Dodano: 03 grudnia 2018r.

Niewiarygodne efekty przeszczepu twarzy w niecały rok po operacji

Cameron Underwood, 26-letni mężczyzna, który przeszedł początkiem roku przeszczep twarzy, po raz pierwszy zaprezentował się przed kamerami. Jak potwierdzili lekarze przeprowadzający 25-godzinną operację, efekty przerosły ich oczekiwania.

Przeszczep twarzy

 

W czerwcu 2016 roku, Cameron Underwood próbował popełnić samobójstwo. W wyniku strzału z broni palnej stracił nos i większą część żuchwy, podniebienia i zębów. Próby konwencjonalnej operacji rekonstrukcyjnej nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Szukając pomocy matka Underwooda, Beverly Bailey-Potter, skontaktowała się z doktorem Eduardo D. Rodriguezem, szefem Wydziału Chirurgii Plastycznej w NYU Langom. To szpital w Nowym Jorku związanym z New York University. Underwood po spotkaniu z zespołem Rodrigueza został zakwalifikowany do przeszczepu.

 

Jak przyznał doktor Bruce Gelb, jeden ze chirurgów transplantacyjnych NYU Langom, badacze pod kierunkiem Rodrigueza opracowali nowatorską metodę kojarzenia dawców i pacjentów oraz schemat supresji immunologicznej, który zapewnia doskonałe wyniki. - Ryzyko odrzucenia przeszczepu jest znacznie zminimalizowane – wyjaśnił Gelb.

W rekordowym czasie, zaledwie pół roku po dodaniu do listy oczekujących na przeszczep, Underwood znalazł odpowiedniego dawcę. Wielu pacjentów czeka całymi latami. Dawcą był 23-letni William Fischer – mieszkaniec Nowego Jorku. Zarejestrował się jako dawca narządów jeszcze jako nastolatek.

5 stycznia zespół ponad 100 lekarzy prowadzony przez Rodrigueza wykonał operację przeszczepu twarzy, która trwała około 25 godzin. Przeszczepienie twarzy Underwooda było trzecim przeszczepem twarzy ukończonym przez Rodrigueza i jego zespół.

Od 2005 roku wykonano ponad 40 przeszczepów twarzy na całym świecie, ale operacja Underwooda ma duże znaczenie w procedurze medycznej. Underwood otrzymał przeszczep twarzy prawie 18 miesięcy po doznaniu obrażeń, co było najkrótszym okresem przy tego typu operacjach. Według Rodrigueza, ma to duże znaczenie w późniejszej rehabilitacji i może pomóc emocjonalnemu i fizycznemu odzyskaniu równowagi.

Jak podkreślił Rodriguez, Underwood nie musiał żyć ze zdeformowaną twarzą przez długi czas, jak miało to miejsce w większości wcześniejszych przypadków. – Nie musiał stawiać czoła wielu długofalowym problemom psychospołecznym, które często prowadzą do ciężkich depresji – przyznał Rodriguez.

Lekarze wykonujący operację byli wspomagani zaawansowanymi technologiami. Wykorzystano m.in. technologię druku 3D. Podczas skomplikowanej procedury zespół polegał również na wspomaganych systemach nawigacji narzędziowej w celu uzyskania idealnego dopasowania przeszczepu z twarzą pacjenta. W sumie, podczas operacji, lekarze przeszczepili kości szczęki i żuchwy Fishera, w tym 32 zęby, podniebienie, dolne powieki, policzki i nos. Język Underwooda pozostał, ale przeszedł rekonstrukcję.

Szybkość powrotu do zdrowia Underwooda zaskoczyła lekarzy. Kwalifikował się do zwolnienia do bliskiego szpitalowi mieszkania na kilka tygodni przed planowanym terminem, po miesiącu spędzonym w szpitalu. Po kolejnym miesiącu dodatkowej rehabilitacji fizycznej i logopedycznej oraz zabiegom ortodontycznym, Underwood i jego rodzina mogli wrócić do Kalifornii, skąd pochodzą.

Podobnie jak wszyscy pacjenci po przeszczepach, tak i Underwood będzie musiał przez całe życie przyjmować leki immunosupresyjne przeciwko odrzuceniu przeszczepu. Obecnie raz w miesiącu udaje się do Nowego Jorku na obserwację i konsultacje ze swoimi lekarzami.

- Will i jego rodzina złożyli niesamowitą ofiarę, aby oddać mi to, utraciłem – oświadczył Underwood. - Nigdy tego nie zapomnę. Jestem także dozgonnie wdzięczny dr Rodriguezowi i jego zespołowi zajmującemu się przeszczepem twarzy. Moja rodzina i ja nie moglibyśmy odbyć tej podróży bez nich. Mam nadzieję, że moje doświadczenia zainspirują innych, którzy mają ciężkie obrażenia twarzy. Muszą mieć nadzieję. Mnie zainspirowali inny, którzy byli przede mną. Podróż nie była łatwa, ale było warto – dodał.

 

Źródło: geek.com, CNN, fot. Hansjörg Wyss Department of Plastic Surgery at NYU Langone