Dodano: 31 stycznia 2019r.

Lód odsłonił krajobrazy niewidziane od tysięcy lat

Cofające się lodowce w kanadyjskiej Arktyce odkryły krajobrazy, które nie widziały światła słonecznego od tysięcy lat. Na Ziemi Baffina lód odsłonił mchy i porosty, które były pod nim ukryte od ponad 40 000 lat.

Ziemia Baffina

 

Naukowcy z University of Colorado, Boulder odwiedzili Ziemię Baffina, największą wyspę Archipelagu Arktycznego. Wyspa doświadczyła znacznego ocieplenia w ostatnich dziesięcioleciach. Ziemia Baffina jest piątą co do wielkości wyspą na świecie, zdominowaną przez wcinające się w ląd fiordy oraz liczne lodowce w głębi wyspy.

Na Ziemi Baffina badacze zebrali szczątki mchów i porostów, które zostały odsłonięte przez cofające się lodowce. W sumie zebrali 48 próbek z 30 lokalizacji. Z wykorzystaniem datowania radiowęglowego określili ich wiek, który wskazał, że rośliny te były stale pokryte lodem przez ostatnie 40 000 lat.

 

Wyniki badań ukazały się na łamach „Nature Communications”

- Arktyka ociepla się obecnie od dwóch do trzech razy szybciej niż reszta świata, więc naturalnie lodowce i czapy lodowe będą reagować szybciej - powiedział Simon Pendleton, główny autor publikacji z UC.

W porównaniu z danymi określającymi temperatury zrekonstruowanymi na podstawie rdzeni lodowych pozyskanych zarówno na Ziemi Baffina, jak i na Grenlandii wynika, że współcześnie panujące temperatury reprezentują najcieplejsze stulecie w tym regionie od 115 000 lat i że Ziemia Baffina może być całkowicie wolna od lodu w ciągu następnych kilku stuleci.

Geolog i paleoklimatolog Gifford Miller z UC, współautor publikacji, podróżuje na Ziemię Baffina prawie każdego lata od ostatnich 40 lat. Zmiany, które tam przez ten czas zaszły są niepokojące. Według Millera to tylko kwestia czasu, zanim wszystkie lodowce na wyspie znikną całkowicie.

Fot. Matthew Kennedy/Earth Vision Institute

- W odróżnieniu od biologii, która przez ostatnie trzy miliardy lat opracowywała schematy, aby uniknąć wpływu zmian klimatycznych, lodowce nie mają strategii przetrwania. Reagując bezpośrednio na temperaturę. Jeśli lato się ociepli, natychmiast ustępują, a jeśli będzie chłodne, posuwają się naprzód. To czyni je jednym z najbardziej wiarygodnych wskaźników zmian temperatury – wyjaśnił Miller.

Obecne ocieplenie klimatu leży daleko poza zasięgiem naturalnych zmian i dotyka niemal każdego zakątka Ziem Baffina. Krajobraz, który przez cale milenia dominował na wyspie został ukształtowany jeszcze w epoce lodowcowej. Ale obecnie, przede wszystkim dzięki działalności człowieka, ocieplenie jest w stanie odwrócić tysiące lat naturalnych zmian.

 

Źródłó: University of Colorado, Boulder, Fot. Matthew Kennedy/Earth Vision Institute