Dodano: 01 czerwca 2020r.

Na co pomagają olejki eteryczne? Sprawdzamy!

Naturalne olejki eteryczne mają moc. Intensywnie oddziałują na różne strefy organizmu człowieka, a ich specyficzne właściwości znane są od wieków. Warto zaufać tym darom natury, aby ochronić się przed niekorzystnym wpływem wielu chorobotwórczych drobnoustrojów. Sprawdźmy, na co pomagają olejki eteryczne i w jakich dolegliwościach najbardziej się sprawdzają.

olejek eteryczny

 

Olejki eteryczne na zdrowie fizyczne i psychiczne

Wzmianki o dobroczynnym wpływie olejków eterycznych na organizm człowieka pojawiły się już na tabliczkach sumeryjskich. Również starożytne księgi greckie i rzymskie pełne są opisów o poprawie samopoczucia, a nawet zdrowia dzięki zastosowaniu odpowiedniego olejku.

Wiedza ta nie jest zatem nowa, ale współczesny świat niejako na nowo odkrywa cudowne właściwości olejków pozyskiwanych z różnych części roślin.

Wbrew pozorom nie są to zwykłe substancje zapachowe. Aromaty stworzone przez człowieka nie wykazują takiej siły jak naturalne zapachy pochodzące z roślin, tym bardziej że mamy do czynienia z mocnym ich stężeniem. Dlatego też należy bardzo roztropnie wykorzystywać olejki naturalne, ponieważ ich nadmiar może zaszkodzić.

Poza tym nie wszyscy powinni ich używać albo przynajmniej powinni robić to pod ścisłą kontrolą. Ostrożność muszą zachować kobiety w ciąży, astmatycy, ale także osoby chorujące na epilepsję. Z kolei dla tych, którzy mają poważne problemy skórne niewskazane są masaże z dodatkiem olejku. Mogłoby to zbyt mocno podrażniać i tak nadwrażliwą skórę.

Gdzie kupić olejki eteryczne? Warto zajrzeć do Moja Natura.

Antyseptyczne działanie olejków eterycznych

Niektórzy zastanawiają się, na co pomagają olejki eteryczne, i czy rzeczywiście można wierzyć w ich moc. Jednak wielowiekowa tradycja ich wykorzystywania w różnych kulturach potwierdza skuteczność działania. Najbardziej znane i rzeczywiście często pożądane są właściwości antyseptyczne naturalnych olejków eterycznych. Im wyższe stężenie olejku, tym większa aktywność przeciwdrobnoustrojowa. Dotyczy to nie tylko wirusów i bakterii, ale także drożdży, grzybów pleśniowych i pierwotniaków.

Wirusobójczy charakter wykazuje przede wszystkim olejek z eukaliptusa promienistego, oregano, lawendy wąskolistnej, drzewa sandałowego czy tymianku. Z pokonaniem wirusów dobrze sobie też radzi olejek goździkowy z pąków oraz cynamonowy z kory. Z kolei olejek cytrynowy, sosnowy czy bergamotowy to pogromca bakterii. Decyduje głównie o tym zawartość fenoli czy eugenolu. Warto zarazem podkreślić, że niektóre z tych olejków mają działanie zarówno przeciwwirusowe, jak i antybakteryjne. Taką moc wykazuje olejek lawendowy, cynamonowy, tymiankowy, goździkowy czy oregano.

Te właściwości sprawiają, że olejki eteryczne znakomicie budują odporność organizmu, ale jednocześnie pomagają radzić sobie z sezonowymi infekcjami. Przy pierwszych objawach przeziębienia albo po przemarznięciu najlepiej wskoczyć do wanny na ciepłą kąpiel z kilkoma kroplami olejku. Można wykorzystać mieszankę różnych olejków, w tym cynamonowego, rozmarynowego i cynamonowego o działaniu rozgrzewającym. Ważne, aby nie wlać więcej niż około 10 kropel.

Przy infekcjach górnych dróg oddechowych skuteczność wykazują inhalacje z olejku eukaliptusowego, sosnowego, tymiankowego lub z drzewa herbacianego. Każdy z nich ma działanie wykrztuśne oraz oczyszczające zatoki i drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny.

Często olejki eteryczne stosuje się w kompozycjach olejków eterycznych. Łączy się w nich po kilka olejków, których nuty zapachowe i działanie się uzupełniają a także wykazują synergię.

Olejek Eteryczny Uspokajający 10ml AROMATIKA: https://mojanatura.pl/glowna/2866-eteryczny-olejek-uspokajajacy-10ml-aromatica-4820031052016.html

Olejki eteryczne

Relaksujące działanie olejków eterycznych

Naturalne olejki sprawdzą się nie tylko do wzmocnienia organizmu oraz przeciwdziałania infekcjom. Pomagają również w stanach depresyjnych, przy rozdrażnieniu i problemach ze snem. Wynika to z ich działania uspokajającego. Osoby żyjące na pełnych obrotach i w ciągłym stresie powinny zatem skusić się na aromaterapeutyczne sesje z wykorzystaniem olejku różanego, melisowego, bergamotowego, geraniowego, mandarynkowego lub sandałowego. Można wykorzystać w tym celu specjalne kominki zapachowe albo po prostu wlać kilka kropel olejku do naczynia z gorącą wodą. Systematyczne wdychanie takiej kompozycji zapachowej na pewno ukoi nerwy i pozwoli odzyskać równowagę emocjonalną. Przy bezsenności zaleca się skropienie poduszki dwiema lub trzema kroplami wybranego olejku, najlepiej lawendowego, majerankowego lub różanego. Dobrym pomysłem jest też wieczorna kąpiel z dodatkiem jednego z tych zapachów.

Energetyzujące działanie olejków eterycznych

Warto podkreślić, że olejki eteryczne poprawiają także nastrój i pomagają w lekkich stanach depresyjnych. Dobre efekty daje aromaterapia z mieszanki olejku bergamotowego, różanego i szałwiowego albo masaż z wykorzystaniem roztworu z oleju nośnikowego (np. masło shea, olej kokosowy) oraz olejków eterycznych. Antydepresyjnie działa również olejek paczulowy, geraniowy i sandałowy.

Z kolei olejek rozmarynowy, hyzopowy, tymiankowy, goździkowy czy z mięty pieprzowej wykazuje silne działanie pobudzające i energetyzujące. Co więcej, masaż z dodatkiem olejku imbirowego, goździkowego, sandałowego czy pieprzowego może rozbudzić zmysły. Działa niczym najlepszy afrodyzjak.

Spazmolityczne działanie olejków eterycznych

Oczywiście nie każdy rodzaj olejku wykazuje takie właściwości, ale miętowy, lawendowy, melisowy, kminkowy czy koprowy rzeczywiście niweluje napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Dzięki temu przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne. Jednocześnie pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz hamuje namnażanie się szkodliwych bakterii gnilnych.

Przeciwbólowe działanie olejków eterycznych

Dotyczy to zwłaszcza bólu głowy, w tym o charakterze migrenowym. Jednak masaże z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych doskonale zmniejszają również bolesność mięśni. W tym aspekcie szczególnie sprawdza się olejek lawendowy, eukaliptusowy, rozmarynowy czy różany.

Na co jeszcze pomagają olejki eteryczne?

Olejek cyprysowy, paczulowy, jałowcowy czy grapefruitowy świetnie pobudza krążenie, a zarazem przeciwdziała zatrzymywaniu wody w organizmie. To sprawia, że systematycznie wykonywane masaże z wykorzystaniem tych zapachów sprzyjają redukcji cellulitu. Olejki sprzyjają również poprawie koncentracji i pamięci. Z kolei dodanie do kominka aromaterapeutycznego olejku lawendowego, jodłowego, sosnowego lub z drzewa herbacianego znakomicie dezynfekuje i odświeża powietrze. Warto zatem korzystać z tego dobrodziejstwa, jakie nam daje naturalny olejek eteryczny.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany