Dodano: 19 listopada 2020r.

Opracowano materiał, który zabija bakterie i wirusy po wystawieniu go na światło słoneczne

W czasach pandemii COVID-19, wiele osób przyzwyczaiło się do noszenia maseczek na twarz w miejscach publicznych. Jednak wirusy i bakterie, które osadzają się na powierzchni maseczek, mogą zostać potem przeniesione gdzie indziej, gdy użytkownik nieumiejętnie ją zdejmie lub przypadkowo dotknie. Dlatego naukowcy opracowali specjalny rodzaj materiału na maseczki, który zabija do 99,9999 proc. bakterii i wirusów w ciągu 60 minut od jej ekspozycji na światło dzienne.

Opracowano materiał, który zabija bakterie i wirusy po wystawieniu go na światło słoneczne

 

Maseczki na twarz wykonane z różnych materiałów tekstylnych mogą odfiltrowywać nanocząsteczki aerozolu uwalnianego z jamy ustnej przez oddychanie, kaszel lub kichanie. Z tego powodu pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób, w tym COVID-19. Jednak bakterie i wirusy znajdujące się na powierzchni maski mogą nadal prowadzić do zakażeń.

Samodezynfekująca się bawełna

Badacze z University of California, Davis - Peixin Tang, Gang Sun, Nitin Nitin wraz ze współpracownikami, postawili sobie za cel opracowanie nowej tkaniny bawełnianej, która pod wpływem światła dziennego uwalniałaby reaktywne formy tlenu, zabijając mikroby znajdujące się na powierzchni maseczki, a jednocześnie nadawałaby się do prania, wielokrotnego użytku i byłaby bezpieczna dla ludzi. Dezynfekcja takiej maseczki stałaby się możliwa choćby w czasie przerwy obiadowej spędzonej w świetle słonecznym, ale też przy świetle w budynkach, choć w takim przypadku trwałaby dłużej.

Naukowcy wykonali swoją tkaninę antybakteryjną dodając do zwykłej bawełny dodatnio naładowany chlorek dietyloaminoetylu (DEAE-Cl). Następnie tak zmodyfikowany materiał zabarwiono w roztworze ujemnie naładowanego fotouczulacza, czyli związku który po wystawieniu na działanie światła uwalnia reaktywne formy tlenu. Połączył się on z chlorkiem poprzez silne oddziaływania elektrostatyczne.

Nowe badania zostały opublikowane w czasopiśmie „ACS Applied Materials & Interfaces”.

Doskonały materiał na maseczki

Zespół stwierdził, że tkanina wykonana z barwnika zwanego różą bengalską, wykorzystanego jako fotouczulacz, zabija niemal 100 proc. mikrobów znajdujących się w tkaninie w ciągu 60 minut od ekspozycji na światło dzienne. W przypadku wirusów tkanina neutralizuje je nawet szybciej, bo tylko w ciągu 30 minut.

Badania wykazały również, że materiał można prać ręcznie co najmniej 10 razy i stale wystawiać go na działanie światła dziennego przez co najmniej 7 dni bez utraty jego właściwości bakteriobójczych i wirusobójczych.

Zdaniem naukowców, stworzony przez nich materiał jest obiecujący, jeśli chodzi o wykonywanie ochronnych, antywirusowych i antybakteryjnych maseczek wielokrotnego użytku, ale też kombinezonów ochronnych.

 

Źródło: EurekAlert!, fot. ACS Applied Materials & Interfaces