Dodano: 16 września 2019r.

Pierwsze zdjęcia przybysza spoza Układu Słonecznego

Astronomowie z Obserwatorium Gemini wykonali pierwsze zdjęcia obiektu spoza Układu Słonecznego wykrytego w ostatnich dniach sierpnia przez Gienadija Borysowa. Obiekt C/2019 Q4 (Borisov) to drugi wykryty międzygwiezdny przybysz w naszym systemie planetarnym, po planetoidzie `Oumuamua. Swój wkład w zobrazowanie obiektu mają astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kometa międzygwiezdna 2I/Borisov

 

W nocy z 9 na 10 września, za pomocą Gemini Multi-Object Spectrograph, który jest zainstalowany na teleskopie Gemini North na Hawajach, astronomowie wykonali pierwsze zdjęcia w kolorze obiektu C/2019 Q4 (Borisov). W zobrazowaniu komety udział wzięli polscy astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Pierwszym zarejestrowanym obiektem międzygwiezdnym była planetoida `Oumuamua. Została zauważona w październiku 2017 roku. Odkrycie to było historycznym wydarzeniem. Po raz pierwszy ludzkość zaobserwowała międzygwiezdnego gościa w Układzie Słonecznym.

 

- Wykonanie zdjęcia drugiego gościa w naszym układzie było możliwe dzięki zdolności Obserwatorium Gemini do szybkiej zmiany obserwowanych obiektów, zwłaszcza takich, które mają bardzo krótki czas widoczności - powiedział Andrew Stephens z Gemini Observatory, który koordynował obserwacje. - Jednak naprawdę musieliśmy się natrudzić podczas tego zadania, ponieważ ostatnie szczegóły otrzymaliśmy o 3:00 rano, a obiekt obserwowaliśmy już o 4:45! - dodał.

Zdjęcie pokazuje wyraźny ogon, który wskazuje na odgazowanie i potwierdza, że ​​obiekt jest kometą. Po raz pierwszy międzygwiezdny gość w naszym Układzie Słonecznym wyraźnie pokazał ogon.

Kolorowy obraz powstał w wyniku połączenia obserwacji Gemini, które zostały wykonane w dwóch pasmach kolorów. Zostały one uzyskane w ramach projektu prowadzonego przez Piotra Guzika i Michała Drahusa z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Obecnie C/2019 Q4 (Borisov) jest bliski pozycji Słońca i dlatego jest trudny do obserwacji. W ciągu najbliższych kilku miesięcy, hiperboliczna ścieżka komety, która świadczy o jej pochodzeniu spoza Układu Słonecznego, zapewni bardziej sprzyjające warunki obserwacyjne. Dalsze obserwacje powinny ujawnić więcej szczegółów na tema międzygwiezdnej komety.

Uważa się, że asteroidy i komety są materiałem pozostałym po powstawaniu systemów planetarnych. Wiedza o tym, z czego składa się ta kometa, pozwoli astronomom dowiedzieć się wiele o jej pochodzeniu. Jest to jedna z największych zalet obiektów międzygwiezdnych, ponieważ pozwalają nam dowiedzieć się więcej o odległych systemach gwiezdnych bez konieczności wysyłania tam zrobotyzowanego statku kosmicznego.

 

Źródło: Science Alert, fot. Gemini Observatory/NSF/AURA