Dodano: 21 lutego 2017r.

Odkryto nieznane dotąd mikroorganizmy uwięzione w krysztale

W głębokich jaskiniach w Meksyku odkryto nieznane dotąd nauce mikroorganizmy uwięzione w krysztale, które mogą mieć nawet 50 tysięcy lat.

Kryształowa Jaskinia w Naica


Informacja o znalezisku została podana podczas dorocznej międzynarodowej konferencji American Association for the Advancement of Science. Poinformowała o tym Penelope Boston z Instytutu Astrobiologii NASA. Dziwaczne, starożytne mikroorganizmy uwięzione w krysztale zostały znalezione w kopalni srebra, ołowiu i cynku w Naica.

- Oto super życie – powiedziała Boston prezentując znalezisko. Dodała też, że to kolejny przykład na to, że życie może przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Jaskinie, gdzie znaleziono dziwne mikroby, znane są z występowania tam ogromnych kryształów. Niektóre z nich sięgają nawet 15 metrów. Jednak panują tam bardzo trudne warunki. Członkowie zespołu Boston pracowali w jaskiniach, gdzie znaleziono mikroby jedynie po 20 minut, po czym musieli udać się do chłodniejszej części jaskiń, gdzie temperatura wynosi jedynie 38 st. Celsjusza. Do tego nosili kombinezony, by nie nanieść współczesnych mikrobów do środowiska panującego w jaskiniach. Kombinezony te miały przyczepione worki z lodem.

W jaskiniach znaleziono około 100 różnych rodzajów mikroorganizmów, z których większość nie była dotąd znana nauce. Nieznane nam mikroorganizmy pozostają uwięzione w kryształach od 10 do 50 tysięcy lat. Boston przyznała, że nowo odkryte formy życia są bardzo nietypowe. Ich najbliżsi znani nam krewni są odrębni genetycznie o 10 proc. – To taka różnica, jak między ludźmi, a grzybami – wyjaśniła astrobiolog.

Znalezione mikroorganizmy najprawdopodobniej przystosowały się do diety składającej się z siarczynów, manganu oraz tlenku miedzi. Uśpione w krysztale zostały wybudzone w laboratorium i dokładnie zbadane. Pierwsze opracowania na ten temat powinny pojawić się wkrótce.

Odkrycie dokonane przez zespół Boston pokazuje, że życie może przetrwać w najbardziej zaskakujących warunkach. Znalezione ekstremofile dają nadzieję na znalezienie życia poza Ziemią. Jednak Boston zauważa też inne zagrożenie. NASA każdy pojazd wysłany w przestrzeń kosmiczną sterylizuje, ale w przypadku takich organizmów może to nie wystarczać. Może zdarzyć się, że niezwykle wytrzymałe mikroorganizmy ziemskie mogą zostać zawleczone na inną planetę. Co gorsze, tak może stać się też w ewentualnej podróży w powrotną stronę.

 
Źródło: phys.org, independent.co.uk