Dodano: 24 listopada 2017r.

Międzynarodowy konkurs PowerUp! rozstrzygnięty

HeatVentors z Węgier zwyciężył w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu PowerUp! dla innowacyjnych start-upów z obszaru energii. Zespół zaprezentował innowacyjny magazyn energii cieplnej, pozwalający na oszczędność od 20 do 40 proc. energii przy inwestycji od pół roku do dwóch lat.

Międzynarodowy konkurs PowerUp! rozstrzygnięty

 

Magazyn zajmuje o 90 proc. mniej powierzchni niż dotychczasowe magazyny energii cieplnej! HeatVentors otrzymał 20 000 euro i szansę na zaproszenie do prestiżowego akceleratora Highway® by InnoEnergy. - Zwycięska drużyna odpowiada na jedno z największych wyzwań sektora energetycznego jakim jest zapotrzebowanie na nowe rozwiązania w zakresie efektywnego magazynowania energii. Obszar „energy storage” to taki święty graal energetyki i tam też widzimy największe wyzwania - mówi Łukasz Świercz, Business Creation Officer z InnoEnergy Central Europe, przewodniczący Jury.

Drugie miejsce w konkursie i 10 000 euro jury przyznało firmie FLASC z Malty, która również zajmuje się magazynowaniem energii – urządzenie zintegrowane jest z pływającą platformą, a do kompresji wykorzystuje wodę morską. Trzecie miejsce i 5 000 euro otrzymała drużyna z Czech: VIA ALTA to technologia do produkcji biopaliw z odpadów biodegradowalnych.

Podczas wielkiego finału w Budapeszcie przed Jury, inwestorami i mediami swoje rozwiązania zaprezentowało 12 start-upów. To zwycięzcy finałów regionalnych, które odbyły się na Węgrzech, w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Grecji. Finaliści zostali uprzednio wyłonieni spośród 158 drużyn z 24 krajów Europy Środkowej, które przesłały swoje zgłoszenia do konkursu.

Stawka była wysoka, bo akcelerator Highway® to jeden z najlepszych takich programów w sektorze cleantech w Europie: Pomagamy aktywnie – weryfikujemy model biznesowy, sprawdzamy, czy firma nie potrzebuje handlowca. Staramy się nie ingerować, tylko wskazywać rozwiązania i otwierać drzwi – dajemy dostęp do naszych biznesowych i akademickich partnerów w całej Europie. Taki jest też główny cel konkursu PowerUp! - tłumaczy Jakub Miler, CEO InnoEnergy Central Europe, organizator konkursu.

Uczestnictwo w Highway® zagwarantował sobie Mebius ze Słowenii, zdobywca Wild Card, specjalnej nagrody od Globalnego Partnera - MOL Group: Nasza ambitna, transformacyjna strategia 2030 opiera się na założeniu, że postępy technologiczne, w połączeniu ze świadomością ekologiczną i nowymi nawykami konsumentów, zasadniczo zmieniają cały przemysł naftowy i gazowy. W MOL postrzegamy otwartą kulturę innowacji jako właściwą odpowiedź na te wyzwania, a dotarcie do ekosystemu start-upów jest dla nas ważnym krokiem. Cieszymy się, że jesteśmy głównym sponsorem PowerUp! oraz że tak wiele inspirujących pomysłów materializuje się w naszym regionie – skomentował Zsolt Winkler, Head of Open Innovation Hub w grupie MOL.

W jury zasiedli również: György Bacsa, Group Strategy and Business Development SVP, MOL Group, Viktor Miškovský, Investment Director, Inven Capital, Matias Torrellas, Portfolio Manager, InnoEnergy i Agnieszka Wasilewska-Semail, CEO, Rafako S.A., która bardzo wysoko ocenia poziom konkursu i dodaje: Zakres prezentowanych pomysłów był bardzo szeroki, jednakże co najważniejsze, każdy z nich może potencjalnie przyczynić się do poprawy czystości naszego środowiska, a to jest w tym przedsięwzięciu najważniejsze. Jako RAFAKO szukamy obecnie między innymi rozwiązań nakierunkowanych na energetykę rozproszoną oraz z zakresu circular economy. Będziemy bacznie przyglądać się zaprezentowanym dzisiaj firmom i jestem pewna, że z niektórymi z nich nawiążemy bliższą współpracę.

Publiczność miała możliwość wysłuchania Jonasa Kjellberga, jednego ze współtwórców Skype`a i investora venture capital. Tym, co wyróżnia PowerUp! spośród innych konkursów dla start-upów są Bootcampy: przed wielkim finałem uczestnicy spędzili dwa dni na weryfikacji swoich modeli biznesowych i doskonaleniu umiejętności prezentacji. Wśród coachów i mentorów znaleźli się tak doświadczeni trenerzy biznesowi z regionu Europy Środkowej jak Gleb Maltsev z Estonii, Rafał Szczepanik z Polski czy Costas Troulos z Grecji.

- Warsztaty podczas Bootcamp-ów pozwoliły nam zweryfikować myślenie o biznesie – to było niezwykle cenne doświadczenie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dziś jak nigdy wcześniej, wierzymy, że zajdziemy daleko – mówi Zoltán Andrássy z HeatVentors.

 

Źródło i fot.: materiały prasowe