Dodano: 13 sierpnia 2018r.

Naukowcy zlokalizowali region mózgu odpowiedzialny za pesymizm

Część mózgu zwana jądrem ogoniastym wydaje się odpowiadać za pesymistyczny nastrój – uważają naukowcy. Odkrycie to może pomóc opracować lepsze sposoby leczenia zaburzeń psychicznych.

Skan mózgu

 

Badania przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology wykazały, że stymulacja jądra ogoniastego wywołuje pesymistyczny nastrój, który wpływa na podejmowane decyzje. Publikacja na ten temat ukazała się na łamach pisma „Neuron”.

Wielu pacjentów z zaburzeniami, takimi jak lęk czy depresja, doświadcza negatywnych nastrojów, które sprawiają, że koncentrują się bardziej na minusach danej sytuacji, niż potencjalnych korzyściach z niej płynących. W badaniach na zwierzętach naukowcy wykazali, że stymulowanie jądra ogoniastego skłaniało je do podejmowania bardziej negatywnych decyzji.

Makaki biorące udział w doświadczeniu, którym stymulowano jądro ogoniaste, przywiązywały większą wagę do przewidywanych minusów danej sytuacji w porównaniu do zwierząt, u których ten region mózgu nie był stymulowany. Badacze zauważyli też, że ten pesymistyczny proces decyzyjny może trwać nawet do następnego dnia po pierwotnej stymulacji.

 

- Zaburzenia takie jak lęki czy depresja są bardzo trudne w leczeniu, a cierpi na nie bardzo wiele osób. Uważamy, że nasze badania będą mogły pomóc tym osobom – powiedziała Ann Graybiel z MIT, główna autorka publikacji.

Naukowcy wcześniej zidentyfikowali obwód nerwowy, który leży u podstaw specyficznego procesu decyzyjnego znanego jako konflikt dążenie-unikanie. Tego typu decyzje, które wymagają rozważenia pozytywnych i negatywnych stron sytuacji, wywoływały ogromny niepokój. Badacze zaobserwowali również, że stres znacząco wpływał na ten rodzaj podejmowania decyzji. Większy stres zwykle prowadził do wyboru opcji wysokiego ryzyka, ale również wysokiej korzyści.

W nowym badaniu naukowcy chcieli sprawdzić, czy mogą odtworzyć efekt, który często występuje u osób z depresją, lękiem lub zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Ci pacjenci mają skłonność do angażowania się w rytualistyczne zachowania, które mają na celu zwalczanie negatywnych myśli i przypisywanie większej wagi potencjalnemu negatywnemu wynikowi danej sytuacji.

Aby przetestować tę hipotezę, naukowcy pobudzili jądro ogoniaste, region mózgu powiązany z emocjonalnym podejmowaniem decyzji, za pomocą ładunku elektrycznego. Zwierzętom zaoferowano nagrodę w postaci soku połączoną z nieprzyjemnym bodźcem, którym był podmuch powietrza w twarz. W każdej próbie stosunek nagród do nieprzyjemnych bodźców był inny, a zwierzęta mogły zdecydować, czy przyjąć nagrodę, czy nie.

Ten rodzaj podejmowania decyzji wymaga analizy kosztów i korzyści. Jeśli nagroda jest wystarczająco wysoka, aby zrównoważyć nieprzyjemne bodźce, zwierzęta zdecydują się ją zaakceptować, ale gdy ta proporcja jest zbyt niska, odrzucają ją.

Kiedy badacze pobudzili jądro ogoniaste, kalkulacja kosztów i korzyści stała się zniekształcona, a zwierzęta zaczęły unikać kombinacji, które wcześniej akceptowały i rzadziej sięgały po sok. Wyniki badań sugerują, że zwierzęta zaczęły dewaluować nagrodę, której wcześniej się domagały i skupiły się bardziej na nieprzyjemnych bodźcach.

Naukowcy odkryli również, że aktywność fal mózgowych w jądrze ogoniastym została zmieniona, gdy zmieniły się schematy podejmowania decyzji. Ta zmiana może służyć jako marker do monitorowania, czy pacjenci reagują na leczenie farmakologiczne.

Odkrycia mogą pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu, w jaki sposób powstają niektóre z paraliżujących skutków depresji i lęku i pomóc im w opracowaniu nowych metod leczenia.

 

Źródło: Massachusetts Institute of Technology