Dodano: 10 lipca 2018r.

Noszenie krawata może być szkodliwe dla zdrowia

Najnowsze badania wykazały, że noszenie krawata ogranicza przepływ krwi do mózgu, narażając niektórych użytkowników na bóle i zawroty głowy oraz nudności.

Koszula i krawat

 

Krawaty, jako ozdoba męskiego lub damskiego stroju istnieją od bardzo dawna. Ich najwcześniejsze formy znaleziono w grobowcu pierwszego cesarza chińskiego Qin Shi Huang, który zmarł w 210 roku p.n.e. Podobne do krawatów chusty nosili także rzymscy legioniści czy regiment chorwackich najemników króla Ludwika XIV.

Przez wieki ten element ubioru zmieniał swoje kształty i nazwy. Z czasem podbił najpierw Europę, a potem resztę świata. Swój obecny wygląd krawaty przyjęły na początku XX wieku. Dzisiaj jest nieodłącznym elementem stroju wizytowego, ale jak donoszą niemieccy naukowcy w publikacji, która ukazała się na łamach pisma „Neuroradiology”, może on ograniczać przepływ krwi do mózgu.

 

Naukowcy z University Hospital Schleswig-Holstein w Niemczech oparli swoje badania na wcześniejszej pracy uczonych z New York Eye and Ear Infirmary – jednego z najbardziej znanych szpitali otolaryngologicznych i okulistycznych na świecie, którzy powiązali noszenie krawatów z wzrostem ciśnienia w oczach i możliwym związanym z tym ryzykiem wystąpienia jaskry.

- Celem tego badania było dalsze zbadanie wpływu, w jaki sposób noszenie krawata może negatywnie wpływać na przepływ krwi w mózgu oraz przepływ krwi w tętnicach szyjnych – napisali naukowcy.

Korzystając z obrazowania rezonansem magnetycznym, zespół naukowców przeanalizował skany 15 mężczyzn, którzy mieli na sobie krawaty napięte do "punktu lekkiego dyskomfortu" oraz 15 mężczyzn bez krawata. Stwierdzono, że dopływ krwi do mózgu, spada średnio o 7,5 procent u mężczyzn noszących krawaty, czego nie odnotowano w grupie kontrolnej.

Prawidłowy dopływ krwi do mózgu jest niezbędny dla właściwego funkcjonowania. Krew dostarcza komórkom tlen, glukozę i składniki odżywcze potrzebne do zaspokojenia potrzeb energetycznych mózgu. Krew doprowadzana jest do mózgu przez cztery tętnice – dwie szyjne i dwie kręgowe, a krawaty poprzez nacisk na nie powodują spadek dopływu krwi do mózgu.

Naukowcy stojący za badaniami oraz ci, którzy nie brali w nich udziału podkreślili, że 7,5 proc. spadek nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowych osób, ale osoby starsze, palacze oraz osoby cierpiące na nadciśnienie mogą z tego powodu odczuwać pewne problemy. Mogą u nich wystąpić bóle i zawroty głowa oraz nudności.

Teraz zespół chce rozszerzyć badania i objąć nim grupy ryzyka, wspomnianych już palaczy, osoby starsze oraz cierpiące na nadciśnienie. Badacze chcą przy okazji zwrócić uwagę na efekty długotrwałego nacisku na tętnice szyjne. Dotyczy to szczególnie osób, od których wymaga się noszenia krawata w pracy przez 8 godzin dziennie.

 

Źródło: Science Alert, fot. Robert Sheie/ FLickr/ CC BY 2.0