Dodano: 13 stycznia 2022r.

Najwcześniejsze jednoznaczne dowody na istnienie naszego gatunku starsze, niż sądziliśmy

Szczątki Homo sapiens zwane Omo I mają co najmniej 233 tys. lat. Nowe badania nad pochodzeniem współczesnych ludzi dowodzą, że nasz gatunek pojawił się na Ziemi dużo wcześniej, niż dotąd sądzono.

Najwcześniejsze jednoznaczne dowody na istnienie naszego gatunku starsze, niż sądziliśmy

Ewolucja człowieka nie przebiegała w sposób prosty. Pojawienie się hominidów na kontynencie afrykańskim jest pełne zwrotów akcji, luk i ślepych zaułków. Wszystko to sprawia, że naukowcom trudno jest w pełni odtworzyć i prześledzić linie rozwojowe naszego gatunku.

Najwcześniejszych jednoznacznych dowodów na życie Homo sapiens dostarcza od lat stanowisko archeologiczne w południowo-zachodniej Etiopii znajdujące się nad rzeką Omo. To właśnie tam w latach 60. ubiegłego wieku niedawno zmarły paleoantropolog Richard Leakey odkrył najwcześniejsze przykłady skamieniałości o anatomii bezspornie należącej do współczesnego człowieka.

Według nowych analiz, znalezione nad rzeką Omo szczątki Homo sapiens, są prawdopodobnie starsze, niż dotąd sądzono. Wyniki badań nad kolebką ludzkości opublikowano w magazynie „Nature” (DOI: 10.1038/s41586-021-04275-8).

Datowanie Omo I

Starożytne kości Omo I znaleziono wśród muszli mięczaków, które początkowo datowano na około 130 tys. lat. Jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci badania okolicznej gleby pozwoliły naukowcom przesunąć ten wiek jeszcze dalej, do około 200 tys. lat. Okazuje się, że i to niedoszacowany wiek.

Geochemiczna analiza stanowiska archeologicznego wskazuje, że Omo I został wciśnięty między dwie warstwy popiołu wulkanicznego, z których górna pochodzi z erupcji datowanej na około 230 tys. lat. Teraz naukowcy twierdzą, Omo I musi być jeszcze starszy.

- Skamieniałości zostały znalezione poniżej grubej warstwy popiołu wulkanicznego, którego nikomu nie udało się datować technikami radiometrycznymi, ponieważ popiół jest zbyt drobnoziarnisty - wyjaśnia wulkanolog Céline Vidal z Uniwersytetu Cambridge.

Nowe badania wskazują, że Omo I to najstarszy, niekwestionowany Homo sapiens w Afryce. Naukowcy mają zatem nowe dowody na to, że Etiopia była kolebką ludzkości już ponad 230 tys. lat temu. Jednocześnie w Afryce ewoluowały inne hominidy.

Starożytne hominidy

W 2017 r. naukowcy ogłosili, że znaleźli starożytne szczątki ludzkie w Maroku, które datowano na 315 tys. lat (więcej na ten temat w tekście: Homo sapiens pojawił się 100 tys. lat wcześniej, niż sądzono? Nowe odkrycie w Maroku). Jednak znalezione wtedy czaszki były bardziej wydłużone niż u Homo sapiens, miały też większe zęby.

Choć w 2017 roku uznano, że są to szczątki wczesnych osobników z gatunku Homo sapiens, to teraz część badaczy skłania się bardziej ku tezie, że nie był to w pełni człowiek współczesny, a raczej „archaiczny” gatunek człowieka, który rozprzestrzenił się w Afryce Północnej, zanim przybyli nasi bardziej bezpośredni przodkowie.

Analiza DNA tych starożytnych marokańskich skamielin nie powiodła się, co oznacza, że nie wiemy, jak bardzo są one spokrewnione z naszym własnym gatunkiem.

 

Źródło: University of Cambridge, Science Alert, fot. Céline Vidal. Na zdjęciu stanowisko archeologiczne w południowo-zachodniej Etiopii, gdzie znaleziono szczątki Omo I