Dodano: 22 maj 2019r.

Naturalny związek występujący m.in. w brokułach hamuje rozwój nowotworów

Związek, który można znaleźć w brokułach, kalafiorze i innych warzywach kapustnych, ma silne działanie przeciwnowotworowe. Nowe badania wykazały, że można go użyć do nowatorskich terapii leczenia nowotworów i zapobiegania ich pojawieniu się.

Brokuły

 

Zalew informacji na temat produktów spożywczych hamujących bądź powodujących nowotwory często utrudnia dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych. Jednak jeśli chodzi o warzywa kapustne, takie jak brokuły, brukselka, jarmuż czy kalarepa, to od dawna wiąże się je z korzystnymi właściwościami przeciwnowotworowymi. Dochodzą do tego nowe badania, które wskazują na konkretny związek obecny w warzywach kapustnych, który może mieć potencjał zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów.

Wspomniane warzywa zawierają związek I3C (indolo-3-karbinol), który dezaktywuje gen, o którym wiadomo, że odgrywa dużą rolę w rozwoju komórek nowotworowych. Naukowcy pod kierunkiem doktora Piera Pandolfiego, dyrektora Centrum Onkologii i Instytutu Badań nad Nowotworami w Beth Israel Deaconess Medical Center odkryli, że celowanie w ten gen znany jako WWP1 związkiem I3C obecnym w warzywach kapustnych, hamuje rozrost guza u zwierząt laboratoryjnych, które zostały zmodyfikowane genetycznie tak, by były podatne na nowotwory.

 

Rezultaty prac zespołu badaczy zostały opublikowane na łamach pisma „Science”.

- Znaleźliśmy nowego ważnego gracza, który kieruje ścieżką kluczową dla rozwoju nowotworów, enzym, który może być hamowany przez naturalny związek występujący w brokułach i innych warzywach kapustnych. Szlak ten jest nie tylko regulatorem kontroli wzrostu guza, ale także jako piętą achillesową, którą możemy ukierunkować na opcje terapeutyczne – powiedział Pandolfi.

Wiele nowotworów wykazuje niski poziom białek zwanych supresorami nowotworów lub całkowicie je dezaktywuje. Te supresory nowotworów robią dokładnie to, co sugeruje ich nazwa. Po aktywacji zatrzymują lub ograniczają możliwość rozwoju nowotworów. Ich dezaktywacji sprawia, że komórki staje się bardziej podatne na nowotwór.

Jednym z najważniejszych supresorów nowotworów jest białko o nazwie PTEN, które jest kodowane przez gen o tej samej nazwie. To dobrze znany i silny gen, który jest jednym z najczęściej zmutowanych, usuwanych i wyciszanych genów supresorowych podczas rozwoju nowotworów. Ale ponieważ całkowita utrata genu wyzwala nieodwracalny i silny mechanizm awaryjny, który zatrzymuje gwałtowny rozwój komórek nowotworowych, obie kopie genu (ludzie mają dwie kopie każdego genu, po jednej od każdego z rodziców) rzadko są usuwane przez nowotwory.

Pandolfi wraz ze współpracownikami chciał się dowiedzieć, czy w ogóle istnieje możliwość przywrócenia funkcji ochronnej PTEN, gdy nowotwór jest już obecny w organizmie. Znaleźli inne białko zwane WWP1, które powstrzymuje PTEN przed prawidłowym funkcjonowaniem. Od tej pory szukali związku, który mógłby zatrzymać działanie WWP1, czyli wytwarzanie enzymu hamującego aktywność PTEN. W ten sposób natrafili na I3C.

Zespół naukowców przetestował działanie I3C podając go myszom laboratoryjnym ze skłonnością do nowotworów. Badacze odkryli, że naturalnie występujący składnik brokułów dezaktywował działanie WWP1 i ponownie aktywował funkcje PTEN.

I3C był dotychczas testowany tylko na myszach. Naukowcy są jednak podekscytowani potencjałem swoich odkryć i mają nadzieję, że ich badania mogą ostatecznie posłużyć do ustalenia, jak ponownie włączyć PTEN w komórkach nowotworowych.

Jednak Yu-Ru Lee, współautor badań nieco studzi zapał swoich kolegów. Aby uzyskać równowartość I3C, którą podano w badaniach myszom, trzeba spożywać około 2,5 kilograma surowych brokułów dziennie, co prawdopodobnie przyniosłoby nieprzyjemne konsekwencje trawienne. Dlatego badacze obecnie poszukują mniej drastycznych rozwiązań i mają pewne pomysły, w tym syntezę I3C lub podobnej cząsteczki w laboratorium lub zastosowanie innych metod dezaktywacji WWP1.

- Genetyczna lub farmakologiczna dezaktywacja WWP1 za pomocą technologii CRISPR lub I3C może przywrócić funkcję PTEN a nawet zwiększyć działanie hamujące rozwój nowotworu. Odkrycia te otwierają drogę do długo poszukiwanego podejścia do leczenia nowotworów poprzez reaktywację supresorów nowotworów – podkreślił Pandolfi.

 

Źródło: Beth Israel Deaconess Medical Center, fot. Pixabay