Dodano: 13 styczeń 2021r.

Młode megalodonów w chwili narodzin były większe od dorosłego człowieka

Megalodon, największy gatunek rekina, jaki kiedykolwiek istniał na Ziemi, miał prawdopodobnie nieco makabryczną metodę uzyskiwania przewagi nad innymi stworzeniami. Jak twierdzą autorzy nowych badań, młode megalodona, już w momencie narodzin były większe od dorosłego człowieka. Tak duże rozmiary uzyskiwały m.in. dzięki pożeraniu swojego rodzeństwa jeszcze w łonie matki.

Młode megalodonów w chwili narodzin były większe od dorosłego człowieka

 

Megalodon (Otodus megalodon), gwiazda hollywoodzkich filmów, żył od 23 do około trzech milionów lat temu. Był ponad dwukrotnie dłuższy od żarłacza białego i mierzył ok. 15-18 metrów. Miał siłę uścisku szczęk wynoszącą ponad dziesięć ton.

Megalodn

W ramach nowych badań, które ukazały się na łamach pisma „Historical Biology”, uczeni analizowali wzorce wzrostu i oczekiwaną długość życia megalodona. Chcieli poznać szczegóły ich biologii reprodukcyjnej. - Rozszyfrowanie parametrów wzrostu jednego z największych drapieżników, jaki kiedykolwiek istniał na Ziemi, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia roli, jaką odgrywają duże drapieżniki w kontekście ewolucji ekosystemów morskich – przyznał Kenshu Shimada - paleobiolog z DePaul University w Chicago i jeden z autorów nowych badań.

Badania prastarych rekinów są trudne. Uczeni często mają do dyspozycji jedynie niewielki fragment szkieletu, zwłaszcza, że chrząstka tworząca szkielety rekinów nie utrzymuje się długo po ich śmierci. Paleontolodzy posiadają przeważnie tylko ogromne, trójkątne zęby, większe niż ludzka ręka.

Niemniej jednak na przestrzeni lat znaleziono całkiem nieźle zachowane pozostałości gigantycznych kręgów megalondonów, w których chrząstka uległa mineralizacji. I to właśnie z kilku z tych kręgów, znajdujących się w Królewskim Belgijskim Instytucie Nauk Przyrodniczych, naukowcy mogli dowiedzieć się więcej o wczesnym życiu tych tajemniczych zwierząt.

Dwumetrowe noworodki

Naukowcy ustalili, że już chwili narodzin megalodon był sporych rozmiarów rybą. Shimada i współpracownicy przyjrzeli się tzw. pasmom wzrostu w skamieniałych kręgach megalodonów. Pasma te są podobne do słojów drzew, a każde z nich reprezentuje kolejny rok z życia ryby.

Zespół wybrał 15 kręgów, które uważano za pochodzące od tego samego rekina i przeanalizował je korzystając z tomografii komputerowej. Wcześniejsza analiza tych kręgów sugerowała, że ​​w chwili śmierci osobnik miał około 9 metrów długości. Naukowcy w nowych badaniach uzupełnili tę wiedzę, licząc pierścienie wzrostu. Ustalili, że megalodon w chwili śmierci miał około 46 lat.

Następnie przyjrzeli się bliżej największemu kręgowi, szukając charakterystycznej zmiany kąta w pierścieniach wzrostu, która ma miejsce przy urodzeniu. Na tej podstawie byli w stanie określić, jak duży był kręg w chwili narodzin rekina, a z tego wywnioskowali rozmiar megalodona w chwili narodzin. Według ustaleń, megalodon w momencie przyjścia na świat miał około dwóch metrów długości.

Kanibalizm w łonie matki

Badania dały też pewne wskazówki co do ciąży megalodona. Chociaż większość współcześnie żyjących rekinów składa jaja, niektóre z nich rodzą w pełni uformowane i zdolne do samodzielnego pływania małe rekiny. Tak też było w przypadku megalodonów.

Ogromne rozmiary noworodka sugerują, że podobnie jak w przypadku niektórych innych gatunków rekinów, takich jak żarłacze białe, małe megalodony żywiły się w łonie matki swoim rodzeństwem. Praktyka ta, znana jest pod nazwą oofagii i charakteryzuje się tym, że ​​przeżywa niewiele potomstwa, ale te, którym się uda, są duże, dobrze odżywione i mają większe szanse na przetrwanie. Tuż po urodzeniu mogą konkurować z innymi drapieżnikami. Dojrzałe megalodony żywiły się prawdopodobnie ssakami morskimi, takimi jak lwy morskie, delfiny czy wieloryby.

- Wyniki tej pracy rzucają nowe światło na historię życia Megalodona, nie tylko na to, jak rozwijał się megalodon, ale także jak rozwijały się jego zarodki, jak przychodziły na świat i jak długo mogły żyć - powiedział Martin Becker z William Paterson University.

Naukowcy ustalili również, że megalodony rosły w średnim tempie około 16 centymetrów rocznie, co najmniej przez pierwsze 46 lat swojego życia. Model krzywej wzrostu oparty na kręgach wskazuje oczekiwaną długość życia na co najmniej 88 -100 lat.

 

Źródło: Phys.org, fot. Nobu Tamura/ Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0