Dodano: 22 czerwca 2022r.

Największe zagrożenia w cyfrowym świecie

Internet zmienił świat w sposób, którego nikt się nie spodziewał. Wraz z rozwojem nowych technologii i przenoszeniem się wielu aktywności do sieci pojawiły się problemy i wyzwania, z którymi ludzkość nigdy wcześniej się nie mierzyła. Cywilizacja cyfrowa przyniosła ze sobą liczne zagrożenia, których często nawet sobie nie uświadamiamy. Przedstawiamy przegląd niektórych problemów, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialne korzystanie z Internetu.

Największe zagrożenia w cyfrowym świecie

 

W sieci pojawiają się nasze dane. Niektóre udostępniamy sami na przykład w mediach społecznościowych, inne są zbierane przez strony internetowe. Często godzimy się na ich gromadzenie przez operatorów witryn, nawet o tym nie myśląc i po prostu klikając „akceptuj”, gdy witryna pyta nas o zgodę. To zrozumiałe, że w dzisiejszym świecie nie mamy czasu na zastanawianie się i czytanie długich regulaminów, czy wybór konkretnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa.

Zazwyczaj dane gromadzone przez strony internetowe nie są wykorzystywane w złych celach. Dzięki nim algorytmy witryn mogą „podsuwać” nam treści, które leżą w kręgu naszych zainteresowań. Jednak wciąż pozostaje kwestia danych wrażliwych, którymi niekoniecznie chcemy się dzielić. Wśród nich są nasze zdjęcia, nagrania, lokalizacja, zapisane hasła, numery kart kredytowych, kontakty, wysyłane wiadomości.

Wykorzystać je mogą nie tylko hakerzy, ale też firmy szpiegujące i analizujące nasze aktywności w sieci. Niektóre niechronione dane mogą też posłużyć stalkerom, którzy nie muszą hakować naszego sprzętu, aby uzyskać do nich dostęp.

Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

Media społecznościowe zmieniły sposób komunikacji milionów ludzi na całym świecie. Z jednej strony ułatwiły dzielenie się swoimi przeżyciami, zdjęciami, nagraniami i wiadomościami, z drugiej stały się platformami przechowującymi niezliczoną ilość wrażliwych danych, które w łatwy sposób mogą „podglądać” różne nieuprawnione osoby. Istnieje kilka prostych sposobów, w jaki możemy chronić nasze profile.

Jak czytamy na blogu ExpressVPN, jednym z trików pozwalających na ochronę naszych danych w mediach społecznościowych jest korzystanie z kilku kont. Nasze „prawdziwe” konto udostępniajmy tylko zweryfikowanym znajomym. Zaś do obserwacji różnych organizacji, firm, czy grup możemy stworzyć drugi, „fikcyjny” profil. W ten sposób możemy kontrolować udostępniane treści i dostosowywać je do różnych grup odbiorców.

Innym sposobem na ograniczenie zagrożeń wynikających z korzystania z mediów społecznościowych jest rozważny dobór udostępnianych materiałów. Aby przeciwdziałać stalkingowi nie należy publikować fotografii miejsc, w których często się pojawiamy lub takich, które mogą ujawnić naszą aktualną lokalizację. Jeśli zależy nam na pokazaniu siebie w konkretnym miejscu warto rozważyć opublikowanie zdjęć już po jego opuszczeniu.

Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z możliwości ograniczenia liczby osób, które mogą zobaczyć publikowane przez nas dane. Media społecznościowe umożliwiają udostępnianie wrażliwszych treści tylko bliskiemu kręgowi znajomych. Inny „trik” zwiększający nasze bezpieczeństwo w sieci to usuwanie metadanych z publikowanych fotografii oraz blokowanie możliwości oznaczania naszego profilu przez osoby spoza bliskiego kręgu naszych znajomych.

Stalking i cybernękanie

Dużym zagrożeniem dla użytkowników internetu i mediów społecznościowych jest stalking, coraz częściej nazywany też cybernękaniem. Według definicji podawanych przez organizacje przeciwdziałające negatywnym zjawiskom w sieci, cybernękanie może przejawiać się między innymi zastraszaniem, uprzykrzaniem życia online, nachalnym wysyłaniem wiadomości czy komentowaniem.

Jak przeciwdziałać temu zjawisku? Przede wszystkim jeśli staniemy się ofiarą stalkingu w sieci nie powinniśmy angażować się w dyskusje i rozmowy ze stalkerem. Pierwszym etapem jest zablokowanie profilu, który nas nęka oraz zgłoszenie problemu do platformy społecznościowej, z której korzystamy. Ostatecznie warto zbierać zrzuty ekranu i zapisywać je, aby potem móc udowodnić przed organami ścigania, że staliśmy się ofiarą. Zgłoszenie sprawy na policję to jednak ostateczny krok.

Zwiększenie bezpieczeństwa w sieci może również nastąpić dzięki zainstalowaniu oprogramowania szyfrującego VPN. Tworzy ono prywatne połączenie, które uniemożliwia śledzenie ruchu i chroni naszą tożsamość w internecie.

Rozważne korzystanie z możliwości jakie dają nam strony internetowe oraz wykorzystywanie oprogramowania szyfrującego ruch może zapewnić nam skuteczną ochronę przed wieloma zagrożeniami występującymi w internecie i na portalach społecznościowych.

 

Fot. via www.vpnsrus.com