Dodano: 12 lutego 2018r.

Naukowcy stworzyli funkcjonującą tkankę nerkową

Naukowcy z powodzeniem wyprodukowali ludzką tkankę nerkową w żywym organizmie. Badanie to stanowi znaczący krok w rozwoju leczenia chorób nerek.

Tkanka nerki

 

Istniejące metody leczenia chorób nerek są inwazyjne, nieskuteczne i ze względu na koszty nie są dostępne dla wszystkich. Nowe badania przeprowadzone przez profesorów Sue Kimber i Adriana Woolfa z University of Manchester ma ogromny potencjał i w przyszłości może uratować miliony istnień.

Finansowanie przez The Medical Research Council oraz Kidney Research U.K pomogło stworzyć badaczom warunki do pracy nad stworzeniem ludzkiej tkanki nerkowej wewnątrz żywego organizmu. To niesamowite osiągnięcie może pewnego dnia doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia chorób nerek. Wyniki prac naukowców zostały opublikowane w piśmie „Stem Cell Reports”.

Kłębuszek nerkowy wytworzono z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych, które hodowano w laboratorium w obecności składników odżywczych specjalnie zaprojektowanych do rozwoju tkanek nerek. Kłębuszki nerkowe wraz z otaczającą je torebką Bowmana są składową ciałka nerkowego, które z kolei jest częścią nefronu – podstawowej jednostki funkcjonalno-strukturalnej nerki.

Ta mieszanina została połączona z żelem, który funkcjonuje jak naturalna tkanka łączna. Całość następnie wstrzyknięto pod skórę myszy. Po trzech miesiącach badanie tkanki wykazało, że utworzyły się wspomniane już wcześniej nefrony: mikroskopijne strukturalne i funkcjonalne jednostki nerkowe.

Nowe struktury zawierają większość składników obecnych w ludzkich nefronach. Składniki współpracują razem, aby przefiltrować krew i wydalić mocz, co naukowcy potwierdzili za pomocą barwnika fluorescencyjnego. Jednak w tych mini-nerkach brakuje najważniejszego - arterii, która pozwoliłaby im funkcjonować samodzielnie.

- Udowodniliśmy ponad wszelką wątpliwość, że struktury te działają jak komórki nerkowe, filtrując krew i produkując mocz. Szczególnie ekscytujące jest to, że struktury zbudowane są z ludzkich komórek, które rozwinęły doskonały dopływ krwi do naczyń włosowatych, łącząc się z układem naczyniowym myszy – powiedziała profesor Kimber.

Kimber zaznaczyła przy tym, że struktura przez nich wytworzona została uformowana z kilkuset kłębuszków nerkowych, podczas gdy ludzie mają ich około miliona w nerkach. Mimo wszystko to duży postęp i stanowi dowód, że prace idą w dobrym kierunku.

- Na całym świecie około dwa miliony ludzi jest leczonych dializą lub przeprowadzana u nich jest transplantacja z powodu niewydolności nerek. Niestety kolejne dwa miliony umierają każdego roku, nie mogąc uzyskać dostępu do tych terapii – przyznał profesor Woolf.

- Jesteśmy podekscytowani naszymi wynikami, ale zdajemy sobie sprawę, że musimy się jeszcze wiele nauczyć – dodał.

  

Źródło i fot.: University of Manchester