Dodano: 03 lutego 2017r.

Naukowcy ustalili, ile powinniśmy pracować, by cieszyć się dobrym zdrowiem

Ludzie, którzy pracują więcej niż 39 godzin w tygodniu wystawiają swoje zdrowie na ciężką próbę – taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych na Australijskim Uniwersytecie Narodowym.

Pracownicy zakładu produkcyjnego


Ile powinniśmy pracować, by zachować dobre zdrowie? Badaniami kierował doktora Huong Dinh. Sugerują one, że do zachowania dobrego zdrowia, nie powinno się pracować więcej niż 39 godzin w tygodniu. Pracując powyżej ustalonego w badaniach limitu znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym. Długość pracy ma także wpływ na zdrowie fizyczne zatrudnionego.

– Długi czas pracy obniża zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Gdy długo pracujemy, mamy mniej czasu, by odpowiednio zająć się własną osobą – wyjaśnił Dinh.

Według badań, kobiety powinny pracować jeszcze krócej, bo 34 godziny w tygodniu. To wynika z innych zobowiązań niezwiązanych z pracą zarobkową, takich jak opieka nad dziećmi oraz inne prace domowe. – Statystycznie kobiety są tak samo wykształcone jak mężczyźni, ale mają gorsze płace oraz cieszą się mniejszą autonomią w życiu niż mężczyźni - przyznał Dinh.

- Kobiety spędzają więcej czasu na zajmowaniu się dziećmi oraz przy innych obowiązkach domowych. Biorąc pod uwagę dodatkowe wymagania stawiane kobietom, nie powinny pracować tak długo, jak oczekują tego pracodawcy – ocenił autor badań.

Na potrzeby badań przeanalizowano dane 8000 Australijczyków zebrane podczas ankiet sondażowych. Wiek badanych był w przedziale 24-65 lat.

Obecnie czas pracy w różnych częściach świata kształtuje się na poziomie 40-45 godziny tygodniowo. Oczywiście mowa tutaj o pracy legalnej. Ten wymiar czasowy jest krótszy dla różnego rodzaju prac w szkodliwych warunkach. Ale jeszcze na początku XX wieku w wielu miejscach na świecie obowiązywał 80-90 godzinny czas pracy w tygodniu.

Profesor Lyndall Strazdins, która jest współautorką badań apeluje, by rozwiewać powszechne przekonanie, że dla dobrze wykonanej pracy, trzeba pracować długie godziny. – Mam apel do menadżerów oraz polityków, by rozpocząć debatę na temat długości czasu pracy – powiedziała.

Całościowe wyniki badań ukażą się w marcowym numerze "Social Science & Medicine".

 

Źródło: sciencedirect.com