Dodano: 19 październik 2020r.

Oglądanie programów przyrodniczych poprawia samopoczucie

Oglądanie programów przyrodniczych może poprawić nastrój, zmniejszyć poziom negatywnych emocji i pomóc pokonać nudę związaną z izolacją domową – wynika z badań opublikowanych w „Journal of Environmental Psychology”.

Oglądanie programów przyrodniczych poprawia samopoczucie

 

Opublikowane w "Journal of Environmental Psychology" badania wykazały, że oglądanie programów przyrodniczych w telewizji może poprawić nastrój, zmniejszyć negatywne emocje, a nawet pomóc złagodzić nudę związaną z izolacją ze względu na pandemie koronawirusa. Badania wykazały również, że oglądanie lub też „doświadczanie” natury w rzeczywistości wirtualnej może przynieść jeszcze większe korzyści, takie jak wzmacnianie pozytywnych emocji i zwiększanie poczucia związku z naturą – wskazują naukowcy z Uniwersytetu Exeter.

Filmy przyrodnicze a pandemia

96 uczestników badań, najpierw oglądało film dokumentalny o osobie pracującej w firmie, która zajmuje się zaopatrzeniem biur. Naukowcy zarejestrowali u nich uczucie nudy. Następnie osoby biorące udział w badaniu oglądały program o rafie koralowej na trzy sposoby: w telewizji, z wykorzystaniem zestawu do wirtualnej rzeczywistości (gogle VR ze słuchawkami) oraz na komputerze przy pomocy interaktywnej grafiki.

Okazało się, że wszystkie sposoby oglądania natury zmniejszyły negatywne uczucia u badanych. Nie wywoływały też nudy. Jednocześnie interaktywna rzeczywistość wirtualna doprowadziła do wzrostu pozytywnych uczuć i wzmocniła poczucie więzi z naturą. Oglądanie podobnych scen na komputerze i w telewizji nie potęgowało pozytywnych uczuć.

Zdaniem głównej autorki badań Nicky Yeo, wyniki analiz są ważne w obliczu częstszego przebywania w domu z powodu pandemii. - Nasze badania pokazują, że oglądanie natury w telewizji może pomóc w poprawie nastroju i zwalczaniu nudy. Ludzie na całym świecie mają ograniczony dostęp do środowiska, z powodu obostrzeń związanych z pandemią. Teraz wiemy, że programy przyrodnicze mogą w jakimś stopniu zapewnić ludziom dostęp do natury – przekonuje badaczka.

Korzyści z oglądania natury

Zespół Yeo współpracował z BBC Natural History, która udostępniła kilka scen z serii Blue Planet II. Badacze mają nadzieję, że coraz powszechniejsze stanie się udostępnienie filmów o naturze w internecie.

- Jesteśmy szczególnie podekscytowani korzyściami, jakie mogą wyniknąć z oglądania natury. Rzeczywistość wirtualna może pomóc nam poprawić samopoczucie ludzi, którzy nie mają łatwego dostępu do świata przyrody. Chodzi na przykład o osoby będą w szpitalach. Ale może to również pomóc w pogłębianiu związku z przyrodą u ludzi zdrowych, a co za tym idzie, promowania ochrony środowiska – mówi dr Mathew White, współtwórca badania.

 

Źródło: University of Exeter, fot. Pikist