Dodano: 20 lipiec 2021r.

Odkryto wspólną cechę łączącą wszystkie nowotwory

Według naukowców z Sinai Health, wszystkie nowotwory można zaklasyfikować do jednej z dwóch kategorii, w zależności od aktywności pewnego białka, zwanego YAP. Uczeni sugerują, że od tego zależy również to, jak nowotwory reagują na leki. Odkrycia te mogą zapewnić nowe strategie leczenia najbardziej agresywnych i nieuleczalnych postaci choroby.

Nowotwór

 

W nowych badaniach naukowcy z Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute (LTRI), które jest częścią sieci Sinai Health, podzielili wszystkie nowotwory na dwie grupy, w oparciu o aktywność pewnego białka, zwanego YAP (Yes-associated protein). Jak ustalili, wszystkie nowotwory mają albo aktywne, albo wyciszone białka YAP, co według nich, wpływa na skuteczność terapii. Wyniki ich badań ukazały się na łamach pisma „Cancer Cell” (DOI: 10.1016/j.ccell.2021.06.016).

Dwie klasy nowotworów

- Białko YAP może być nie tylko włączone lub wyłączone, ale ma też przeciwne pro- lub antynowotworowe działanie w zależności od kontekstu – powiedział Rod Bremner z LTRI, jeden z autorów badań. - Zatem nowotwory z aktywnym białkiem YAP potrzebują go do wzrostu i przetrwania. W przeciwieństwie do tego, nowotwory z wyciszonym białkiem YAP przestają rosnąć, gdy aktywujemy YAP - dodał.

Wiele nowotworów z aktywnym białkiem YAP jest wysoce śmiertelnych. W swoich nowych badaniach Bremner i inni badacze z Roswell Park Comprehensive Cancer Center w Buffalo w stanie Nowy Jork pokazali, że niektóre nowotwory, takie jak prostaty czy płuc, mogą wyłączać wytwarzanie białka YAP, by oprzeć się leczeniu.

Nowe terapie na horyzoncie

Zespół badaczy odkrył także, że białko YAP jest głównym regulatorem pływalności komórek. Uczeni dostrzegli to podczas hodowli komórek w laboratorium. Te, które unoszą się mają wyłączoną ekspresję białka, a te, które opadają i przylegają do podłoża mają aktywną ekspresję YAP. Te cechy od dawna są wiązane z opornością na stosowane terapie.

- Prosta reguła, którą odkryliśmy, może doprowadzić do opracowania nowych strategii leczenia wielu typów raka, które należą do kategorii z wyłączonym YAP bądź włączonym – powiedział Joel Pearson, współautor badań. - Ponadto, ponieważ nowotwory potrafią wyłączać aktywność YAP, by uniknąć terapii, należy opracować sposoby leczenia nowotworów zarówno z aktywnym białkiem oraz wyciszonym – dodał.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki ich odkryciom możliwe będzie opracowanie nowych, skutecznych metod leczenia nowotworów.

 

Źródło: Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute,