanych operatorów.

Ta technologia spawania została początkowo opracowana dla przemysłu lotniczego podczas II wojny światowej, aby zastąpić nity w samolotach znacznie lżejszymi spawami o takiej samej wytrzymałości. Spawanie TIG może być wykonywane ręcznie lub automatycznie, a proces można dostosować do każdej pozycji roboczej. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, gdyż pozwala na spawanie większości metali, a przede wszystkim wykonuje spawanie stali nierdzewnej w atmosferze obojętnej. W spawaniu TIG kontrola łuku jest bardzo łatwa, a to zwiększa regularność odkładania się napoju, co decyduje o doskonałej jakości spoin wykonanych tym systemem spawania.

Metal wypełniający może być przeniesiony do kąpieli bez znacznej utraty jego elementów. Wartości prądu są regulowane w szerokich granicach, a źródło ciepła jest bardzo mocne i skoncentrowane.

Spawanie MIG

Spawanie MIG jest procedurą spawalniczą opracowaną po II wojnie światowej, która zyskała na znaczeniu pod względem ilości spawanych produktów rocznie. Procedura spawania MIG/MAG jest procedurą spawania drutem ciągłym, w której ochrona jeziorka spawalniczego jest zapewniona przez gaz osłonowy, który przepływa z palnika na element spawany.

Fakt, że jest to procedura drutu ciągłego, gwarantuje wysoką wydajność samej procedury, a jednocześnie obecność gazu pozwala na pracę bez żużla. Spawanie metodą MIG jest stosowane, gdy wymagana jest wysoka wydajność i wystarczająca elastyczność. W tej technologii można spawać zarówno stale austenityczne jak i ferrytyczne, stopy metali lekkich, stopy miedzi, stopy niklu i stopy tytanu. Technologia ta może być bez problemu stosowana do osadzania jednej lub więcej warstw z rozcieńczenia materiału na innym materiale lub do napraw, zwłaszcza na dużych grubościach, gdy istnieje ryzyko rozerwania lamelarnego.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://corobotics.pl/zastosowania/spawanie/

 

Źródło: artykuł partnera