Dodano: 31 stycznia 2018r.

Orka, która potrafi naśladować ludzką mowę. Mówi "hello" i liczy do trzech

Międzynarodowy zespół naukowców opublikował bardzo ciekawe badania dotyczące zdolności orek do uczenia się i naśladowania dźwięków, szczególnie tych wytwarzanych przez ludzi. Badacze udostępnili w sieci nagranie, na którym orka o imieniu Wikie mówi „hello” czy „bye bye”.

Orka

Mistrzami w świecie zwierząt w naśladowaniu ludzkiej mowy są papugi. O tym wie każde dziecko. Ale orka o imieniu Wikie udowadnia, że jej gatunek także potrafi „papugować”. 14-letnia samica zaprezentowała swoje umiejętności wokalne badaczom naśladując słowa „cześć” czy „pa-pa” w języku angielskim.

Orki są wyjątkowo inteligentnymi ssakami morskimi. Są też społecznymi stworzeniami. Żyją w grupach od 5 do nawet 40 osobników, którymi przewodzi najstarsza i najbardziej doświadczona samica. Grupy te są kilkupokoleniowe, a po śmierci przywódczyni, stado rozpada się na mniejsze grupy, którym przewodzą córki przewodniczki. Co ciekawe, każda taka grupa ma własny styl komunikacji nazywany przez badaczy dialektem.

Wikie to pierwsza orka, która potrafi naśladować ludzką mowę. Na co dzień zamieszkuje w akwarium Marineland w Antibes we Francji. Naukowcy nauczyli ją naśladować dźwięki, które nie należą do repertuaru osobników jej gatunku.

Nakłonienie Wikie do naśladowania ludzkiej mowy nie było łatwe. Badacze najpierw przeszkolili orkę, by wykonywała polecenie „kopiuj”, „naśladuj”. Na początek badacze nauczyli Wikie naśladować odgłos skrzypiących drzwi. Następnie w ruch poszły proste zwroty takiej jak: „hello”, „bye bye”, „one, two, three” czy imię trenerki „Amy”. Wszytko to Wikie wykonywała z głową nad wodą.

Eksperyment ten z pewnością budzi wiele pytań dotyczących inteligencji ssaków i natury ich uczenia się. Wikie szło to bardzo szybko. Zwykle opanowanie nowego słowa czy frazy zajmowało jej około 10 prób. Choć trzeba przyznać, że nie zawsze tworzyła doskonałe kopie, co można usłyszeć na nagraniu. Część z nich w przybliżeniu odpowiada brzmieniu słowa czy frazy.

Oczywiście trzeba zaznaczyć, że nie ma dowodów na to, iż orka rozumiała znaczenie powtarzanych słów. Choć zademonstrowane na nagraniu dźwięki dowodzą, że orki są zdolne do zmiany swoich naturalnych wokalizacji w odpowiedzi na nowe dźwięki słyszane w ich otoczeniu.

„Przedstawione wyniki pokazują, że orki rozwinęły zdolność do kontrolowania emitowanych dźwięków i kwalifikują się jako osobniki uczące się na usłyszanym głosie” – twierdzą autorzy badań opublikowanych na łamach „Proceedings of the Royal Society B”.

Podobne eksperymenty przeprowadzano z wieloma gatunkami także ze słoniami czy biełuchą arktyczną. Nagrania poniżej prezentują próbki ich możliwości. Słoń powtarza słowa w języku koreańskim, ale szczególnie polecamy drugie nagranie z biełuchą.



 


Źródło: Science, Sciencealert, fot. Pixabay