Dodano: 12 lipca 2019r.

Odnaleziono biblijne miasto Ziklag, gdzie miał schronić się król Dawid

Grupa archeologów z Izraela poinformowała o odnalezienie starożytnego miasta Ziklag, gdzie według Biblii schronił się król Dawid przed królem Saulem.

Ruiny biblijnego miasta Ziklag

 

Prace wykopaliskowe prowadzone są przez międzynarodowy zespół archeologów z Izraeleskiego Instytutu Starożytności, Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie oraz Macquarie University w Sydney. Ruiny znaleziono w pobliżu miasta Kiryat Gat w Izraelu.

Miasto Ziklag jest wymienione w księgach Jozuego oraz Samuela, jako filistyńskie miasto leżące nieopodal miasta Gat (po którym nazwano miasto Kiryat Gat). W tym kontekście archeolodzy zwracają uwagę, że sama nazwa Ziklag wyróżnia się w biblijnym zapisie, ponieważ nie jest to nazwa semicka, ale najwyraźniej filistyńska.

 

W ostatnich dziesięcioleciach liczne grupy archeologów poszukiwały zaginionego miasta. Zgłoszono co najmniej 12 potencjalnych miejsc położenia Ziklag. Dlatego najnowsze doniesienia o odnalezieniu miasta Ziklag mogą zostać zakwestionowane. Jednak, jak twierdzą archeolodzy, tym razem jest wiele wskazówek, że to Ziklag - więcej niż podczas wcześniejszych wykopalisk.

Prace na stanowisku Khirbet a-Ra’i są prowadzone od 2015 roku. Badacze dokopali się do ruin osady z XII-XI wieku p.n.e., które spoczywają pod warstwami młodszej o blisko dwa wieki osady. Na miejscu archeolodzy znaleźli liczne kawałki ceramiki, słojów i dzbanów – do przechowywania oleju i wina, które wykazują cechy kultury filistyńskiej.

Jednak nie wszyscy badacze są przekonani, że znalezione ruiny są faktycznie ruinami Ziklag. Profesor Aren Maier, urodzony w USA izraelski archeolog z Uniwersytetu Bar-Ilan przyznał, że trudno mu to zaakceptować. Według niego miasto powinno się znajdować znacznie bardziej na południe w głąb pustyni Negew. - Tylko dlatego, że znaleziono artefakty filistyńskie, a datowanie wskazuje na zniszczenie w X wieku p.n.e. nie czyni z tego miasta Ziklag – powiedziała Maier.

Ziklag jest najbardziej znane, jako miasto, w którym schronienia szukał król Dawid po tym, jak popadł w niełaskę króla Saula. Filistyński król Akisz pozwolił Dawidowi wraz z jego wojownikami osiedlić się w mieście. Jednak Filistyni przedstawiania na kartach Starego Testamentu to wrogowie Izraelitów. Decyzja przyszłego króla izraelskiego o poszukiwaniu schronienia u Filistynów jest jednym z najdziwniejszych epizodów w Biblii. Niektórzy badacze twierdzą, że Dawid wcale nie sprzymierzył się z wrogiem własnego ludu, ale konsekwentnie wprowadzał w błąd króla Filistynów.

Ze wszystkich zgłaszanych miejsc, gdzie mogło znajdować się Ziklag, tylko na stanowisku Khirbet a-Ra’i znaleziono dowody długotrwałego osadnictwa. Odkopano tam pozostałości masywnych, przestronnych, kamiennych budowli. Poza ceramiką znaleziono także artefakty z kamienia i metalu także związane z kulturą filistyńską. Ruiny noszą także ślady pożaru, który miałby powstać po spustoszeniu Ziklag przez Amalekitów.

Wielu współczesnych uczonych uważa, że król Dawid był prawdziwą postacią historyczną, a nie tylko mitem czy legendą, chociaż trwa zażarta dyskusja na temat jego znaczenia i wielkości królestwa, którym zarządzał.

 

Źródło: Haaretz, fot. Emil Aljem, Israel Antiquities Authority